خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

الثلاثاء ١٥ ربيع الثاني ١٤٤٢

Tuesday, December 1, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۸/۹/۱۹ - ۱۱:۳۸ شناسه خبر : ۸۶۶۰۷۱
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری:
راه مقابله با تحریم ها حمایت از شرکت های دانش بنیان و سرمایه گذاری در این بخش است
ستاری با تاکید بر اینکه طی پنج سال گذشته ۷۰۰ هزار نفر از ایرانیان فارغ التحصیل دانشگاه های برتر دنیا به داخل کشور برگردانده شده اند و در شرکت های دانش بنیان مشغول فعالیت هستند، گفت: راه مقابله با تحریم ها حمایت از شرکت های دانش بنیان است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، «سورنا ستاری» در ادامه جلسه صبح امروز سه شنبه 19 آذر که به بحث و بررسی مشکلات شرکت های دانش بنیان پرداخت، گفت: 100 سال است که نفت می فروشیم و جنس وارد می کنیم. ما در اقتصاد به این نوع کسب و کار می گوییم نفرین منابع و وقتی ما نیروی انسانی را به عنوان پایه اقتصاد معرفی نکنیم، حاصل اش همین وضعی است که در مملکت شاهد آن هستیم.

 

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اظهار داشت: در مجلس قانونی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان تصویب شد که قانون مترقی ای بود و ما در دولت با جدیت در طول پنج سال گذشته نآن آن را اجرایی کرده ایم.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر چهار هزار و 700 شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارند، گفت: در سال گذشته این شرکت ها 90 هزار میلیارد تومان فروش داشتند و بیش از سه هزار شغل در کشور ایجاد کرده اند.

 

وی با اشاره به تعریف زیست بوم در بحث شرکت های دانش بنیان گفت: تعریف زیست بوم را ما با شکل گیری مراکز نوآور و مراکز رشد در دانشگاه ها ایجاد کردیم و در حال حاضر در محروم ترین دانشگاه ها نیز این مراکز ایجاد شده اند.

 

وی با بیان اینکه استارت آپ ها تامین کننده این زیست بوم هستند، گفت: در حال حاضر بیش از شش هزار استارت اپ در کشور داریم و آن چیزی که مهم است این است که این اکوسیستم را شکل بدهیم.

 

ستاری تاکید کرد: بیش از 100 سال است که بر پایه واردات اکوسیستمی را شکل دادیم که حاصل اش اقتصاد امروز کشور است. قطعا مردم به جوانی که پول در جیب دارد، توجه می کند و بانک ها به کسی وام می دهند که پول و ضامن داشته باشد ما می خواهیم بها به جوانانی بدهیم که سرمایه شان در مغزشان است.

 

معاون علمی و فناوری رییس جمهور تاکید کرد: ما اگر می خواهیم با تحریم ها مقابله کنیم، باید از جوانان در این حوزه حمایت کنیم. در حال حاضر 98 درصد تولید داروی کشور در داخل انجام می شود و آن هم به این دلیل است که سرمایه گذاران در این حوزه وارد شده اند، از نخبگان و جوانان در این حوزه حمایت کردند، دانشجویانی را که از کشور خارج شده بودند در حوزه دارو مورد حمایت قرار دادند و جذب این شرکت ها کردند.

 

وی ادامه داد: ما باید این اکوسیستم را در بخش تولید دارو در کشور داریم در نفت و انرژی و نانو ننیز مورد استفاده قرار دهیم چرا که این حوزه ای است که می توان اقتصاد ما را تضمین کند.

 

وی با بیان اینکه در لایحه بودجه 99 موارد خوبی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان پیش بینی شده است، گفت: تصویب این موارد نیاز به حمایت مجلس دارد.

 

ستاری تاکید کرد: هیچ کشوری در اقتصاد دانش بنیان رشد نکرده است مگر اینکه از بازارش استفاده کرده باشد. شرکت های دانش بنیان خط مقدم  و سربازان این مبارزه هستند که باید مورد حمایت دولت قرار گیرند.

 

وی با بیان اینکه ما باید به صورت اکوسیستمی از این زیست بوم حمایت کنیم، گفت: ما اگر می خواهیم بچه هایمان در این مملکت نگه داریم و از خروج آنها جلوگیری کنیم باید این زیست بوم را مورد حمایت قرار دهیم. طی پنج سال گذشته 700 هزار نفر از ایرانیان فارغ التحصیل دانشگاه های برتر دنیا را به داخل کشور برگردانیم و آنها در این شرکت آنها در حال فعالیت هستند. اگر می خواهیم باتحریم ها مقابله کنیم راهش حمایت از این اکوسیستم است.

 

ستاری با بیان اینکه اگر آموزش به اقتصاد وصل نشود فایده ای ندارد، گفت: جهت گیری دانشگاه های ما بیاد به سمت اقتصاد پیش برود. اگر می خواهیم حرکت جدی داشته باشیم باید پایه اقتصادمان را نیروی انسانی قرار دهیم. اینکه پایه اقتصاد را منابع زیرزمینی و نفت قرار دهیم، فایده ای ندارد./

پایان پیام/33

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رریس جمهور:

دولت تلاش می‌کند مانع ناامنی روانی و بی‌ثباتی اقتصادی کشور شود

روحانی با بیان اینکه دشمن از نرسیدن به هدف خود در توقف اقتصاد ایران عصبانی است و می‌خواهد در این چند هفته امواج منفی به اقتصاد بفرستد،گفت: دولت با همه سختیها، تمامی تلاش خود را به کار گرفته تا مانع ناامنی روانی و جلوگیری از بی‌ثباتی فضای اقتصادی شود.

اخبار برگزیده شبستان