خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

الأحد ١٠ جمادى الثانية ١٤٤٢

Sunday, January 24, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - مهدی باوران زمان :   ۱۳۹۸/۹/۲۳ - ۱۴:۳۰ شناسه خبر : ۸۶۷۵۶۳
استاد حوزه علمیه:
مسیر پرپیچ و خم و دشوار غیبت با ظهور هموار می‌شود
حجت‌الاسلام آقامیری با بیان‌اینکه طبیعت بشر در دوران غیبت با ظهور یکسان است اما مسیر آن متفاوت است، گفت: اینگونه نیست که امام زمان(عج) با تصرف در وجود انسان‌ها، آن‌ها را کامل کند که در این صورت دیگر اختیار انسان بی‌معنا و فاقد ارزش خواهد بود.

به گزارش خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام والمسلمین «سید حسین آقامیری» در دانشگاه امام صادق(ع)‌ به سخنرانی پرداخت و گفت: امیرمومنان امام علی(ع) می‌فرمایند: به گونه‌ای تاریخ را یافتم که گویی با گذشتگان خود زندگی کرده‌ام زیرا که تاریخ برای ما تکرار شدنی است.

 

این استاد حوزه علمیه افزود: برای طراحی آینده باید به گذشته نگاه کرد. جامعه‌ای که مبانی نداشته باشد به راحتی می‌توان تاریخ و مقاصد آن را تحریف کرد چراکه این جامعه فقط ظواهر را می‌بیند و به این دلیل حرف‌های غلط را درست تصور می‌کند، ولی اگر مبنا را بداند هر حرفی را با آن مبنا ارزیابی کرده و صحیح و غلط بودن آن را تشخیص می‌دهد.

 

حجت‌الاسلام آقامیری ادامه داد: با صرف بیان تاریخی نمی‌توان شمر و هارون زمانه را برای جامعه معرفی کرد و این گونه می‌شود که برخی هنوز در شمر و یزید آن زمان متوقف مانده‌اند و این به دلیل نداشتن مبنا است. در واقع داشتن مبنا چگونگی استفاده از تاریخ را آموزش می‌دهد.

 

این استاد حوزه علمیه با استناد به فرمایش دیگری از امیرمومنان امام علی(ع) تاکید کرد:‌ انسان عاقل کسی است که برای آینده‌ خود از گذشته‌اش عبرت بگیرد.

 

وی افزود: طبیعت بشر در دوران غیبت با ظهور یکسان است اما مسیر آن متفاوت است؛ به تعبیر رهبر معظم انقلاب مسیر دوران غیبت بسیار پرپیچ و خم و طاقت فرسا است و این مسیر در دوران ظهور مسیر همواری می‌شود.

 

حجت‌الاسلام آقا میری در ادامه بیان کرد: ائمه معصومین(ع) با علم به سختی مسیر برای هزاران سال بعد برنامه‌ریزی می‌کردند و فرزندانشان را به مناطقی از ایران قدیم با گستره فراوان می‌فرستادند که آن مناطق در شهرهای کنونی نیز است و هر کدام در گوشه‌ای وظیفه تربیت انسان‌ها را بر عهده گرفتند و در این مسیر به شهادت رسیدند.

 

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه انسان باید با اختیاری که خداوند به او داده به امام زمان خود ایمان بیاورد، ابراز کرد: اینگونه نیست که امام زمان(عج) با تصرف در وجود انسان‌ها، آن‌ها را کامل کند که در این صورت دیگر اختیار انسان بی‌معنا و فاقد ارزش خواهد بود.

 

وی ادامه داد: از شیوه حضرت معصومه(س) و امامزاده‌ها درمی‌یابیم که باید به گونه‌ای زندگی کرد که دشمن از وجود ما احساس خطر کند و سعی در به شهادت رساندن ما داشته باشد، این بدان معنی است که آنها سعی در رفع موانع داشتند؛ اگر غیر این بود مامون آنها را به شهادت نمی‌رساند.

 

حجت‌الاسلام آقامیری در ادامه بیان کرد: سختی در این مسیر نباید منجر به ناامیدی شود و ناامید شدن در جریان توحیدی جایی ندارد، ناامید نشدن نکته کلیدی سیره امامزاده‌ها از جمله حضرت معصومه(س) است و باید توجه داشته باشیم نتیجه این مسیر ظهور است.

 

این استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: برای ناامید نشدن در این مسیر باید عقبه توسل و اتصال قوی وجود داشته باشد و در صورتی که نباشد انسان دچار ترس و سستی می‌شود. کسانی که در مسیر توحیدی آگاهانه حرکت می‌کنند متوجه می‌شوند حتی یک نماز شب را نباید از دست داد.

پایان پیام/487

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استاد حوزه علمیه:

در عصر غیبت ارتباط با امام زمان(عج) به انسان هویت می‌دهد

حجت الاسلام اعتمادیان گفت: در عصر غیبت ارتباط با امام زمان(عج) به انسان هویت می‌دهد، تا وقتی انسان شجره وجودی خود را با شجره وجودی ولی خدا پیوند ندهد در ایمان به نتیجه مطلوب نمی رسد.

اخبار برگزیده شبستان