خبرگزاری شبستان

جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸

الجمعة ٢٦ جمادى الثانية ١٤٤١

Friday, February 21, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ - ۱۰:۱۱ شناسه خبر : ۸۸۱۷۶۶
تحلیل گر مسائل بین الملل
آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که سپاه را بی اعتبار کنند/ آمريکا چشم به جنبه رواني تحريم ها دارد
خوش چشم با بیان اینکه آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که سپاه را بی اعتبار کنند، گفت: آنها وقتی اعتبار سپاه کم شود مقوله دو قطبی معیشت یا موشک یا منطقه را می‌سازند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، سیدمصطفی خوش چشم شب گذشته (پنجشنبه 26 دی) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما که به موضوع بررسی رویکرد آمریکا در قبال ایران و منطقه اختصاص داشت با اشاره به اینکه توطئه‌های اخیر آمریکا با شهادت حاج قاسم آغاز شد و به دنبال آن همچنان ادامه دارد، گفت: آمریکایی‌ها بیش از ۱۵ سال است از راهبرد مهار جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌کنند.

 

تحلیل گر مسائل بین الملل با اشاره به انهدام پهپادهای آمریکا از سوی ایران گفت: وقتی پهپاد آن‌ها را زدیم و هیچ اقدامی نکردند به بلوف روی آوردند و وقتی عین الاسد را زدیم فهمیدیم که اهل بلوف هستند. وقتی به این نتیجه رسیدند که اقداماتشان در حوزه سخت هزینه دارد به دنبال عملیات نرم و عملیات روانی، ​ سیاسی و اقتصادی از طریق مداخله ارزی، جاسوسی اقتصادی و کوچ دادن سرمایه‌ها افتادند تا فشار حداکثری به نظام ما وارد کنند.

 

خوش چشم در ادامه با بیان اینکه با همه این شرایط وقتی به ترور سردار سلیمانی روی آوردند متعجب شدیم که چرا در حوزه سخت اقدام کردند، گفت: در موضوع سقوط هوایپمای اوکراینی مشخص شد که این اقدام سخت، تلفیقی از اقدامات نرم را در پی دارد. آنها به دنبال تضعیف ما از طریق اقدامات جانبی هستند و خواستند با ترور سردار سلیمانی ما را دچار شوک و اندوه کنند تا اعتقادمان به مقاومت منطقه‌ای تضعیف شود و از این طریق ما را به میز مذاکره بکشانند.

 

وی با اشاره به اقدامات متقابل آمریکا در تشریح آنها گفت: همزمان در حوزه یمن هم وارد شدند و خواستند برای ما سردرگمی ایجاد کنند و به تازگی هم تلاش کردند تجمعاتی در داخل ایران ایجاد کنند که اگر چه اکثریت قریب به اتفاق این جماعت اندک، ​ آدم آمریکا نیستند اما بالاخره درصد کوچکی از آنها بلندگوهایشان هستند که از جماعت سلطنت طلبان و منافقین دستور می‌گیرند. آنها هم اکنون در حوزه موشکی به دنبال بی اعتبار کردن تجهیزات ما هستند و مرتب این طرح خود را بزرگ نمایی می‌کنند و می‌خواهند در موضوع هسته‌ای هم اعتبار نظام را خدشه دار کنند.

 

تحلیل گر مسائل بین الملل در بخش دیگری از این برنامه خبری به هزینه هایی که آمریکا پس از ترور  شهید سلیمانی متحمل شد، گفت: آنها فکر می کردند با به شهادت رساندن سردار سلیمانی جبهه مقاومت عقب نشینی می‌کند اما وقتی جمعیت ۲۵ میلیونی تشییع کنندگان سردار شهید سلیمانی را در ایران و عراق دیدند دیگر نتوانستند مولفه قدرت ما را تضعیف کنند و این شهامت و مقاومت، بمباران عین الاسد را برای ما به دنبال داشت. آنها بعد از شوکی که در ترور شهید سلیمانی برای ما به وجود آوردند تلاش کردند عملیات روانی خود را ادامه دهند و وقتی به نتیجه نرسیدند موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی را پیش کشیدند البته رسانه‌ها و مسئولان کشورمان هم در این قضیه دچار انفعال شدند که جا دارد رسانه‌ها در چنین مواقعی افکار عمومی را رها نکنند.

 

وی با بیان اینکه از صبح روز شنبه که ستاد کل نیرو‌های مسلح درباره هواپیمای اوکراینی اطلاعیه داد باید پیوسته اطلاع رسانی‌ها صورت می‌گرفت، گفت: این گونه اظهارات که ما خبر نداشتیم و یا ما نبودیم، نباید گفته می‌شد و باید این حرف‌ها ریشه کن شود چرا که وقتی دیواره دفاعی فرو می‌ریزد همه جریان‌های اطلاعاتی مخالف به میدان می‌آیند. در موضوع هواپیمای اوکراینی از خارج بحث کتمان را مطرح می‌کنند که ما باید در داخل این موضوع را تغییر دهیم و سوال درستی را مطرح کنیم که مثلا چرا اطلاع رسانی طول کشید.

 

تحلیل گر مسائل بین الملل با اشاره به اینکه در این شرایط رسانه‌ها نباید از اینکه اعتبارشان زیر سوال می‌رود منفعل باشند در تحلیل این موضوع گفت: اگر رسانه‌های داخلی به میدان نیایند خارجی‌ها از جمله نیویورک تایمز به دنبال هدایت افکار عمومی می‌افتدند. در موضوع هواپیمای اوکراینی قطعاً باید مقصران مجازات شوند، اما غرب به دنبال این است که موضوع این هواپیما را همچنان در صدر نگه دارد تا به خواسته‌های خود برسند تا از این طریق افکار عمومی به مولفه موشکی و حضور منطقه‌ای کم علاقه شود.

 

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که سپاه را بی اعتبار کنند و وقتی اعتبار سپاه کم شود مقوله دو قطبی معیشت یا موشک یا منطقه را می‌سازند.

 

خوش چشم درباره دلیل تحریم های مکرر آمریکایی ها نیز با اشاره به اینکه آمریکا تحریم‌های اصلی خود را انجام داده است، گفت: این تحریم‌ها جنبه روانی دارد و همچنان تحریم را به عنوان ابزار‌های فشارشان ادامه می‌دهند و اروپایی‌ها تصمیم می‌گیرند مکانیسم ماشه را راه بیندازند و انگلیس هم تحریم غذا و دارو را مطرح می‌کند.

 

وی در ادامه تحلیل های خود درباره سقوط هواپیمای اوکراینی با اشاره به اینکه در خصوص هواپیمای اوکراینی باید به یک مدعی تبدیل شویم، گفت: اگر چه معتقدیم ما آن را زده ایم اما نیمه دیگر ماجرا باید از دل جعبه سیاه بیرون بیاید که آیا اختلال و یا نفوذی بوده است؟ در این موضوع ما شاهد لحن توهین آمیز وزیر خارجه کانادا بودیم که می‌گفتند ایران باید روزانه صداقت خود را در این موضوع به ما اثبات کند. این تحلیل گر مسائل بین الملل گفت: اکنون دشمنان ما به دنبال ایجاد تجمعات و تظاهرات هستند که نمونه آن در تجمعات اخیر مقابل دانشگاه امیر کبیر و حضور سفیر انگلیس دیده شد و آن‌ها می‌خواهند موقعیت کف خیابانی را مزمن کنند تا کم کم با هر انگیزه‌ای مردم به خیابان‌ها بیایند و فشار حداکثری خارجی را با فشار داخلی همراه و ما را وادار کنند پای میز مذاکره بیاییم.

 

وی با بیان اینکه آمریکا به دنبال جنگ ترکیبی در حوزه‌های مختلف سخت، نیمه سخت و نرم است، گفت: در انتخابات دوم اسفند به جای اینکه معیشت را شعار اول قرار دهند بحث مذاکره کنیم یا نکنیم را مطرح خواهند کرد و می‌خواهند این اولویت اول ما شود و از طریق عملیات روانی کاری کنند که مردم مشکلات معیشتی خود را اولویت ندانند.

 

خوش چشم با تاکید اینکه آمریکایی به دنبال مهار جمهوری اسلامی هستند، گفت: در این شرایط نباید رسانه ها،  دولت و نیرو‌های مسلح منفعل باشند. در موضوع هواپیمای اوکراینی هم باید مردم به سراغ خانواده جانباختگان بروند و مرتب با آن‌ها همدردی کنند و در عین حال به دنبال اجرای عدالت هم باشند و دولت و کلیت نظام هم از این گونه کلمات که ما نمی‌دانستیم کنار بروند./

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس ستاد انتخابات کشور مطرح کرد:

تمدید زمان اخذ رای بر اساس اعلام فرمانداران/ تعرفه‌ها به راه‌های صعب العبور هم رسانده شد

عرف با اشاره به آغاز یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از ساعت ۸ صبح فردا در سراسر کشور گفت: رای گیری طبق قانون به مدت ۱۰ ساعت ادامه دارد و درصورت لزوم تمدید می شود‌.

اخبار برگزیده شبستان