خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

السبت ١٩ ربيع الثاني ١٤٤٢

Saturday, December 5, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - مساجد جهان زمان :   ۱۳۹۸/۹/۲۳ - ۰۹:۲۸ شناسه خبر : ۸۶۵۶۹۴
پیوند میان ادیانی با تبدیل تهدید به فرصت در آمریکا؛
وقتی تلخی مسجدستیزی به شیرینی وحدت ادیان تبدیل می‌شود
آمریکا این روزها شاهد حملات متعدد به مساجد است. اگرچه این اخبار موجی از ناامیدی را در جامعه به وجود آورده، اما وظیفه پیروان همه ادیان است که از این اتفاقات تلخ، پلی به سوی وحدت و گسترش شکیبایی در جامعه بسازند، همان اقدامی که در «لوئیزویل» انجام شد.

خبرگزاری شبستان، گروه مسجد و کانون های مساجد: شهر «لوئیزویل» واقع در ایالت میسیسیپی» آمریکا در سال 2015 میلادی شاهد اتفاقی تلخ با حمله گروهی از خرابکاران به یک مسجد بود.

 

حمله به این مسجد که اقدامی ناشی از تنفر بود اگرچه ظاهری بسیار ناراحت کننده داشت اما پیروان ادیان مختلف در این شهر را بر آن داشت تا به هم نزدیک تر شوند و با تاکید بر صلح و مهربانی، راه گفتگو را در پیش بگیرند.

 

مردم «لوئیزویل» تصمیم گرفتند اجازه ندهند نفرت، برنده شود و به همین دلیل عشق را جایگزین آن کردند.

 

حالا چهار سال از آن اتفاق تلخ گذشته است و پیروان همه ادیان در «لوئیزویل» تصمیم گرفته اند برای ترویج عشق و مهربانی به جای نفرت به یکدیگر ملحق شوند.

 

اتفاق بسیار مبارکی که در پی حمله به مسجد «لویئزویل» افتاد تشکیل «شورای مشورتی مسلمانان و یهودیان» است. 

 

حالا لوئیزویل یازدهمین شهر آمریکا است که میزبان شورای مشورتی مسلمانان و یهودیان است که یک سازمان ملی به شمار می آید. با گرد هم آمدن جامعه مسلمانان و یهودیان بر اساس منافع مشترکی مانند شکیبایی و آزادی های مذهبی مسائلی مانند نفرت، مسلمان ستیزی و یهودی ستیزی تحت الشعاع قرار داده می شود.

 

این روند می تواند در همه جای آمریکا به کار گرفته شود. حمله به یک مسجد یا کنیسه یا کلیسا می تواند به جای اینکه یاس و ناامیدی را بر هر یک از این جوامع مستولی کند، امید بیشتری به همه ادیان برای پیوند بیشتر میان آنها بدهد.

 

اگر حمله به یک مسجد یا تخریب یک مسجد واکنشی جز از سوی جامعه مسلمانان نداشته باشد به طور قطع راه برای حملات بیشتر به مساجد بیشتر می شود و همین مسئله در مورد کلیساها و کنیسه ها هم صدق می کند.

 

تبدیل تهدید مسجد لوئیزویل به فرصتی برای دوستی بیشتر میان ادیان باید الگویی برای تبدیل همه تهدیدهای ناشی از نفرت به فرصت های به وجود آورنده عشق و دوستی باشد.

 

آمریکا این روزها شاهد حملات متعدد به مساجد و حتی کنیسه ها و کلیساهاست. اگرچه این اخبار موجی از خشم و ناامیدی را در جامعه به وجود آورده است اما وظیفه پیروان همه ادیان است که از این اتفاقات تلخ، پلی به سوی وحدت و گسترش شکیبایی در جامعه بسازند همان طور که در «لوئیزویل» انجام شد.

 

به طور قطع هر قدر که تبدیل این تهدیدها به فرصت ها بیشتر شود، آرامش بیشتری بر جامعه آمریکا حاکم خواهد شد که به نفع خود افرادی است که در این جامعه زندگی می کنند، خواه مسلمان باشند خواه مسیحی و یهودی.

 

پایان پیام/7

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می‌دهد

مسجدی که از عصر مشروطه تا بحران کرونا در بازار تهران نقش‌آفرین بوده است

کارگزاران مسجد آیت‌الله بهبهانی که زمانی محل اقامه نماز یکی از سران نهضت مشروطه بود، در دوره شیوع ویروس کرونا کوشیدند با تدابیر مختلف در این مسجد را باز نگاه دارند تا کسبه محله سرپولک برای انجام واجبات دینی خود به دردسر نیفتند.

اخبار برگزیده شبستان