خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹

الاثنين ٩ ربيع الأوّل ١٤٤٢

Monday, October 26, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - علوم انسانی زمان :   ۱۳۹۸/۹/۱۶ - ۱۰:۴۹ شناسه خبر : ۸۶۴۳۷۷
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم:
کرسی‌های آزاداندیشی شاهراه اندیشه‌ورزی در جامعه دانشجویی است
غفاری در تشریح راهکارهای افزایش اندیشه‌ورزی و تفکر فلسفی در جامعه دانشجویی کشور، تاکید کرد: کرسی‌های آزاداندیشی شاهراه تقویت اندیشه‌ در جامعه دانشجویی است.

به گزارش خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، به مناسبت فرا رسیدن ۱۶ آذرماه، روز دانشجو و به منظور بررسی الزامات اندیشه ورزی و حرکت جامعه دانشجویی در مسیر تمدن سازی با دو تن از کارشناسان گفت وگویی داشته ایم که در ادامه مرور می شود:

 

«غلامرضا غفاری» در گفت وگو با خبرنگار گروه اندیشه در مورد راهکار افزایش اندیشه ورزی و تفکر فلسفی در جامعه دانشجویی کشور، اظهار کرد: از نظر من کرسی های نظریه پردازی که اکنون بستر خوبی در دانشگاه ها دارند، می توانند در تحقق این هدف مهم نقش بسزایی را ایفا کنند.

 

Image result for ‫غلامرضا غفاری‬‎

 

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تصریح کرد: درخواست من از تشکل های دانشجویی و دانشگاهی این است که به این عرصه ورود بیشتری داشته و از آن حمایت کنند چراکه به نظر می رسد بسترهای مهمی برای تقویت تفکر، بینش و بصیرت در میان دانشجویان از طریق برپایی کرسی های نظریه پردازی ممکن می شود.

 

وی در بخش دیگری از مباحث خود بیان کرد: تفکر به طرق مختلفی قوام پیدا می کند، از بحث و گفت وگو گرفته تا بهره مندی از ابزارهای جدیدی که سبب می شود ذهن پویاتر شود. با این وجود همه این موارد زیر سایه فضا و سیستم های آموزشی است که به ثمر می نشیند بنابراین اهمیت دارد که سیستم ها و مجموعه ها به گونه ای باشند که بشود عمق بیشتری را به سلسله مباحث و مطالعات دانشجویان ببخشند.

 

همچنین «مهدی فیض» در گفت وگو با خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، با بیان اینکه دوره دانشجویی به دنبال دوره دانش آموزی است و آنچه که در این دوره شاهد هستیم در واقع محصول همان دوره دانش آموزی خواهد بود، اظهار کرد: در دوره دانش آموزی عوامل مختلفی وضعیت دانش آموز را رقم می زند که یکی از آنها که عرضه محصول نظام آموزش و پرورش به دانش آموز است و دیگری شامل نظام محتوایی و کتاب های درسی می شود.

 

Image result for ‫مهدی فیض‬‎

 

معاون سابق وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: یکی دیگر از عوامل شخص معلم است که در کلاس درس چگونه عمل می کند، همچنین عامل دیگر خانواده ها و والدین هستند و انتظاراتی که دارند، اما آنچه که معمولا فراموش می شود، عوامل محیطی و بیرونی است، به اعتقاد من عامل بیرونی که همه نظام آموزش و پرورش را تحت شعاع قرار می دهد، کنکور است.

 

این عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: الگوی کنکور به گونه ای طراحی شده که دانش آموز و خانواده بسیج می شوند تا کسی که از مدرسه خارج می شود در کنکور بدرخشد در نتیجه هرچه که ما محتوای درسی و کتاب های درسی خود را به سمت الگوهای تفکرمحور ببریم، باز هم کنکور در این میان مساله است چون همان الگوهای کلیشه ای و محفوظاتی را از دانش آموز می خواهد.

 

وی ادامه داد: اگر قرار است تحولی رخ دهد باید اول در کنکور محقق شود، از آن جهت که کنکور همه فرایندهای تعلیم و تربیتی را تحت شعاع قرار داده است. ما باید با طراحی الگوهای بومی، دانش آموز و دانشجوی خود را تفکرمحور تربیت کنیم.

 

فیض تاکید کرد: در این راستا باید فیلتر ظرفیت دانش آموز و دانشجو مورد توجه قرار بگیرد. معتقدم اگر مفاهیم فلسفی قرآن را استخراج و آنها را ارزیابی کنیم می تواند نقش بسزایی در سطح تفکر دانش آموز امروز که همان دانشجوی فردا است، بگذارد. آموختن مفاهیم قرآنی سبب می شود که دو قشر دانش آموز و دانشجو با شنیدن هر مطلبی از غرب شیفته آن نشوند.

 

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

گفت‌وگو با حجت‌الاسلام سید امید مؤذنی

روش تاریخ‌پژوهی شهید صدر جلوی سوءاستفاده‌های مقطعی از تاریخ را می‌گیرد

یکی از وجوه مهم و البته کمتر مورد توجه اندیشه شهیدصدر، نظریه‌پردازی تاریخی یا نظراتی است که ایشان در تحلیل تاریخ اهل‌بیت(ع) ارائه کرده است.توجه به این وجه از تفکر شهیدصدر می‌تواند به «سنجش استشهادها» و «تمیز حرف حساب از ناحساب» مدد رساند.

اخبار برگزیده شبستان