خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

الاثنين ٢٢ جمادى الثانية ١٤٤١

Monday, February 17, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - شهری و رفاهی زمان :   ۱۳۹۸/۱۱/۵ - ۱۱:۳۵ شناسه خبر : ۸۸۴۹۰۹

پلاسکو، آواری که می تواند تکرار شود
خلاء های قانونی، فرهنگ سازی و ایجاد مطالبه عمومی و شهروندی برای ایمن سازی ساختمان های ناایمن که هر لحظه ممکن است جان هزاران شهروند تهرانی را به مخاطره بیاندازد، موضوعی است که دستگاه های نظارتی، اجرایی و فرهنگی باید بیش از پیش به آن توجه داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، ۳ سال از حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو می گذرد. ساختمان پلاسکو واقع در چهارراه استانبول در مرکز تهران، صبح پنجشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۵ دچار حریق شد. پس از سه ساعت و نیم مبارزه با آتش، ساختمان ۵۴ ساله از پا درآمد و فروریخت. آوار برداری از ساختمان پلاسکو تا ۸ بهمن یعنی حدود ۸ روز ادامه داشت. ۱۲۰۰ واحد در ساختمان پلاسکو مستقر بود که ۵۶۰ واحد از آن ها فعال بود و در آن زمان طبق برآوردی که شد، ۱۵ هزار میلیارد ریال خسارت به این واحدها وارد شد و ۳ هزار کارگر بیکار شدند.

در پی حادثه پلاسکو مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای تصویب کرد و مسئولیت نظارت عالیه بر اجرای ضوابط و مقررات شهرسازی و مقررات ملی ساختمان‌ در زمینه طراحی، اجرا، نگهداری و بهره‌برداری تمامی ساختمان‌ها و طرح‌های شهرسازی و عمرانی شهرها را بر عهده وزارت راه و شهرسازی قرار داد و قوه مجریه نیز در این زمینه تصمیماتی را اتخاذ کرد. در این بین شورای شهر تهران نیز مصوباتی داشت که از جمله می توان به تصویب ماده واحده‌ای با عنوان « الزام شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر تشكيل كميته ارتقاء ايمنی ساختمان‌های شهر تهران» اشاره کرد.

بهمن ماه سال ۱۳۹۷ یعنی حدود ۲ سال پس از وقوع حریق در ساختمان پلاسکو، مصوبه شورای‌عالی شهرسازی برای بارگذاری پلاسکو به شهردار و استاندار پایتخت ابلاغ شد.

 

در متن مصوبه آمده بود: به استحضار می‌رساند شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۹۷.۱۰.۲۴ خود مصوبه شماره ۵۸۰ مورخ ۱۳۹۷.۶.۲۶ کمیسیون ماده ۵ شهر تهران در خصوص میزان بارگذاری پروژه ساختمان پلاسکو را با توجه به تصمیمات متخذه در جلسه مورخ ۱۳۹۵.۱۲.۲ خود مورد بررسی قرار داد و مصوبه مذکور را منوط به تحقق شرایط زیر تایید کرد.

۱. میزان بارگذاری طرح با عنایت به موافقت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جلسه مورخ ۹۷.۲.۲۲ (در محل استانداری تهران) در سقف طبقات تعیین شده در مصوبه کمیسیون ماده ۵ صرفا محدود به تامین مجموع زیربنای واحد تجاری دارای حقوق مکتسبه پیش از تخریب، یادمان شهدای آتش‌نشان و فضای تاسیسات و پشتیبانی از جمله پارکینگ شود. لذا احداث زیربنای تجاری مازاد بر حقوق مکتسبه قبلی مورد تایید نیست.

۲. پارکینگ موردنیاز ساختمان مطابق ضوابط ملاک‌عمل طرح تفصیلی (در داخل ساختمان یا نزدیکترین فاصله ممکن) با هماهنگی شهرداری تهران تامین شود.

از طرفی «علی اعطا» سخنگوی شورای شهر تهران نیز در مهر ماه سال ۹۷ بر آغاز ساخت ساختمان جدید پلاسکو بر اساس مصوبه ماده 5 تاکید کرده بود و گفته بود: مسئله پلاسکو مسئله بین مالک و کسبه است و اگر کار به تعویق می‌افتد مسئول مستقیم آن شورا و شهرداری نیست.

 

اعطا درخصوص وظایف شهرداری در قبال ساختمان پلاسکو گفته بود: تسریع در روند ساخت پلاسکو، اقدامی است که شهرداری در قالب کمیسیون ماده ۵ انجام داده است و براساس آن، سطح اشغال، ارتفاع و طبقات ساختمان جدید پلاسکو مشخص شده است.

 

در حالیکه سومین سالگرد حادثه پلاسکو را پشت سر می گذاریم، اعطا در نشست خبری گفت: در آغاز شورای پنجم، مصوبه الزام شورای شهر به تشکیل کمیته ارتقاء ایمنی ساختمان‌ها تصویب شد که این کمیته با حضور تمامی دستگاه ها از جمله آتش نشانی، دادگستری و غیره جلسه تشکیل دادند و مصوباتی خوبی درخصوص پلاسکو داشتند.

 

وی، حادثه پلاسکو را مجموعه ای از فقدان ضوابط ایمنی عنوان کرد و گفت: پروانه ساختمان پلاسکو باید بر اساس ضوابط و مقررات صادر شود و طبق آخرین اقدامات باید بگویم در نقشه‌هایی که بنیاد مستضعفین ارائه کرده است،  سطوح و تراکم در نظر گرفته شده فراتر از مصوبات است و بر این اساس نمی‌توان برای آن پروانه صادر کرد.

 

اعطا با بیان این که هر ساختمانی در تهران چه دولتی و چه خصوصی باید پروانه ساخت و ساز بگیرد، گفت: در مورد پلاسکو تسامح شد چراکه تعداد زیادی از کسبه در این حادثه خسارت دیدند و مقرر شد کار اجرایی آغاز شود. اما  به معنای آن نیست که هر کاری خواست انجام دهد و باید هر چه سریعتر مجوزهای لازم را بگیرد.

 

آخرین مراحل گودبرداری ساختمان جدید پلاسکو اردیبهشت ماه امسال به پایان رسید و كف سازی و اجرای فونداسیون سازه اصلی برای ساختمان جدید پلاسكو آغاز شده است. اما شهرداری تهران و مالک هنوز بر سر نقشه نهایی ساختمان جدید پلاسکو به تفاهم واحد نرسیده اند و طبق گفته سخنگوی شورای شهر تهران، طبق نقشه های اعلام شده از سوی مالک، سطوح و تراکم در نظر گرفته شده فراتر از مصوبات است.


«عبدالرضا گلپایگانی» نیز در حاشیه اختتامیه نمایشگاه ساختمان پایدار در جمع خبرنگاران درباره دلایل توقف عملیات ساخت پلاسکو جدید اظهارداشته بود: در مورد پلاسکو با کمک شهرداری منطقه ۱۲ اجازه دادیم تا تراز همکف را بسازند.


معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران افزود: ما نهایت همکاری را با بنیاد مستضعفان داشتیم تا کسبه پلاسکو هر چه زودتر به محل کار خود بازگردند. از طرفی شهرداری منطقه ۱۲ به دلیل وظیفه ذاتی خود جلو ادامه کار را گرفت و طی هفته‌های گذشته هم جلساتی را با بنیاد برگزار کرده بود.گلپایگانی، درباره علت تاخیر در گرفتن پروانه ساخت گفت: قرار است در این محل یک ساختمان ویژه ساخته شود بنابراین طراحی آن زمان بر است. ممکن است فرایند تایید توسط آتش نشانی و بررسی های مهندسی، نقشه های سازه را تحت تاثیر قرار دهد و برای صدور پروانه نقشه های معماری باید به صورت کامل بررسی شود.
وی با تاکید بر اینکه کار را معطل بر پرداخت عوارض نمی‌کنیم، گفت: برای حل مسئله پارکینگ‌های پلاسکو قرار شد تا از پارکینگ‌های ملک دیگری در آن منطقه استفاده شود، چون ایجاد پارکینیگ در نقطه فعلی بخاطر تداخل با مسیر اتوبوس ممکن است سبب ایجاد مشکلات ترافیکی شود.


 

 «ابراهیم امینی» نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران از قرائت گزارش نتایج اقدامات و خروجی گزارشات واصله به کمیته ملی پلاسکو در صحن علنی شورای شهر در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

 

با گذشت ۳ سال از حادثه پلاسکو، اقدامات مختلفی از سوی سازمان ها و نهادهای ذی ربط برای ساخت ساختمان جدید پلاسکو انجام شده است و مصوبات مختلفی نیز در سطح ملی و استانی در این زمینه داشته ایم اما حادثه پلاسکو زنگ خطری بود تا ۲۲ هزار ساختمان ناایمن در پایتخت شناسایی شود. و از این تعداد فقط ۳۰ ساختمان ناایمن آن هم با هماهنگی با مراجع قضایی ملزم به ایمن سازی شده اند.

 

خلاء های موجود در قانون، فرهنگ سازی و ایجاد مطالبه عمومی و شهروندی برای ایمن سازی ساختمان های ناایمن که هر لحظه ممکن است جان هزاران شهروند تهرانی را به مخاطره بیاندازد، موضوعی است که دستگاه ها و نهادهای نظارتی، اجرایی و فرهنگی باید بیش از پیش به آن توجه داشته باشند تا شاهد حادثه دیگری همچون پلاسکو نباشیم.

 

 

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک جامعه شناس مطرح کرد:

نبود درک منطقی دهه هفتادی ها از ازدواج

اصولا متولدین دهه هفتاد چشم انداز هایی که از زندگی دارند، براساس درک منطقی نیست و احساساتی تصمیم به ازدواج می گیرند و در زندگی زناشویی دچار مشکل می شوند.

اخبار برگزیده شبستان