خبرگزاری شبستان

شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

السبت ٩ جمادى الثانية ١٤٤٢

Saturday, January 23, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قزوین - زمان :   ۱۳۹۸/۹/۱۸ - ۱۳:۵۵ شناسه خبر : ۸۶۵۶۵۶
عضو هیئت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی:
برای بهره گیری از توانایی دانشجویان برنامه ریزی کافی نشده است
فراستخواه گفت: متأسفانه ما برای اشتغال، مشارکت اجتماعی و ایجاد زمینه های بهره گیری از توانایی دانشجویان برنامه ریزی کافی نداریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از قزوین، «مقصود فراستخواه» در آیین گرامیداشت روز دانشجو که امروز (دوشنبه ۱۸ آذر) در سالن اجتماعات دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار شد، بیان کرد: یکی از موضوعات مورد بحث جامعه شناسان این بوده که ساختار مهم است یا عاملیت انسانی که هر ۲ موضوع مهم بوده ولی بر اساس جوامع این امر متفاوت است.

 

عضو هیئت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ادامه داد: در ایران با توجه به اینکه ساختارها توسعه پیدا نکرده اند، عامل انسانی واسطه های تغییر بسیار مهمی هستند بنابراین کنش گری برای آینده ایران بسیار اهمیت دارد و انسان عامل ایرانی است که می تواند از آینده ایران محافظت کند.

 

وی افزود: اگر می خواهیم از پس مشکلات و مسائل سرزمین خود برآییم، نیاز به کنش داریم زیرا جامعه ایران در موقعیت بسیار حساس و نگران کننده قرار دارد و در یکی از گذرگاه های تاریخی بسیار تعیین کننده به سر می برد و در جامعه ایران تغییرات اجتماعی و فرهنگی مهمی اتفاق افتاده است.

 

فراستخواه اضافه کرد: زیست جهان مدام در حال تغییر است ولی سیستم های ما پس افتاده هستند و ساتختارهای ما نمی توانند همراهی و همزمانی رضایت بخشی با جهان زندگی ایرانی داشته باشند زیرا جهان زندگی ایرانی پویا و در حال تغییر است.

 

وی توضیح داد: در ابتدای انقلاب، متوسط سال های تحصیل بزرگسالان ایرانی( ۱۵ سال به بالا) ۲ کلاس و ۶ دهم بود ولی امروز به طور متوسط ایرانیان هشت کلاس درس خوانده اند و برخی شهرها این عدد به سمت ۹ و برخی ۱۰ کلاس بوده است یعنی میانگین درس خواندن چهار برابر شده است.

 

عضو هیئت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی عنوان کرد: در اواخر دهه ۷۰ دسترسی به اینترنت چهار درصد بود و امروز این عدد از ۸۰ درصد هم گذشته است و این دسترسی نتیجه تکاپوی خود جامعه است چراکه جامعه نیاز به ارتباطات را احساس می کند و در نتیجه جامعه ای پویاست و می خواهد با دنیا ارتباط داشته باشد.

 

وی اعلام کرد: اگر انسان عامل و کنش گر ایرانی وجود نداشته باشد، احساس مسئولیت اجتماعی نکرده و مشارکت در حل مسائل سرزمین نداشته باشیم، نمی توانیم از آینده ایران محافظت کنیم.

 

فراستخواه گفت: همیشه در تاریخ ایران، کنش گرانی مهمی بودند که توانستند کمک کنند ایرانیان مسیر پر پیچ و خم خود را طی کنند که ابوریحان بیرونی، زکریای رازی، ابن سیناها و فارابی ها کسانی بودند که اگر نبودند، نمی توانستیم فرهنگ و تمدن دوره طلایی ایران را در خاطره و حافظه خود و هویت ایرانی خود داشته باشیم.

 

وی اظهار کرد: اگر می خواهیم از آینده این سرزمین محافظت کنیم، نیاز به انسان آگاه و عامل ایرانی داریم انسانی که احساس مسئولیت اجتماعی کرده و در این مسیر هزینه کرده و مشارکت و کنش دارد.

 

عضو هیئت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ادامه داد: نخبگان نمی توانند به قدر کافی در شرایط امروز نسبت به آینده ایران احساس مسئولیت کنند و کمتر نخبگانی به فکر منافع عمومی ایران سرزمین هستند، بنابراین یکی از نقطه های امید، نخبگان معمولی هستند.

 

وی خاطر نشان کرد: یکی از مهمترین نخبگان معمولی این سرزمین که نخبگان برجسته آینده ایران هستند، دانشجویان هستند که نسل های عینی و اجتماعی و مدیران و معماران آینده ایران هستند.

 

فراستخواه با اشاره به ویژگی های دانشجویان افزود: یکی از ویژگی های دانشجویان این است که دانشجو امروز جمعیت فراگیری را تشکیل داده است، در سال ۱۳۳۲ تعداد دانشجویان ۹ هزار و ۱۶۸ نفر بود که در پنج دانشگاه و ۲۴ موسسه آموزش عالی در کشور تحصیل می کردند و امروز در هر یک میلیون جمعیت، ۴۲ هزار و ۱۶۸ دانشجو درس می خواند و این یعنی دانشجویان جمعیتی فراگیر از همه طبقات، شهرها، روستاها و قشرهای مختلف هستند.

 

وی خاطر نشان کرد: تنوع قومی و فرهنگی از دیگر ویژگی های دانشجویان است، ویژگی دیگر اینکه سرو کار دانشجویان با یادگیری است و دانشجو همواره کلاس، یادگیری و تحقیق را در اصل برنامه خود دارد، دانشجویان یادگیرندگانی هستند که مرتبط با معلمان و استادان ارتباط دارند و شبکه علمی را نمایندگی می کنند.

 

عضو هیئت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی بیان کرد: دانشجویان نتیجه هوش ملی هستند و این پدران و مادران بودند که در شرایط ملتهب و بعد از جنگ تحمیلی به این راهبرد ملی رسیدند که فرش زیرپای خود را بفروشند و فرزندانشان را راهی دانشگاه ها کنند و این یک خرد ملی است.

 

وی یادآور شد: متأسفانه ما برای اشتغال، مشارکت اجتماعی و ایجاد زمینه های بهره گیری از توانایی دانشجویان برنامه ریزی کافی نداریم.

 

پایان پیام/293

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

بازدید استاندار قزوین از گرمخانه ها و مراکز سرپناه در قزوین

جمالی پور استاندار قزوین به همراه تعدادی از مسئولان استانی از گرمخانه ها، مددسراها و مراکز سرپناه شهر قزوین بازدید کرد.

اخبار برگزیده شبستان