خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸

الخميس ٣ رجب ١٤٤١

Thursday, February 27, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - حقوقی و قضایی زمان :   ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ - ۰۷:۲۲ شناسه خبر : ۸۸۰۰۲۰
سخنگوی شورای نگهبان:
۹۰ نفر از نمایندگان کنونی برای انتخابات بعد رد صلاحیت شدند/جرائم اقتصادی؛ بیشترین علت رد صلاحیت‌ها
کدخدایی با بیان اینکه ۹۰ نفر از نمایندگان کنونی مجلس شورای اسلامی در این مرحله رد صلاحیت شده اند، گفت: این افراد بیشتر به علت جرایم و سوء استفاده‌های مالی تأیید صلاحیت نشده اند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، « عباسعلی کدخدایی » شب گذشته (یکشنبه 22 دی) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به اتمام بررس ی صلاحیت کاندیداهای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و با بیان اینکه ۹۰ نفر از نمایندگان کنونی مجلس شورای اسلامی در این مرحله رد صلاحیت شده اند، گفت: این افراد بیشتر به علت جرایم و سوء استفاده‌های مالی تأیید صلاحیت نشده اند. برخی از این نمایندگان با حضور در شورای نگهبان به رأی هیأت‌های اجرایی استانی و مرکزی اعتراض کردند و تأکید کرده ایم که هیأت‌های نظارت استانی و مرکزی برای رد صلاحیت افرادی که در گذشته تأیید صلاحیت شده اند مستندات قوی ارائه کنند.

 

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه این بررسی‌ها در مرحله نخست انجام شده است و قطعی نیست، ادامه داد:  ممکن است در مرحله دوم که در شورای نگهبان انجام می‌شود تعداد تأیید صلاحیت شده‌ها افزایش یا کاهش یابد. همچنین هیأت‌های نظارت استانی و مرکزی صلاحیت ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر را بررسی و از این تعداد، صلاحیت ۳۴ درصد تأیید و صلاحیت تعدادی نیز احراز نشده است.

 

وی با اشاره به اینکه بیشترین علت رد صلاحیت‌ها جرایم اقتصادی و سوء استفاده از اموال عمومی بوده است، گفت: باید حقوق افراد به درستی رعایت شود و شورای نگهبان افزون بر رعایت حقوق داوطلبان، پاسدار حقوق مردم است. شورای نگهبان تلاش کرده است در بررسی پرونده‌ها به اسناد ارائه شده توسط مراجع چهارگانه اطمینان حاصل کند.

 

کدخدایی در ادامه با بیان اینکه مراجع رسمی در این دوره برای همه ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر گزارش داده اند به مقایسه این دوره و دوره های قبل پرداخت و گفت: این در حالی است که در دوره‌های گذشته خیلی روشنگری نمی‌شد یا در مواردی پاسخ نمی‌دادند. در این دوره مراجع چهارگانه برای همه داوطلبان گزارش ارسال کردند که آن‌ها یا دارای سابقه هستند یا سابقه ندارند.

 

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه بر اساس بند‌های ماده ۲۸، ۲۹ و ۳۰ بررسی صلاحیت ها، محور‌های بررسی در حوزه‌های اقتصادی، اخلاقی و ارتباط داوطلبان با حاکمیت است، گفت: در حوزه این مصادیق افرادی داشته ایم که کلاهبردار بوده اند یا جعل اسناد می‌کردند یا از موقعیت شغلی سوء استفاده و تحصیل مال نامشروع مانند تصرف زمین کرده اند. همچنین مواردی داشته ایم که مواد مخدر استعمال می‌کرده اند و عده‌ای نیز در حوزه اخلاقی مشکل داشته اند حتی کسانی برای نمایندگی مجلس نام نویسی کرده بودند که محکومیت جنایی داشته اند و به قتل و قصاص محکوم شده اند. افرادی نیز که جزو اشرار و چاقو کش بوده اند برای نمایندگی مجلس ثبت نام کرده اند.

 

وی در ادامه توضیحات خود درباره چگونگی روند بررسی صلاحیت ها گفت: در بررسی صلاحیت‌ها و برخی پرونده‌ها چند بار با مرجع گزارش دهنده مکاتبه کرده ایم یا از نماینده آن مرجع خواسته ایم برای توضیحات به شورای نگهبان بیاید. تحقیقات محلی در احراز صلاحیت‌ها در بسیاری از موارد که صلاحیت داوطلب احراز نشده است به نفع اوست و تحقیقات محلی شایستگی‌های داوطلبان را مشخص می‌کند و ممکن است داوطلب با همان تحقیقات محلی تأیید صلاحیت شود.

 

وی با اشاره به اینکه در بررسی صلاحیت‌ها تمایل سیاسی افراد را بررسی نمی‌کنیم و فقط به پرونده آنها نگاه می‌کنیم، ادامه داد: در این دوره رسانه‌ها نیز بی طرفی شورای نگهبان در علایق سیاسی افراد را تأیید کرده اند و کسانی که تأیید صلاحیت نشده اند از هر دو طیف سیاسی کشور هستند.

 

کدخدایی با تاکید بر اینکه شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها نگاه سیاسی ندارد و کار سیاسی نمی‌کند، در توضیح این موضوع گفت: ساختار این شورا سیاسی نیست. در این دوره برای رفع ابهام یا سوالات برخی چهره‌ها و مسئولان درباره کار نظارتی شورای نگهبان به جای این که پاسخ مستقیم به این مسأله بدهیم، کارنامه واقعی عملکرد این شورا و دلایل و مستندات خود را به افراد ارائه می‌کردیم.

 

وی با اشاره به تایید صلاحیت بیش از 5 هزار نفر از داوطلبان نمایندگی مجلس گفت: آمار تأیید صلاحیت شده‌های نمایندگی مجلس در مرحله نخست به هیچ وجه قطعی نیست و دو مرحله دیگر باقی مانده است و بر اساس آمار اولیه تأیید صلاحیت شده ها؛ برای هر کرسی مجلس ۱۷ نفر رقابت می‌کنند.

 

سخنگوی شورای نگهبان درباره روند اعلام شکایات نیز با اشاره به اینکه کسانی که به رأی هیأت‌های نظارت استانی و مرکزی شکایت دارند می‌توانند به مدت 5 روز شکایت خود را در استان‌ها به محلی که هیأت‌های نظارت استانی اعلام کرده اند و در تهران به ورزشگاه تختی در شرق تهران اعلام کنند، گفت: شورای نگهبان ۱۱ بهمن نتایج بررسی‌ها را اعلام می‌کند و داوطلبان فرصت دیگری برای طرح شکایت دارند.

 

وی با بیان اینکه آخرین مرحله اعلام اسامی داوطلبان نمایندگی مجلس ۲۲ بهمن اعلام می شود و این نتیجه؛ نتیجه نهایی است، گفت:  شورای نگهبان پس از آن بررسی صلاحیتی ندارد. فرمانداری‌ها نامه‌هایی را به داوطلبان ارائه کرده اند که دلایل رد صلاحیت افرادی که صلاحیت آن‌ها رد شده، در آن آمده است.

 

سخنگوی شورای نگهبان با تصریح این نکته که اگر افرادی دلایل رد صلاحیت خود را غیر از آن چه که به وی اعلام شده است اعلام کنند شکایتی از آنها نمی‌کنیم و این موضوع را به انصاف افراد واگذار کرده ایم، افزود: جرایمی مانند کلاهبرداری، اختلاس و ... نیز در حوزه عدم التزام داوطلب به اسلام تعریف شده است یعنی داوطلب حدود اسلامی را رعایت نکرده است. ممکن است انجام ندادن عبادات نیز درباره فردی محرز شود که بر اساس بند یک ماده ۲۸ صلاحیت وی تأیید نمی‌شود.

 

وی در بخش دیگری از این برنامه خبری در ادامه توضیحات خود درباره روند بررسی داوطلبان نمایندگی مجلس در شورای نگهبان با بیان اینکه برخی افراد که احراز صلاحیت نشده اند در هنگام نام نویسی آدرس و شماره تلفنی داده اند که اکنون نه تلفن آن‌ها پاسخگوست و نه آدرس آن‌ها درست است، گفت: مشخص نیست این فرد کجا زندگی می‌کند و چه کاره است. اگر دسترسی به این افراد داشته باشیم می‌توانیم از مراجع چهارگانه درباره آن‌ها استعلام بگیریم و اگر آن‌ها تأیید کردند به طور طبیعی فرد تأیید صلاحیت می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه همه نواقص قانون انتخابات را با همکاری مجلس و دولت بررسی کردیمف گفت: 2 سال روی آن کار کارشناسی شد و آن چه نیاز اکنون ما بود در پیش نویس اصلاح قانون انتخابات آوردیم، اما نمایندگان مجلس طرح استانی شدن انتخابات را ارائه کردند که شورای نگهبان به دلایلی از جمله کاهش مشارکت مردم در انتخابات این طرح را رد کرد و به دلیل رد این طرح؛ نمایندگان مجلس قهر کردند و پیش نویس اصلاح قانون انتخابات از دستور مجلس خارج شد.

 

کدخدایی با بیان این نکته که این پیش نویس تاکنون سه نوبت به صحن علنی آمده است اما با تذکر عادی یک نماینده از دستور خارج شده است، گفت: اگر این قانون تصویب می‌شد؛ ۱۶ هزار نفر برای نمایندگی مجلس نام نویسی نمی‌کردند و مشخصات افراد از ابتدا محرز بود و انتخابات سالم تری را از جهت نقش داشتیم.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به اینکه ۱۶ هزار و ۳۳ نفر در مرحله مقدماتی و در هیأت‌های اجرایی بررسی صلاحیت شدند، گفت:  در این دوره بیش از ۸۰۰ نفر انصراف دادند. تعداد هزار و ۳۰۰ نفر نیز در هیأت‌های اجرایی رد صلاحیت شدند و اسامی بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر برای بررسی صلاحیت آن‌ها در هیأت نظارت استانی و مرکزی برای شورای نگهبان ارسال شد.

 

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر اینکه موازین بررسی صلاحیت‌ها در هیأت‌های اجرایی و نظارت چندان متفاوت نیست، اما زمان بررسی صلاحیت‌ها در هیأت‌های نظارت بسیار کم است، گفت: یکی از دلایل شورای نگهبان برای اصلاح قانون انتخابات؛ این مسأله است.

 

کدخدایی با اشاره به اینکه هیأت‌های نظارت استانی و مرکزی یک میلیون برگ سند را برای بررسی صلاحیت ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر بررسی کرده اند، ادامه داد: برخی گزارش‌هایی که مراجع چهارگانه ارسال می‌کنند مانند جرایم اقتصادی، اثبات کردن آن‌ها بسیار دشوار و زمان بر است. بررسی یک پرونده؛ هزینه‌های مالی دارد که با نام نویسی بی رویه، این هزینه‌ها بسیار افزایش می‌یابد. افراد بدون هزینه نام نویسی می‌کنند، اما برای آن‌ها پرونده تشکیل می‌شود و کارشناسانی باید صلاحیت آن‌ها را بررسی کنند که این‌ها هزینه‌های اقتصادی به جامعه تحمیل می‌کند و باید برای آن چاره اندیشی شود./

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

در دیدار رئیس فرهنگستان علوم پزشکی مطرح شد؛

تشکر صمیمانه رهبر انقلاب از زحمات پزشکان و پرستاران در مبارزه با کرونا

رهبر معظم انقلاب اسلامی از وزیر بهداشت و همکاران، پزشکان، پرستاران و کادرهای درمانی و مجموعه دست‌اندرکاران پزشکی در مواجهه و مبارزه با بیماری کرونا صمیمانه تشکر کردند.

اخبار برگزیده شبستان