خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

الأحد ١٠ جمادى الثانية ١٤٤٢

Sunday, January 24, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمان - زمان :   ۱۳۹۸/۹/۲۲ - ۱۴:۴۷ شناسه خبر : ۸۶۷۲۴۱
امام جمعه کرمان:
بالا بردن سطح معرفتی جامعه نیازمند وحدت حوزه و دانشگاه است
حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با برشمردن وجوه مشترک حوزه و دانشگاه و اشاره به این نکته که هر دو دشمن واحد دارند؛ گفت: بالا بردن سطح معرفتی جامعه نیازمند وحدت حوزه و دانشگاه است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از کرمان، «حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی» امروز(جمعه ۲۲ آذر) در خطبه های نمازجمعه با اشاره به اینکه دنیا به سرعت در حال دگرگونی و در نهایت نابود شدنی است لذا باید عبرت گیری در آن و از احوال گذشتگان پر رنگ باشد؛ افزود: قرارگاه موقتی است که رنج ها و دردها در این دنیا زیاد است و از شرح حال گدشتگان هر کدام حکایت و قصه ای اتفاق می افتد.

 

 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان با استفاده از فرمایشی از امام علی علیه السلام مبنی بر اینکه «دنیایی است آدم های زنده ناگهان در تیررس مرگ قرار می گیرند و هیچ آدم عاقلی به این دنیا دل نمی بندد» با تأکید بر رعایت تقوای الهی در همه زمینه ها، گفت: دوستی ها، خویشاوندی ها، هم جناحی ها و ...هیچ کدام در آخرت به درد نخواهد خورد  و آنچه در آخرت به درد می خورد رعایت تقوا در همه زمینه ها است.

 


وی با اشاره به اینکه در زمینه جهنم خیلی صحبت شده اما درباره بهشت کم سخن به میان آمده در حالیکه بهشت موعود وعده خدای تبارک و تعالی است و ما را به آن رهنمود کرده است؛ وعده های خداوند را تخلف ناپذیر دانست و افزود:  خداوند تبارک و تعالی هر وعده ای چه در دنیا و یا برای آخرت داده باشد، رخ خواهد داد.

 

امام جمعه کرمان با متذکر شدن این نکته که در مجازات الهی اگر تخلفی اتفاق افتاد و  بخششی صورت گرفت، خلاف عدالتی گفته شده نیست زیرا کرم، بخشش و رحمت خدای تبارک و تعالی هر کدام ممکن است شامل حال افراد  شود؛ بیان کرد: بهشت درجات مختلفی دارد و افراد براساس کارهایی که در دنیا انجام داده اند در این درجات قرار می گیرند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از محورهای نمازجمعه  توصیه به تقوا است و حتماً جماعت جمعه خوان در هفته مراقب و مواظب هستند که تقوای الهی را رعایت کنند؛ به سالروزشهادت شهید کشوری و روز هوانیروز اشاره کرد و گفت: این چهره های سخت کوشش و مجاهد به بهترین وجه ممکن  از کشور در روزهای سخت دفاع مقدس دفاع کردند.

 

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با بیان اینکه خلبانان هوانیروز با شجاعت نسبت به دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران تحت لوای اسلام و فرامین فرمانده کل قوا مقام معظم رهبری انجام وظیفه می کنند؛ به ۲۷ آذر، سالروز شهادت آیت الله مفتح  و روز وحدت حوزه و دانشگاه اشاره و تصریح کرد: شهید مفتح  هم در دانشگاه و هم در حوزه خدمات فراوانی به جامعه علمی کشور ارائه داد.

 

وی گفت: یکی از بحث های مهمی که امروز در حوزه محور شخصیت شهید مفتح مورد سوال است وحدت حوزه و دانشگاه است در اینجا سوال می شود وحدت به چه معنا است؟چرا وحدت؟ هم ضرورت آن و هم دلایلی که آن را اثبات می کند و هم در عمل آن چیزی که از این وحدت دیده ایم هر کدام انقدر واضح و روشن است که هر اندیشمندی، متفکری و هر انسان آزاده ای به مؤثر بودن این وحدت واقف است.

 

نماینده ولی فقیه در استان کرمان با تصریح به اینکه یکی از بحث هایی که وحدت این دو را اجتناب ناپذیر می کند در کنار مردم و همراه مردم و همگام در خدمت معمار انقلاب، انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندن هم دانشگاه و هم حوزه شهید داد و هم استاد دانشگاه و استاد حوزه از انقلاب دفاع کردند؛ انقلابی که هر دو در آن سهیم هستند.

 

وی با تأکید بر اینکه اگر می خواهند انقلاب را از پیچ های تاریخی و خطرناک عبور دهند باید این دو قشر در کنار  هم باشند  و با وحدت این امر مهم صورت می گیرد؛ گفت: هر دو قشر  اندیشمند هستند لذا هر دو گفتمان علمی از جنس هم دارند در گفتمان علمی جای نظرات علمی به صورت شفاف و آزادانه مطرح کردن در هر دو حوزه و مرکز جایگاه دارد.

 


امام جمعه کرمان با افزودن اینکه هر دو می خواهند در علم پیشرفت کنند و باید راه را برای نظارت متعدد در حوزه باز کنند و اندیشه های در خدمت اسلام عزیز برای خدمت به مردم و عملیاتی شدن در این دو مرکز به وجود آید؛ ادامه داد: این دو مرکز هر دو گفتمان علمی واحد دارند وحدت برای ادای تکلیف؛ در دنیای امروز  هم نسبت به انسان و انسانیت تکلیف دارد و هم نسبت به دستورات  الهی تکلیف دارند.

 

وی با تصریح به اینکه این تکلیف نه بر عهده دانشگاه و نه بر عهده حوزه است بلکه هر دو مکمل هم هستند و در کنار هم باید  قرار گیرند و هم را تکمیل کنند تا این تکلیف بزرگ الهی و انسانی  یعنی هم خدمت به مردم و هم تلاش کردن  برای اینکه سطح معرفتی جامعه را بالا بردن نیاز به وحدت این دو قشر دارد؛ خاطرنشان کرد: هر دو در رهبری به یک نقطه واحد می رسند و آن تبعیت از رهبری نظام آن هم در یک نظام ولایی در ادامه امامت و رسالت  مسلمین است که  اسلام امت واحده تشکیل داد امت یعنی جامعه ای که جهت، هدف و عقیده واحد دارند.

 


حجت الاسلام علیدادی سلیماتی ادامه داد: حوزه و دانشگاه از این امت به پا خاستند؛ عزیرانی که در حوزه و دانشگاه تحصیل می کنند هر دو از متن این جامعه و امت واحد هستند و هر دو  تابع امامت مسلمین و  رهبری جامعه اند و امامت مسلنین فرامین و منویاتی دارد که هر دو بخواهند جامعه عمل بپوشانند باید در کنار هم قرار گیرند.

 

وی با بیان اینکه پپیشرفت علمی کشور نیاز به هر دو قشر دارد زیرا علم ابواب مختلف و تخصص های متعدد دارد و کشوری پیشرفت می کند که هم در علوم انسانی، مهندسی، فنی، پزشکی پیشرفت کند؛ گفت: اگر در بخشی از علوم پیشرفت کند اما در بخشی دیگر عقب بیافتد این جامعه، جامعه پیشرفته به آن معنا نیست؛ پیشرفت زمانی به طورت جدی می شود از آن دفاع ‌کرد که در همه موضوعات شاهد پیشرفت باشیم لذا اگر حوزه و دانشگاه می خواهند پیشرفت واقعی متناسب با زمان خود  داشته باشد باید هر دو که نتیجه پیشرفت آنها پیشرفت کشور است هر دو در کنار هم قرار گیرند و با یکدیگر وحدت داشته باشند.

 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه حوزه و دانشگاه هر دو دشمن واحد دارند و دشمن واحد هر وقت فرصت پیدا کرد دانشگاه  و حوزه را به خون کشید و این طور نبود تنها یک مجموعه را به خاک و خون بکشند و مجموعه دیگر را ببخشد؛ افزود: بی رحمانه به هر دو مرکز حمله می کنند هم به دانشگاه تهران و دانشگاه های سراسر کشور و هم به حوزه های علمیه به مرکزیت حوزه علمیه قم درگیر با دشمن بوده و هستند.

 

 

 

 

 

پایان پیام/80

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون استاندار کرمان:

هشت شهر استان کرمان در وضعیت زرد کرونایی/ اجرای طرح شهید سلیمانی همچنان در اولویت ستادها باشد

بصیری با اشاره به اینکه ۱۵ شهرستان استان کرمان در وضعیت آبی و ۸ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارد؛ گفت: اجرای طرح شهید سلیمانی همچنان در اولویت ستادهای استانی و شهرستانی مقابله با کرونا قرار داشته باشد.

اخبار برگزیده شبستان