خبرگزاری شبستان

جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸

الجمعة ٢٨ جمادى الأولى ١٤٤١

Friday, January 24, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : هرمزگان - زمان :   ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ - ۲۰:۱۰ شناسه خبر : ۸۸۱۷۳۵
مدیرکل محیط زیست هرمزگان:
۲۲ واحد صنعتی هرمزگان در لیست صنایع آلاینده قرار گرفت/ بهره برداری از ۲ ایستگاه سنجش ذرات
مسیحی تازیانی با باین اینکه سال گذشته تعداد ۲۲ واحد صنعتی استان در لیست صنایع آلاینده قرار گرفت، گفت: امسال از دو ایستگاه سنجش میزان ذرات هوا در استان بهره برداری شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرخمیر، « حبیب مسیحی تازیانی » به مناسبت روز جهانی هوای پاک در نشست خبری اظهار کرد: استان هرمزگان از نظر تنوع گونه و تنوع زیست محیطی متفاوت تر از استان های دیگر کشور بوده و می طلبد تلاش هایی با صرف انرژی بیشتر در حفظ تنوع های زیست محیطی استان انجام شود.


وی با بیان اینکه همواره توسعه معضلاتی را به همراه دارد و بخشی از آن آلودگی هوا، آب و خاک است، افزود: محیط زیست مصنوعی دست ساخت بشر باید در چارچوب توسعه انجام شود.


مدیرکل سازمان محیط زیست استان هرمزگان بیان کرد: روز ملی هوای پاک در دهه ۷۰ اتفاق افتاد و هدف از نام گذاری این روز پاسداشت و اهمیت هوای سالم است که بتوانیم با استفاده از قوانین و چارچوبی مشخص، محیطی آرام را ایجاد کنیم و تاثیر آن را در سایر زیست گاه ها و محیط ها  افزایش دهیم.


ایجاد صنایع در مرکز کشور  مشکلات عدیده‌ای و چالش هایی را به همراه داشت

مسیحی تازیانی به قانون آلودگی هوا، قانون هوای پاک و همچنین وضع آیین نامه ها از سوی هیئت دولت در این زمینه اشاره و خاطرنشان کرد: توسعه از غرب تا شرق استان هرمزگان در حال انجام است و هم اکنون نیز برنامه های کشوری جهت ایجاد توسعه در کنار آب های آزاد به این استان سوق داده شده است که بتوانند از منابع هایی استفاده شود که کمترین عارضه را برای استان های کشور داشته باشد.

 

وی با اذعان به اینکه ایجاد صنایع در مرکز کشور موجب بروز مشکلات عدیده‌ای و چالش هایی در این رابطه شد، عنوان کرد: با تشکیل سلسله جلسات و کارهای تحقیقاتی بنا شد با توجه به کمترین آسیب زیست محیطی، توسعه در کنار سواحل اتفاق بیفتد.


این مقام مسئول با اشاره به این نکته که هر جایی که توسعه بیشتر باشد جمعیت نیز بیشتر می شود، گفت: دنیا به سمتی رفته است که از صنایعی استفاده کند که کمترین عارضه زیست محیطی را داشته باشد،.

 

وی افزود: کشور های در حال توسعه اولویت دوم خود را محیط زیست قرار داده اند که با چالش هایی روبرو شده اند و نیاز است که صنایع چنین کشورهایی خودشان را اصلاح کنند و کمترین آسیب را به محیط زیست بزنند.


 ۱۴۳ واحد صنعتی و نیمه صنعتی مورد پایش آلودگی هوا قرار گرفت


مدیرکل سازمان محیط زیست استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از ۱۴۳ واحد پایش شده آلودگی هوا، اکثر واحدها استاندارد های لازم را دارا هستند و برای برخی نیز اخطارهای لازم صادر شده است که در صورت عدم رفع در لیست صنایع آلاینده قرار می‌گیرند. 


مسیحی تازیانی اذعان کرد: در سال گذشته تعداد ۲۲ واحد صنعتی استان در لیست صنایع آلاینده قرار گرفتند و آمار نهایی نیز اسفند ماه سال جاری ارائه می شود.


عملکرد مدیریت پسماند بخش بیمارستانی قابل قبول است


وی به مدیریت پسماند و فعالیت های این حوزه نیز اشاره کرد و افزود: مدیریت پسماندهای شهری، صنعتی و بیمارستانی در حال انجام است، بخشی از پسماندهای بیمارستانی در مراکز خصوصی و بخشی دیگر نیز در مراکز درمانی تولید می شود که خوشبختانه مراحل بی خطر سازی اولیه انجام و شاهد جابجایی بدون عوارض آنها هستم که در مجموع می توان گفت عملکرد خوبی در سطح بیمارستان های استان شاهد هستیم.


عالی ترین مقام مسئول در سازمان محیط زیست استان هرمزگان با بیان اینکه در مراکز بخش خصوصی هنوز این کار به صورت کامل اجرایی نشده است، عنوان کرد: جلسات مکرری را با مرکز بهداشت استان برگزار کرده ایم که موارد موجود هرچه سریعتر رفع شود.


افتتاح دو ایستگاه سنجش ریزگرد در مناطق بحرانی استان


مسیحی تازیانی از بهره برداری دو ایستگاه سنجش ریزگردها در سطح استان خبر داد و گفت: یکی از این مراکز در شهرستان بندرخمیر و دیگری در شهرستان جاسک بوده است.


وی ادامه داد: در مجموع چهار ایستگاه سنجش ریزگردها در استان وجود دارد که دو دستگاه دیگر آن در شهرستان بندرعباس مستقر هستند و این آمار با راه اندازی دو دستگاه پورتابل سنجش ذرات در دیگر شهرهای استان ظرفیت هرمزگان را به شش دستگاه می رساند.


مدیرکل سازمان محیط زیست استان هرمزگان به تشریح نحوه عملکرد این دستگاه پرداخت و خاطرنشان کرد: با اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر اتفاقات منطقه ای و همچنین وزش بادهای شدید، دستگاه های پورتابل سنجش میزان ذرات آلودگی هوا را بررسی می کنند.


مسیحی تازیانی تصریح کرد: تا سال ۹۶ چنین ظرفیتی را در سطح استان نداشته ایم و اخیرا با مطالعاتی که از سوی سازمان محیط زیست انجام شد و همچنین با توجه به پتانسیل های ریزگردها و آثار ریزگردها در مناطق، اقدامات خوبی بعمل آمد.


۵ کانون بحرانی ریزگردی در استان شناسایی شده است


وی بیان کرد: استان هرمزگان در پنج کانون بحرانی ریزگردی  و ۲۸ نقطه مورد شناسایی قرار گرفته‌است که مناطق خور خوران و تالاب شور شیرین حد واسط شهرستان بندرعباس و میناب مناطق مستعد ریزگردی به شمار می‌روند.


مدیرکل سازمان محیط زیست استان هرمزگان یکی دیگر از مناطق تاثیر گذار ریزگردی در استان را شهرستان جاسک معرفی نمود و خاطرنشان ساخت: مطالعات از طریق تصاویر ماهواره ای و نمونه برداری در این منطقه انجام شده است. 


مسیحی تازیانی اذعان کرد: در ایجاد پدیده های ریزگردی عوامل برون استانی نیز بی تاثیر نبوده اند و خشکیده شدن چند سال قبل تالاب جازموریان و تلفیق آن با کانون های بحرانی در شرق استان پدیده ریزگردها و آلودگی هوا را رقم زده بود.


سرانه مورد نیاز فضای سبز شهری ۱۵ متر به ازای هر نفر


وی در بخش دیگری از نشست خبری اظهار کرد: شهرستان بندرعباس با توجه به کلانشهر بودنش نیاز به مدیریت ترافیک شهری دارد، مدیریت خیابان ها و استفاده از مسافربرهای جمعی نیاز اصلی مرکز استان است و باید برای جلوگیری از ترافیک ها و کاهش آلودگی ها، برنامه ها در کوتاه ترین مدت تصمیم گیری و لحاظ شود.


مدیرکل سازمان محیط زیست استان هرمزگان با بیان اینکه ایجاد روگذرها کمک شایانی به کاهش ترافیک در شهر بندرعباس می کند، افزود: افزایش و توسعه فضای سبز شهری از دیگر مطالبات این سازمان است.


مسیحی تازیانی تاکید کرد: طبق قانون هوای پاک تا ۱۰ سال آینده شهرستان هایی که جمعیت ساکن در آن بیش از ۲۰۰ هزار نفر هستند سرانه فضای سبز آنها به ازای هر نفر ۱۵ متر مربع تعیین شده است و در حال حاضر سرانه فضای سبز ساکنین در مرکز استان هرمزگان با توجه به جمعیت ۵۰۰ هزار نفری موجود به ازای هر نفر شش و نیم متر مربع است.


کانون اصلی آلایندگی های شهر بندرعباس در غرب این شهر 


وی در پایان به کانون اصلی آلایندگی در مرکز استان هرمزگان اشاره کرد و افزود: یکی از کانون های آلایندگی در غرب شهرستان بندرعباس واقع شده است که متاسفانه خود کارکنان این منطقه، شهرک نشینان صنایع و روستاهای مجاور و حتی ساکنین شهر بندرعباس در معرض این گونه از آلایندگی ها قرار گرفته اند که در این رابطه سیاست های سازمان محیط زیست را ابلاغ کرده ایم و امیدواریم به گونه ای عمل شود که بتوانیم شاهد کمترین آلودگی در مرکز استان باشیم.

 

 

 

 

 

 

پایان پیام/88

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نماینده ولی فقیه در هرمزگان:

حضور پررنگ در نماز جمعه دشمن را مایوس می کند/نقد باید از سر دلسوزی باشد

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با بیان اینکه حضور پررنگ در نماز جمعه دشمن را مایوس می کند، گفت: امام جمعه باید یاری دلسوز باشد و اگر نقدی هم مطرح می کند از سر دلسوزی و مهر باشد.

اخبار برگزیده شبستان