خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢ جمادى الثانية ١٤٤١

Tuesday, January 28, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اصفهان - زمان :   ۱۳۹۸/۹/۱۴ - ۱۲:۰۰ شناسه خبر : ۸۶۳۸۵۳
رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان:
بلاکچین به مرور نقش‌آفرینی حکومت‌ها را کاهش می‌دهد
حجت الاسلام قطبی با بیان اینکه بلاکچین مدل حکمرانی ها را از نقطه مرکزی جدا کرده و بین انسان های دنیا توزیع می کند، گفت: نظام سلطه، با تمام توان از فضای مجازی برای تسلط بر دنیا استفاده می کند یعنی سلطه غرب بر دنیا با بهره‌کشی از فضای مجازی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اصفهان، حجت الاسلام «محمد قطبی» در نشست تخصصی آینده پژوهی فضای مجازی که توسط دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: فضای مجازی هم فرصت است و هم تهدید و در این زمینه بحث های فراوانی انجام شده است.

 

آینده شناسی مهم ترین مسئله فضای مجازی

وی مهم ترین مسئله فضای مجازی را آینده شناسی عنوان کرد و گفت: با شناخت آینده است که می توان، تصمیم بگیریم و حداقل غافلگیر نشده و در مراحل بالاتر این فضا را مدیریت کنیم.

 

رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان نظام سلطه را چهار نوع بیان کرد و گفت: اولین عرصه، تکنولوژی های سخت است مانند زیرساخت ها، سخت افزارها، ابزارهای فضای مجازی و... که همگی در مدیریت نظام سلطه تعریف می شود و  به فرض اینکه یک کشور، سخت افزاری را تولید می کند، باید حق نوآوری (patent) را به نظام سلطه بپردازد.

 

وی عرصه دوم را عرصه نرم افزار بیان کرد و گفت: دو دسته نرم افزار وجود دارد، دسته اول مانند ویندوز، اندروید و... که نرم افزار های پایه ای هستند که بر روی آن توسعه نرم افزاری انجام می شود  و دسته دوم نرم افزارهای توسعه یافته است.

 

حجت الاسلام قطبی افزود: در این عرصه ما توسعه دهنده هستیم ولی تولیدکننده نیستیم و دلیل آن این است که زیر ساخت های نرم افزاری در دسترس ما نمی باشد و نظام سلطه برای از دست ندادن این عرصه که زیر ساخت اصلی سیطره بر عالم است مقاومت می کند.

 

حاکمیت گریزی اقتصادی و فرهنگی با بلاکچین

وی گفت: عرصه سوم عرصه الگوریتم ها یا نظام واره هاست که نمونه آن صنعت بلاکچین می باشد که صرفاً یک نرم افزار که بر پایه یک سخت افزار فعال باشد، نیست.

 

رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان ادامه داد: بلاکچین با نظام و الگوریت خود، رمز ارزها را بر روی خود سوار کرده و حاکمیت گریزی اقتصادی را در نیا رقم می زند و یک مدل سلطه اقتصادی و فرهنگی به وجود می آورد.

 

وی با اشاره به این که بلاکچین به مرور نقش آفرینی حکومت ها را کاهش می دهد، تصریح کرد: بلاکچین به شدت مدل حکمرانی ها را از نقطه مرکزی جدا کرده و بین انسان های دنیا توزیع می کند.

 

حجت الاسلام قطبی با اذعان به این که می توان با یک کشور قطع رابطه داشت، افزود: هیچگاه نمی توان با فیس بوک (Facebook) قطع رابطه کرد، چون دارای یک الگوریتمی است که تمام ابعاد را احاطه می کند.

 

وی تأکید کرد: عرصه الگوریتم خیلی جدی تر از سخت افزار و نرم افزار است، به دلیل اینکه همراه خود سبک زندگی، مدل جدید زندگی، مدل جدید حکمرانی و... می آورد و دوام آنها 20 تا 30 سال است که بعد از آن با شکل جدیدتری پدید می آید.

 

مدیریت حرکت های رفتاری مردم جهان با آنالیز منابع اطلاعاتی

رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان عرصه چهارم را عرصه دیتا و اطلاعات دانست و گفت: بزرگ ترین منابع اطلاعاتی دنیا دست نظام سلطه است و بر همین اساس می تواند به راحتی برای کشورها، شهرها، روستاها و آدم های جهان تصمیم بگیرد و در آینده نزدیک به مدیریت حرکت های رفتاری برسد.

 

وی گفت: در این وضعیت سؤال هایی پیش می آید مانند این که، نظام سلطه در آینده چه اتفاقاتی را برای زندگی ما رقم خواهد زد؟! وضعیت تکنولوژی سخت افزار و نرم افزار در سبک زندگی و ارتباطات اجتماعی چه می شود؟! این اتفاق ها خوب است یا بد؟ چقدر می توانیم در آن تصرف و مدیریت داشته باشیم؟!

 

لزوم ایفای نقش طلاب و فعالان مذهبی در فضای مجازی

حجت الاسلام قطبی تصریح کرد: ما به عنوان یک طلبه و فعال اجتماعی مذهبی باید مأموریت ویژه خودمان که همان ربط با این الگورتیم بزرگ و نظام بزرگ عالم هستی با رویکرد فضای مجازی است، پیدا کرده و نقش ایفا کنیم.

 

وی با بیان این که ممکن است کار ما از نوع خرده مأموریت باشد یا از نوع کارهای بزرگ جریان ساز، تصریح کرد: ما هزاران سایت فرهنگی داریم ولی رتبه جستجوی خوبی ندارد که با کمی مداخله از نوع SEO می توان ضریب تأثیر آنها را پنج برابر افزایش داد.

 

رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان افزود: نوع دوم، مداخلات کلان و استراتژیک است که باید بدانیم با این وضعیت تسلط نظام سلطه، استراتژی ما چه می تواند باشد؟ که در این زمینه نظریات متفاوتی وجود دارد مانند، فریب اطلاعاتی، کاهش دسترسی نظام سلطه و ایجاد نیاز دنیا در فضای مجازی به خود.

 

وی در پایان گفت: متأسفانه شناخت درستی از این میدان بزرگ نداریم و همیشه از این فضا ما را ترسانده اند بلکه باید بر اساس توانمان در این اقیانوس فضای مجازی تصرف کنیم.

 

پایان پیام/121

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

کارشناس مسائل دینی مطرح کرد

آیه‌ای از قرآن کریم که بسیاری از افراد را مسلمان کرد/ جایگاه تکریم و احترام در دین مبین اسلام

حجت الاسلام رفیعی با تاکید بر لزوم برجسته نمودن شادیها در اسلام گفت: اسلام بر احترام و تکریم بسیاری از از چیزها تاکید فراوان کرده است.

اخبار برگزیده شبستان