خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

السبت ١٩ ربيع الثاني ١٤٤٢

Saturday, December 5, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۸/۹/۱۹ - ۲۰:۲۶ شناسه خبر : ۸۶۶۲۹۲

تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر نقش آگاهی عمومی در حفظ محیط زیست
صالحی در جلسه شورای فرهنگ عمومی بر توجه به آگاهی و مشارکت های مردمی در حفاظت از محیط زیست تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، در این جلسه «سیدعباس صالحی» با تاکید بر توجه به آگاهی و افزایش مشارکت‌های مردمی در حفاظت از محیط‌زیست، گفت: فرهنگ نقش به سزایی در بسیاری از امور دارد و تاکیدات مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی بر فرهنگ به ویژه در موضوع محیط زیست نشان از اهمیت و جایگاه آن دارد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور ادامه داد: هر چقدر حوزه آگاهی ها و مشارکت های مردمی را به حوزه حفاظت از محیط زیست نزدیک تر کنیم موفق تر عمل کرده ایم و شورای فرهنگ عمومی چه در ستاد و چه در استان های کشور نیز با توجه به نقش فرهنگ، نقش موثری در فرهنگ سازی در این زمینه می تواند داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: آموزش، تبلیغات، اطلاع رسانی و همکاری و هم افزایی نهادهای رسمی و غیر رسمی در حوزه حفاظت از محیط زیست از اهمیت زیادی برخوردار است و نهادها و وزارتخانه های مختلف ظرفیت های زیادی در این زمینه دارند که باید از این ظرفیت ها با هدف حفاظت از محیط زیست بهره کافی برد.

وی افزود: دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی گفت و گوهایی را در زمینه حفاظت از محیط زیست داشته و جمع حاضر هم اگر با توجه به وظایف فرهنگی خود در بخش های رسمی و غیر رسمی این موضوع را دنبال کند به طور قطع به نتایج ثمر بخشی در این زمینه خواهد رسید.

صالحی در عین حال بر افزایش آگاهی ها و حساسیت های مردمی در حوزه حفاظت از محیط زیست و مدیریت شهری تاکید کرد.

در ابتدای این جلسه سید محمدرضا موالی‌زاده دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور نیز با اشاره به روز شمار تقویم گفت: هفتم آذر روز نیروی دریایی است. تلاشگران این حوزه با توان رزمی و دفاعی بالای خود مانند سایر بخش های نظامی کشور با شجاعت و دلیری از مرزهای دریایی کشورمان حفاظت می کنند.

وی همچنین درگذشت سیدقاسم موسوی قهار ذاکر اهل بیت را تسلیت گفت.

موالی‌زاده با اشاره به دستور این جلسه در ادامه دستور جلسه پیشین مبنی بر بررسی برنامه ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست، افزود: موضوعات محیط زیست بسیار متنوع است و یکی از این موضوعات آلودگی هوا و مدیریت پسماند شهری است.

وی در عین حال تصریح کرد: برای کاهش پسماندهای شهری نیاز به هم‌افزایی و بهره‌گیری از ظرفیت همه دستگاه ها از جمله رسمی و غیررسمی داریم.

در ادامه این جلسه صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گزارشی از مجموعه اقدامات این سازمان در حوزه مدیریت پسماند شهری ارائه کرد.

وی گفت: در این سازمان از طریق طرح کاپ (کاهش پسماند) به مجموعه اقداماتی که از شروع تا پایان مدیریت پسماند باید صورت بگیرد، پرداخته می شود.

علیپور با اشاره به نقش سازمان های مختلف در تبیین و فرهنگ سازی مدیریت پسماند به ویژه در آگاهی و مشارکت های مردمی بر مشارکت سازمان صدا و سیما در این زمینه تاکید کرد.

وی در ادامه پویش زنان خانه دادر، پورتال ذره بین پسماند، دریافت ایده های دانش آموزی و دانشجویی در قالب برگزاری استارتاپ ها، پاکسازی کوهستان ها از پسماندها به مناسبت های مختلف و ... را از دیگر اقدامات سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران برشمرد.

در ادامه حسن پسندیده مدیرکل مدیریت پسماند سازمان حفاظت از محیط زیست گزارشی با عنوان ترویج فرهنگ حفاظت محیط زیست در زمینه مدیریت پسماندها ارائه کرد.

وی در این گزارش بر نقش مشارکت مردمی و مسئولیت اجتماعی و آموزش در حوزه حفاظت از محیط زیست تاکید کرد.

در بخش دیگری از این جلسه حسین شهبازی معاون فنی شرکت کنترل کیفیت هوای شهردای تهران گزارشی با موضوع برنامه ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست با تاکید بر آلودگی هوا ارائه کرد.

وی گفت: برای کنترل آلودگی از مبداء، قوانین مختلفی وجود دارد که مصوبه جامع کاهش آلودگی هوای کلان شهرها و قانون هوای پاک و آیین نامه های اجرایی از جمله این قوانین است.

شهبازی با تاکید بر نقش مشارکت مردمی در کاهش آلودگی هوا و مدیریت پسماند، ادامه داد: مشارکت مردم در کاهش آلودگی هوا را در دو بخش مطالبه گری در راستای اجرای هر چه بهتر و سریعتر قوانین و مقررات و مشارکت در راستای کاهش آلودگی هوا و انجام وظایف شهروندی نیازمندیم.

در ادامه این جلسه برخی از اعضای حاضر به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود در زمینه چگونگی اقدامات و فعالیت ها در کاهش آلودگی هوا و مدیریت پسماند پرداختند.

پایان پیام/523

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی

«گمشده» با داستانی متفاوت از اسارت تولید می شود

«پژمان لشگری پور» از فعالان سینمای انقلاب و دفاع مقدس از ارتقای کیفی فیلمنامه بلند سینمایی «گمشده» و مشارکت بنیاد سینمایی در این پروژه خبر داد.

اخبار برگزیده شبستان