خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

الثلاثاء ١٥ ربيع الثاني ١٤٤٢

Tuesday, December 1, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - تئاتر و هنرهای تجسمی زمان :   ۱۳۹۸/۸/۲۲ - ۱۳:۱۳ شناسه خبر : ۸۵۴۰۰۰
شش بلوکی مطرح کرد
تاثیر حضور پروفسور کافکا سیالی در دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی
پروفسور «علی کافکا سیالی» و تیم همراه در جشنواره موسیقی نواحی حضورفعالی داشتند و با ارایه کنفرانس های با موضوع منظومه خوانی دیداری با مسولان موسیقی بر تعاملات فرهنگی در حوزه پژوهش های موسیقی تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان به پایان رسید؛ این دوره از جشنواره با موضوع منظومه خوانی برگزار شد و مهمانی از ترکیه در این جشنواره حضور داشتند یکی از این مهمانان پروفسور «علی کافکا سیالی» رییس دانشکده ادبیات ترکیه و بنیانگذار فستیوال عاشیق های جهان بود؛ وی  کتاب های بسیار مهمی در حوزه فرهنگ و هنر به ویژه ادبیات موسیقی ترکان ایران نوشته  ودر سال‌های اخیر پژوهش های زیادی در حوزه جغرافیای محیطی عاشیق های ایران و موسیقی آن داشته است، «دامون شش بلوکی» پژوهشگر موسیقی نواحی که به همراه پروفسور «علی کافکا سیالی»  بوده و نقش مترجم را هم بر عهده داشته است، درباره حضور این تیم دانشگاهی ترکیه در  جشنواره  به گفتگو نشسته ایم که در زیر می آید:

 

 

 

چرا پروفسور« علی کافکا سیالی» در دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران حضور داشتند؟

پروفسور کافکا سیالی، شش جلد کتاب موسیقی اقوام ترکان ایران و کتاب های زیادی هم درباره محیط جغرافیایی عاشق های ایران نوشته اند؛ موضوع دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران «منظومه خوانی» بود، پروفسور «کافکا سیالی» با همین رویکرد در جشنواره موسیقی نواحی حضور داشتند. حضور وی یکی از نقاط قوت و ویژگی این دوره جشنواره نواحی بود.

 

پژوهش در حوزه منظومه  در دنیا تخصص پروفسور «کافکا سیالی» است؟

بخشی از تالیفات پروفسور کافکا سیالی در حوزه منظومه است و تاکنون در عرصه بین المللی کسی در پژوهش و تحقیق درباره منظومه خوانی کارهایی را که وی انجام داده است انجام نداده، پژوهش های کافکا سیالی  در منظومه خوانی جغرافیای ترکان از چین تا سیبری تا اروپای شرقی و آناتولی  را در برمی گیرد،  کافکا سیالی بنیانگذار فستیوال عاشق های جهان که موضوع اش منظومه خوانی است .

 

 

فرزند کافکا سیالی هم در نشست های تخصصی دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با موضوع منظومه شرکت کردند و کنفرانسی ارایه کردند؟

بله در دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران نشست های تخصصی در بخش پژوهشی  با موضوع منظومه برگزار شد «یابوز سلیم کافکا سیالی»  پسر پروفسورنیز در این جشنواره حضور داشتند وی فوق دکترای موسیقی دارند و مدیر کنسرواتوار دولتی کارس هستند وی در این سفر  کنفرانسی با عنوان «نگاه به منظومه ها و بررسی منظومه ها از منظر موسیقی» با نگاه به منظومه اصلی و کرم را به صورت مشترک با من ارایه کردند.در این سفر یک «عاشق» یا همان «اوزان» با آنها همراه بود،«اوزان نیهاد»  از اوزان های پیشکسوت ترکیه مدیر مجمع اوزان های آناتولی و در پایان کنفرانس نمونه های از موسیقی عاشق را ارایه کردند.

 

 

پروفسور «کافکا سیالی» در نشست تخصصی دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به چه موضوعی پرداختند؟

پروفسور «کافکا سیالی»  در این جشنواره کنفرانسی با عنوان«بررسی منظومه ها ی اقوام ایران» ارایه دادند در واقع این کنفرانس وی توضیحاتی کلی درباره حوزه های مختلف این شاخه موسیقیایی و ادبی دادند و با استقبال شرکت کندگان و بویژه دانشجویان دانشگاه تهران مواجه شدند.

 

در دیدار گروه ترکیه ای با مدیر کل دفتر موسیقی و رییس انجمن موسیقی چه اتفاقی افتاد؟

پروفسور «کافکا سیالی»  و فرزندش دیداری با محمد اله یاری مدیر کل دفتر موسیقی و علی ثابت نیا  رییس انجمن موسیقی داشتند که فرزند پروفسور« یابوز سلیم کافکا سیالی» مدیر کنسرواتوار دولتی کارس به طرف ایرانی پیشنهاد داد ظرفیتی برای افزایش بورس برای دانشجویان ایرانی  در رشته موسیقی ایجاد کند و همچنین کافکا سیالی اعلام آمادگی کرد که در دانشگاه خودشان به غیر از رشته موسیقی برای بقیه رشته ها هم ظرفیتی برای دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل بوجود آورند. در این دیدار بر رسمیت بخشیدن به همین  گفتگو ها تاکید شد .

 

با احمد صدری، دبیر دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران هم دیدار داشتید و در آن دیداردرباره  چه مواردی صحبت شد؟

در دیداری که گروه ترکیه ای با احمد صدری دبیر دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران داشتند بر انجام پروژه های مشترک پژوهشی در قالب کتاب  تاکید شد و اینکه در این حوزه باید به به یک تعامل برسیم که خروجی پژوهش ها انتشار کتاب و فیلم باشد. همچنین قرار شد کافکا سیالی کنفرانسی 9 آذر ماه در دانشگاه تهران داشته باشند .

 

 

 

 

پایان پیام/32

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک نویسنده:

کتابخانه مدارس به روز رسانی شود/ پیشنهاد راه اندازی ایستگاه مطالعه در مساجد

نوروزی راه اندازی ایستگاه مطالعه در ادارات، پایانه ها و مترو را موجب ترغیب افراد جامعه به کتابخوانی دانست و گفت: تمام مساجد باید مجهز به این ایستگاه باشند.

اخبار برگزیده شبستان