خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹

الخميس ١٤ جمادى الثانية ١٤٤٢

Thursday, January 28, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمان - زمان :   ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ - ۱۹:۰۴ شناسه خبر : ۸۸۰۸۷۰
تولیت آستان قدس رضوی:
حاج قاسم متعبد به نظر ولی فقیه‌ بود/ با حضور مؤمنانه و انقلابی مردم، آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند
حجت الاسلام مروی با برشمردن ویژگی های شخصیتی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: دشمن زبون جرأت نمی کرد و نتوانست رو در رو با او بجنگد و برای همین دزدانه در نیمه های شب با هواپیمای بدون سرنشین او را به شهادت رساندند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی، سه شنبه(۲۴ دی) در مراسم هفتمین روز تدفین سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمش سردار حسین پورجعفری و شهدای مقاومت؛ سخن را با آیه ۲۳ سوره مبارکه احزاب آغاز کرد و گفت: این اجتماع عظیم و باشکوه برای مرد و مردانی است که تجسم عینی این آیه بودند.

 

تولیت آستان قدس رضوی افزود: لازم می دانم در ابتدای جلسه از خانواده های بزرگواری که عزیزان خود را در مراسم تشییع و باشکوه شهدا از دست دادند که عده ای از خانواده شهدا و جانبازان و روحانیت و نیروهای انتظامی و بخش های مختلف جامعه بودند؛ از خدای تبارک و تعالی طلب رحمت و مغفرت کنم و امیدوارم خداوند روح بلند این عزیزان و جانباختگان را با شهدای کربلا محشور کند و برای خانواده و ها و بازماندگان صبر و اجر درخواست می کنم.

 

وی با طرح این پرسش که چه خصوصیاتی در شهید حاج قاسم بود که اینگونه دلهای مردم در فراق و شهادت او سوخت و اشک مردم جاری شد؟ ادامه داد: قهرمان در تاریخ زیاد داشتیم؛ انسان های جنگجو و دارای شجاعت و تحول در تاریخ فراوان بودند اما همه آنها نتوانستند با مردم یک ارتباط عمیق عاطفی و احساسی و دینی ایجاد کنند‌؛ حاج قاسم؛ قهرمان و شجاع بود و همه ما مدیون حاج قاسم هستیم.

 

حجت الاسلام مروی امنیت ایران و عراق و سوریه را مرهون فداکاری ها و تدبیرها و تلاش های حاج قاسم دانست و با افزودن این مطلب که اما اینها به تنهایی بین یک فرمانده بزرگ و مردم پیوند عاطفی و روحی و ناگسستنی ایجاد نمی کند؛ تصریح کرد: حاج قاسم امتداد نسلی است که امام علی علیه السلام بعد از جنگ صفین درباره شان فرمود: «...أَيْنَ عَمَّارٌ وَ أَيْنَ ابْنُ التَّيِّهَانِ وَ أَيْنَ ذُو الشَّهَادَتَيْنِ»(خطبه ۱۸۲ نهج البلاغه) و وقتی نام این اصحاب باوفا را که در صفین به شهادت نائل شده بودند می آورد، همه صورت مبارک پر از اشک شد و فرمود چقدر حسرت دیدار این برادران عزیزم را دارم.

 

وی با بیان اینکه اینها آنچه را از قرآن می دانستند در زندگی عمل کردند؛ خاطرنشان کرد:حاج قاسم امتداد چنین نسلی است؛ امتداد عمار و ذوشهادتین و نسل نورانی ابن تیهان است که امیرالممؤمنین برای فراق انها اشک می ریزد و افسوس می خورد.

 

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه حاج قاسم «اهل سداد و استحکام» و مؤمن؛ هم در عمل و هم در فکر و اندیشه دارای قوت و استحکام بود؛ توضیح داد: عمل سدید یعنی به بهترین شکل انجام دادن و پای آن ایستادن و در برابر سختی ها مقاومت کردن؛ حضرت فرمود الْعَمَلَ الْعَمَلَ، ثُمَّ النِّهَایَةَ النِّهَایَةَ، وَالاِْسْتِقَامَةَ الاِسْتِقَامَةَ...(خطبه ۱۷۶ نهج البلاغه) یعنی عمل را آغاز کنید و به سرانجام برسانید و ثابت قدم باشید؛ حاج قاسم مصداق این سخن بود، درست فکر می کرد، مغز متفکری بود؛ درست و بااستحکام فکر و طراحی می کرد و انجام می داد و مقاومت می کرد.

 

وی با بیان اینکه فعل سدید، رأی سدید و عمل سدید؛ خصوصیات حاج قاسم بود؛ افزود: رهبری فرمود: او برای هر کارش استدلال داشت و از روی احساسات و هیجانات تصمیم نمی گرفت و خطی را که از دوران نوجوانی و جوانی آعاز کرد تا لحظه شهادت، آن خط نورانی را بدون کمترین تزلزل و تبدیلی ادامه داد.

 

حجت الاسلام مروی با تصریح به این نکته که خیلی ها در جنگ و مبارزه با رژیم عراق در کنار حاج قاسم و حاج قاسم ها بودند اما بعد مسیر آنها تغییر کرد اما حاج قاسم در همان مسیر با همان قدرت و استحکام ماند تا شهید شد؛ دومین خصوصیت این شهید والامقام را «پایبندی به مسیری که انتخاب کرده بود» دانست و گفت: در سخت ترین امتحان و دشوارترین موقعیت ها، کسی تزلزلی در حاج قاسم ندید.

 

وی با استفاده از آیه ۲۱۴ سوره مبارکه بقره که گاهی آنقدر فشارها و تنگناها بر مردم وارد می شود که ایمان شان متزلزل می شود تا آنجا که حتی آنهایی که ایمان آوردند هم می گویند متی نصرالله؟ یاری خدا کجاست؟ تصریح کرد: حاج قاسم اما در این سختی ها و دشواری ها و جنگ ها و مبارزه ها در این گستره بزرگ در چند کشور نگفت متی نصرالله؛ به راهش ادامه داد و خسته نشد و از پای ننشست؛ نگفت وظیفه ام را انجام دادم و حالا نوبت بقیه است بلکه با همان نشاط و شادابی و احساس مسئولیت و ایمان راسخ از روز اول تا لحظه شهادت آن حفظ کرد و اینها هستند که جامعه را حفظ و ایمان مردم را نگهبانی می کنند.

 

تولیت آستان قدس رضوی سپس مغلوب شدن مسلمانان بر اثر یک اشتباه به خاطر یک سرپیچی از دستور پیامبر آن هم پس از فتح بزرگ در جنگ احد را مورد توجه قرار داد و با اشاره به اینکه پیامبر در این جنگ بزرگترین، باوفاترین و قوی ترین یاور خود یعنی حمزه سیدالشهدا را از دست داد؛ تصریح کرد: یکسال بعد از جنگ احد سعی کردند در دل مردم ترس و وحشت ایجاد و دل مردم را خالی کنند(اشاره به آیه ۱۷۳ آل عمران) اما این تهدیدات نه تنها در دل مؤمنین رعب و وحشت ایجاد نکرد بلکه به مراتبِ ایمانی آنها افزوده شد.

 

وی گفت: حاج قاسم از آنهایی بود که هرچه می گفتند سوریه از دست رفته است و قارون های منطقه همه دست به دست هم دادند که این محور مقاومت را نابود کنند اما اینها نه تنها در وجود او زلزله ایجاد نکرد که به تعبیر قرآن بر ایمانش افزوده شد و و دیدید چگونه سوریه و عراق را از چنگال داعشیان وحشی بیرون آورد.

 

حجت الاسلام مروی، اخلاص را ویژگی دیگر حاج قاسم عنوان و بیان کرد: این جمعیت دهها میلیونی در تشییع حتی در شهرهایی که پیکرهای مطهر شهدا را در آنجا نبردند با اجتماعات باشکوه برگزار شد و این از اخلاص او است؛ رضای خدا را در نظر داشت و دنبال انجام وظیفه بود و در این راه نورانی، هیچ تهدیدی کمترین تزلزلی در اراده او ایجاد نکرد و این حضور چند میلیونی با هیچ تعریفی قابل تحلیل نیست جز با قرآن که فرمود «کسانی که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده‌اند خداوند رحمن محبت آنها را در دلها می‌افکند».(۹۶ مریم) و چه عمل صالحی بالاتر از نابودی داعش؟ که حاج قاسم کمتر از چند ماه ریشه اینها را کند.

 

 

وی با بیان اینکه حاج قاسم برای خدا کار کرد نه کسب عنوان و مقبولیت و محبوبیت؛ تصریح کرد: او رسانه و تیم رسانه ای نداشت؛ هر هفته در شبکه های تلویزیونی ظاهر نمی شد؛ اما خدا اینگونه محبت او را در دل مردم قرار داد زیرا حقیقتاً عبد صالح خدا بود.

 

تولیت آستان قدس رضوی به « ولایتمداری» سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی هم اشاره و بیان کرد: همانگونه که رهبری فرمودند او فوق جناح ها و ذوب در انقلاب‌ بود؛ فقط در مسائل عملیاتی نبود‌ بلکه هم طراح هم تئوریسین جدی و اهل عملیات بود و هم صاحب نظر و نظریه پرداز و هم اهل عمل؛ در جلساتی که در محضر رهبری برگزار می شد، هر کسی نظر می داد و حاج قاسم هم نظر خودش را می گفت؛ اما همه حواسش به جمع بندی رهبری بود و آن را عمل می کرد و به اصطلاح هیچوقت «اجتهاد در برابر نص»(مقدم داشتن نظر شخصی، بر کلام صریح و روشن قرآن یا معصومین است) نمی کرد و متعبد به نظر ولی فقیه‌ بود و خودش را در برابر نظر ولی فقیه به حساب نمی آورد و واقعاً سرباز تسلیم فرمانده بود.

 

وی ادامه داد: دشمن زبون جرأت نمی کرد و نتوانست رو در رو  با او بجنگد و برای همین دزدانه در نیمه های شب با هواپیمای بدون سرنشین او را به شهادت رساندند زیرا نمی توانستند در برابر او عرض اندام کنند و {البته} این برای دشمن قوت نظامی نیست که رقیبت را در نیمه شب با هواپیمای بدون سرنشین غافلگیر کنید، چرا به مصافش نیامدی؟ او که همیشه در میدان بود.

 

حجت الاسلام مروی با اشاره به اینکه نیروهای مسلح و سپاه اما جواب خوبی به دشمن دادند؛ یادآور شد: بعد از جنگ جهانی دوم هیچ کشوری جرأت نکرده بود حتی یک گلوله به پایگاه های آمریکا شلیک کند اما با حمله ایران هیمنه آمریکا ریخت؛ {شما} از گاوهای شیرده منطقه پول گرفتی که امنیت را برای آنها فراهم کنی اما در برابر موشک های ایران، امنیت پایگاه خودت را هم نتوانستی حفظ کنی.

 

وی ادامه داد: با جنجال تبلیغاتی تلاش می کنند ضعف خود را پنهان و مسئله هواپیما را مطرح کنند؛ ما از اینکه عده ای جان خود را از دست دادند واقعاً متأثر هستیم و از خدا برای آنان طلب رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر. می خواهیم؛ امریکا اما دارد این را برجسته می کند تا ضعف خود را در موشک باران سپاه مخفی کند؛ جان یک نفر هم برای ما ارزش دارد و حفظ جان یک نفر هم وظیفه حکومت و همه است اما در شرایط جنگی پیش می آید؛ البته اینکه منشأ این خطا چه بود هنوز مشخص نشده و هنوز کارشناسان نظر ندادند.

 

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: ایا لشکر سایبری آمریکا اینجا نبود و جنگ الکترونیکی که اینها سردمدار آن هستند و .. آیا باز دست پلید امریکا در اینجا هست؟ که احتمال آن زیاد است؛ این قدم منحوس جز ناامنی برای ملت ها ارمغانی ندارد؛ عده ای از سربازان بدون یونیفرم آمریکایی در ایران راه افتادند و این را بهانه کردند و از تشییع میلیونی مردم خجالت نکشیدند؛ اینها با این حرکات حقیرانه و ذلیلانه خود می خواستند خفت و خواری امریکا در عراق را تحت الشعاع قرار دهند.

 

وی با اشاره به اینکه اینها در خیابان ها راه افتادند و دنیای تبلیغاتی، این را بزرگ کرد که حضور میلیونی و وفاداری مردم را تحت الشعاع قرار دادند؛ تصریح کرد: ما در حال جنگ با آمریکا هستیم؛ او ضربه خورده و آرام نمی نشیند؛ کج فهمی است فکر کنیم امریکا دست برمی دارد؛ اگر مردم در صحنه حضورانقلابی و مؤمنانه خود را به رخ دنیا بکشند امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

 

حجت الاسلام مروی همچنین توضیحات سرداران سپاه پس از حادثه هواپیمای اکراینی را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه این سرداران مصداق «اشداءعلی الکفار» هستند زیرا در برابر امریکا با قدرت و صلابت و شجاعت می ایستند؛ اظهار داشت: در برابر مردم اما‌« رحماء بینهم» هستند و گفتند گردن ما از مو باریک تر است و کاش ما جزو جانباختگان بودیم.

 

وی ادامه داد: ما این صلابت و شجاعت که پایگاه آمریکا را زدند و این ادب و تواضع و خضوع و صداقت در برابر مردم را تحسین می کنیم  و از سرداران سپاه اسلام جز این توقعی نیست.

 

 

 

پایان پیام/80

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

فراق نامه ای در سوگ سنگربان ولایت/سردار ابوحمزه؛ فرماندهی که خار چشم مفسدان بود

چهل روز از فراق سردار غلامعلی ابوحمزه گذشت؛ مردی که همه او را با ولایتمداری و انقلابی گری نه در حرف که در عمل می شناختند؛ او از مبارزان سرسخت فسادهای اقتصادی و خاری در چشم مفسدان بود.

اخبار برگزیده شبستان