خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

الثلاثاء ١٥ ربيع الثاني ١٤٤٢

Tuesday, December 1, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : هرمزگان - زمان :   ۱۳۹۸/۹/۱۹ - ۰۹:۵۷ شناسه خبر : ۸۶۵۹۴۶
شبستان گزارش می دهد
سرسبزی کرانه های خلیج فارس با گونه منحصر به فرد حرا/کشف ابوعلی سینا بهترین ظرفیت برای توسعه گردشگری
جنگل های حرا از گونه های منحصر به فردی است که در تنها در آب رشد می کند و محل رویش این گیاهان در سواحل جنوبی ایران می باشد و یکی از شگفت انگیزترین پدیده‌های طبیعی جهان به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرعباس، جنگل‌های حرا بر روی خاک‌های لجنی ناشی از رسوب خاک‌های حاصل از فرسایش سواحل رشد می‌کند و با جزر و مد آب در دریا شناور می‌شوند و این ویژگی، راز شگفتی جنگل‌های اسطوره‌ای حراست. اروپائیان این گیاه اسطوره‌ای را به افتخار دانشمند ایرانی ابوعلی سینا، اوسینا می‌نامند.

 

حرا یکی از انواع گیاهان مانگرو و اکوسیستم منحصربفردی است که در نواحی جزرو مدی، رودخانه ها، مصب‌ها و خلیج‌های مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می‌کنند.

 

« امید ذاکری »، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: ۲۱ هزار هکتار از مساحت جنگل‌های استان رویشگاه جنگلی مانگرو است که از این نظر رتبه نخست را در کشور دارد.

 

مانگرو شامل دو گونه حرا و چندل است و گونه چندل تنها در خور آذینی رشد می کند

 

ذاکری افزود:جنگل‌های مانگرو در خلیج فارس شامل دو گونه منحصر به فرد حرا و چندل است که گونه چندل فقط در سواحل هرمزگان و در خور آذینی شهرستان سیریک می‌روید و تنها گونه درختی زنده زای کشور است.

 

 

کاهش دما، کاهش طوفان‌های دریایی، تعدیل هوا، کنترل فرسایش ساحلی، تثبیت رسوب گذاری، وجود پدیده زنده زایی یا شبه زنده زایی وتامین نیاز‌های زیستگاهی آبزیان از ویژگی‌های دیگراین درختان دریایی است.

 

جنگل حرا در سواحل جنوبی ایران، مهد و زیستگاه انواع گوناگون آبزیان، پرندگان و دوزیستان است

 

وجود حرا در بخش آبی خلیج فارس و در نزدیکی سواحل علاوه بر ایجاد سایه‌سار خنک برای پرندگان و سایر موجودات، در عمق نیز، مامن خوبی برای آبزیان و سایر موجودات دریایی با توجه به غنی‌سازی آب‌های محیطی دارد، به نحوی که امروز اغلب فعالان و کارشناسان محیط زیستی از بین رفتن پوشش حرا را برابر با از بین رفتن محل تولید و تولد چرخه‌های اول زنجیره غذایی می‌دانند.

 

حرا را می‌توان در حالت طبیعی خود به مسکن و ماوایی برای انواع و اقسام جانوران و جانداران در هوا و زمین و دریا تشبیه کرد که دارای جان و سرزندگی است و همانند شهرهای شلوغ ترددها در آن همواره رویه‌ای خاص و قابل تامل دارد.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: جنگل های حرا در هرمزگان سبب کانون تنوع زیستی ،ایجاد زیستگاهای انواع آبزیان از جمله میگو می شود و الودگی موجود در آب و خاک را به خود جذب می کند و سبب محیط سالمی برای اب و خاک در این عرصه ها می شود.

 

حرا ظرفیت بی نظیری برای گردشگری و طبیعت گردی 

 

زيبايي خيره كننده، دلنواز و چشم نواز جنگل هاي حرا در غرب جزيره قشم موجب شده تا همه ساله هزاران نفر از گردشگران داخل و خارجي بازديد از آنها را در برنامه سفر خود لحاظ كنند.

 

گردشگراني كه براي نخستين بار و در هنگام مد كامل دريا از اين مناطق بازديد مي كنند با جنگل هاي سرسبزي مواجه مي شوند كه گويي روي آب هاي خليج فارس شناور هستند؛ درحاليكه هنگام پايين رفتن آب (جزر) تپه هايي را با درختان كوچك، متوسط و حتي تنومند كه ريشه هاي انبوه آنها از خاك بيرون آمده، مشاهده مي كنند.

 

 

گردشگرانی که  به هرمزگان می کنند برای  دیدن جنگل‌های حرا بندرخمیر و ساحل شمالی قشم نیز همیشه لحظه شماری می کنند.  توسط شهرداری بندرخمیر و محیط زیست در مجاور شهر خمیر مجموعه‌ای تفریحی برای اسکان موقت و برخوردار از قایق‌های کوچک برای گشت‌زنی گردشگران در کانال‌های میانی جنگل‌های حرا در این منطقه از هرمزگان ایجاد شده است.

 

در شرق هرمزگان و خورآذینی که در انتهای دلتای میناب و سیریک قرار دارد نیز جنگل‌های حرا با اندک تفاوتی از جنگل‌های حرا مرکزی هرمزگان هر ساله گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند، برای دسترسی به حرا خور آذینی نیز باید از طریق بندرعباس و یا میناب به سمت شهرستان بندرسیریک مسیرهای خود را انتخاب کرد.

 

مدیرکل منابع طبیعی هرمزگان با بیان اینکه هرمزگان به دیار حرا شناخته شده است گفت:در  55 کشور دنیا  جنگل های حرا  وجود دارد که در هرمزگان نیز با دارا بودن جنگل های حرا تابلویی برای معرفی استان به گردشگران و طبیعت گردان است.

 

برپایی نهضت ملی نهال کاری فرصت بی نظیری برای سرسبزی خلیج فارس با گونه حرا

 

هدف اصلی از اجرای طرح بسیج ملی نهالکاری، ترویج فرهنگ درختکاری، کمک به افزایش سطح عرصه های جنگلی ،کاهش ریزگردها ،گردو غبار و  توسعه فضای سبز و سرسبزی کرانه های خلیج فارس است.

 

 

در استان هرمزگان در  7 شهرستان و  9 نقطه همزمان کاشت نهال آغاز شد و 115 هزار اصله نهال امروز توسط مردم کاتشه شد.

 

« ابوالقاسم حسین پور »، مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشور گفت: نهال کاری عمومی برای ایرانی سرسبز با کاشت 14 میلیون اصله نهال در بیش از 260 شهرستان کشور همزمان با روز جهانی خاک برای سرسبز کردن خاک ایران اسلامی آغاز شده است که در هرمزگان نیز در شهرهای ساحلی نهالکاری حرا با مشارکت مردم ،انجمن های مردم نهاد  ،مسولان و دانش اموزان صورت گرفت.

 

وی افزود: بسیج ملی نهالکاری همگانی با توجه به شرایط تغییرات اقلیمی در کشور جهت پایداری زیستی در دستور کار قرار گرفته است و با اهداف استفاده کامل از فصل کشت و رویش بنا به نظر متخصصان کاشت برای اولین بار در پاییز انجام شده است تا فرصت بیشتری برای مردم و فعالین حوزه درختکاری فراهم تا درختان بیشتری در کشور کاشته شود.

 

مشارکت جوامع محلی در کاشت نهال حرا 

 

زمان بذردهي درختان حرا خرداد است و بذردهي اين گونه از شرق به غرب هرمزگان با تاخير زماني آغاز مي شود به طوريكه در شرق استان و در شهرستان جاسك در نيمه دوم تيرماه و در قشم مرداد و شهريور ماه بذر اين درخت آماده كشت و توليد نهال مي شود.

 

بومي هاي ساكن حاشيه اين جنگل ها از سرشاخه هاي حرا به عنوان علوفه و خوراك دام هاي خود استفاده مي كنند و در هنگام گلدهي نيز زنبورداران محلي كندوهاي خود را به مناطق ساحلي مي آورند زيرا عسل حرا در كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس خريداران زيادي دارد.

 

 

طرح توسعه اين جنگل ها مي تواند ظرفيت ها و مزيت هاي گردشگري جزيره را افزايش بدهد و از قبل اجراي اين طرح اقتصاد جامعه محلي و روستايي را تقويت كند.

 

افزایش دو برابری تولید و کاشت نهال حرا در سواحل و خورهای هرمزگان 

 

« عبدالعزیز کرد »، رئیس اداره جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی هرمزگان گفت: ازابتدای سال تاکنون 125 هزار اصله نهال حرا در خورها و سواحل استان تولید و کشت شده است که دو برابر پارسال است .

 

وی افزود: افزایش اعتبارات و مشارکت و استقبال بی نظیر جوامع محلی از مهمترین دلایل افزایش جنگل های حراست.

 

رئیس اداره جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی هرمزگان با اشاره اعتبار 326 میلیون تومانی امسال برای تولید و کشت حرا گفت: بر اساس طرح ملی مدیریت پایدار مانگرو از سال 70  تاکنون  9 و نیم میلیون اصل نهال حرا در استان تولید و کشت شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

پایان پیام/88

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد هرمزگان خبر داد:

قرائت عمومی سوره مبارکه «یس» و عرض ارادت هرمزگانی‌ها به ساحت مقدس حضرت معصومه(س)

حجت الاسلام پهلوانی گفت: به مناسبت فرارسیدن سالروز رحلت حضرت فاطمه معصومه(س)، ویژه برنامه قرائت عمومی سوره مبارکه یس در استان هرمزگان اجرا می شود.

اخبار برگزیده شبستان