خبرگزاری شبستان

شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹

السبت ٣ شعبان ١٤٤١

Saturday, March 28, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مرکزی - زمان :   ۱۳۹۸/۱۰/۱ - ۱۱:۵۳ شناسه خبر : ۸۷۰۷۹۴
رئیس حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک ‌:
کانون‌های مساجد باید با روحانیت و ائمه جماعات هماهنگ باشد/ ضرورت نگاه به همه اقشار جامعه توسط کانون های مساجد
حجت الاسلام میرمهدی گفت: کانون های فرهنگی هنری مساجد باید دید عام داشته باشد و به همه اقشار جامعه توجه کند.

خبرگزاری شبستان،اراک_ لیلا آجرلی: کانون های فرهنگی هنری مساجد محل برگزاری برنامه های مختلف مسجد و بستر مناسبی برای ظهور استعدادهای جوانان در رشته های مختلف فرهنگی و هنری است، زیرا نسل جوان علاقمند به این حوزه است و با حضور در مساجد، مشارکت گسترده تری در برنامه های آن خواهد داشت

 

طرح ملی «فهما» عنوان اختصاری «فرهنگ و هنر مساجد ایران» در قالب تعیین شاخص‌های هشت گانه قرآن و عترت، شبکه سازی و ساماندهی، هنر متعالی، کتاب و کتابخوانی، مناسبت های ملی و مذهبی، فضای مجازی و رسانه، غنی سازی اوقات فراغت و خلاقیت و نوآوری برای ارزیابی و رتبه‌بندی کانون های فرهنگی هنری مساجد در حال اجراست.

 

وجود بیش از ۲۵ هزار کانون فرهنگی هنری مسجد در مناطق شهری و روستایی کشور و با مخاطبان چشمگیر فرصتی را فراهم کرده است تا حرکت‌های فرهنگی، هنری و دینی در مساجد به عنوان یکی از کانون‌های اصلی و تاثیرگذار با جهش پیش رود.

 

در این راستا خبرگزاری شبستان گفتگویی با حجت الاسلام «سیداحمد میرمهدی» رئیس حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک انجام داده است.

 

نقشی را که کانون های فرهنگی هنری مساجد در جامعه و به ویژه بین نوجوانان و جوانان دارند دیده اید؟ آیا نقش این نهاد مذهبی در شکل گیری و تقویت باورهای دینی مردم موثر بوده یا خیر؟

 

در باب کانون های فرهنگی هنری مساجد، کانون فرهنگی تشکیل شده تا در حقیقت مساجد را کمک کند تا مساجد بتوانند نقش اصلی شان را که نقش اصلی مسجد ارتباط کامل مردم با دین است را ایفا کنند.

 

مسجد جایگاهی است برای ارتباط کامل انسان با دین و معارف دین و نماز یکی از این موارد است نماز اول وقت یکی از مصادیق ارتباط انسان است با خدا اما معرفت می خواهد؛ نمازاساس دین است، ما می‌خواهیم ارتباط با خدا پیدا کنیم که دستورات او را اجرا کنیم ما می خواهیم از گناهان دوری کنیم و اگر مثلاً مقید به چیزهای که منافات با دین دارد باشیم که این جور در نمی‌آید این می شود دین گزینشی نمازی که در کنار آن حجاب رعایت نشود و یا سایر مقیدات انجام نگیرد و با اعتقاد نباشد، دین گزینشی است.

 

ازجمله برنامه های مهم کانون های فرهنگی هنری مساجد در سطح کشور و به تبع استان مرکزی، اجرای برنامه های دینی و فرهنگی است. شما این فعالیت را چگونه ارزیابی می کنید؟

 


کانون های فرهنگی هنری مساجد برای این تشکیل شد که نماز از حالت صرف نماز درآید واین ملزوماتی دارد که عبارتست از اینکه اولاً کسانی که مسئولیت این کانون را به عهده می‌گیرند خودشان آشنایی کامل به مسائل دینی داشته باشد و اگر بناست مسئول کانون روحانی نباشد حداقل مدرک دکترای الهیات داشته باشد تا بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد و حرفی بزند و ایده‌ه ای بدهد اینکه کسی مدیر باشد و کانون فرهنگی به این باشد که تابستان چهار نفر را دور خود جمع کنیم و در طول سال ۴ جلسه بگذاریم و اردوی بگذاریم این ها مسائل اساسی نیست.

 


ما به کم که می گیریم، اکثر را از دست می‌دهیم من از جهت دیگر عرض می‌کنم ما باید نیروهای خود را در کانون های فرهنگی هنری مساجد تقویت کنیم و نیروها را کارآمد بگذاریم بعد هم این کانون به عقیده من اگر بخواهد موفق باشد، کاملاً باید با روحانیت و ائمه جماعات هماهنگ باشد و جلسه‌ای بین روحانیون و مسئولان این کانون‌ها  باشد کمیسیونی تشکیل بشود و مسائل و نواقص مطرح شود و تصمیم گیری شود.

 

 

کانون های فرهنگی هنری مساجد باید دید عام داشته باشد و به همه اقشار جامعه توجه کند و نه فقط جوانان؛ این که مثلاً در مسجدی که جمعیت جوان زیادی باشد و امتیاز مثبتی تعلق می‌گیرد ممکن است این خوب باشد اما در مساجدی می‌بینیم که افرادی به خاطر همین مسائل مسجد نمی‌روند.

 

وحدت بین ائمه جماعات، کانون های فرهنگی هنری، پایگاه بسیج و هیات امنای  مساجد چه نقش را در مسجد ایفا می کند؟

 

قرار نیست ما مسجد را پر جوان کنیم و بقیه را بیرون، یا مسجدی را پر پیرمرد کنیم و بقیه را بیرون کنیم. ما باید همه طیف ها را در مسجد داشته باشیم. ما که نمی توانیم مسجد را اختصاصی کنیم مثلاً یا برای پیرمردها یا بازاریان باشد که همه بتوانند بیایند.

 

این مسئله کی تحقق می‌یابد؟ زمانی که یک هماهنگی بین تمام مساجد وجود داشته باشد یعنی هم مساجدی که پر از جوانان است هم مساجدی که فاقد جوانان هستند تا این هماهنگی بوجود بیاید.

 

 


 

این جلسات هم نباید نمایشی و سفارشی باشد باید به گونه‌ای باشد که واقعاً نواقص کار دربیاید در این جلسات مباحثه و بحث شود و کمیسیونی باشد و نتایج آن به اطلاع برسد نه اینکه صرفا سخنرانی و همایش باشد؛ نباید اختلافی بین ارکان باشد چون نتیجه‌اش این می‌شود که مساجد مخاطب خود را از دست می دهد.

 

نقش مسجد در زندگی مردم از زمان پیغمبر نقش اساسی بوده است یعنی تمام مشکلات و به طور کلان‌تر اداره حکومت در مسجد بوده است مانند مسجد کوفه که محل رفع مشکلات مردم بوده است هر مسجدی در هر شهری یک مرکز سیاسی یک مرکز اجتماعی ویک مرکز فرهنگی است.

 

 
اگر بخواهیم به مسجد طراز برسیم که در همه زندگی مردم دخالت داشته باشد به چند چیز نیاز داریم:1- امام جماعت مومن متعهد 2- کانون فرهنگی فعال 3- بسیج فعال و البته همه اینها هماهنگ با هم با مسئولیت یک نفرحالا روحانیت باشد یا شخصی آگاه به دین باشد .

 

در اداره مسجد نباید سلیقه شخصی را دخالت دهیم و باید یک نظام مشخص باشد و برنامه باشد.

 

 

پایان پیام/87

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی خبر داد:

۷ مرکز درمانی سپاه روح الله در اختیار آزمایشات اولیه کرونا

سردار کریمی گفت: ۷ مرکز درمانی سپاه روح الله استان مرکزی در اختیار آزمایشات اولیه کرونا قرار دارد.

اخبار برگزیده شبستان