خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸

السبت ١٦ ربيع الثاني ١٤٤١

Saturday, December 14, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - مهدی باوران زمان :   ۱۳۹۸/۸/۲۰ - ۱۲:۴۸ شناسه خبر : ۸۵۲۹۴۴
رئیس مرکز تخصصی مهدویت تاکید کرد
وقف‌ برای امام زمان(عج) به ما فرصت تمدن‌سازی می‌دهد
حجت‌الاسلام کلباسی با بیان‌اینکه تمدن‌های دوران معاصر پشتوانه های وقف داشته و دارند، گفت: وقف با نیات مهدوی و برای امام زمان(عج) به تمدن‌سازی کمکی شایان می‌کند چراکه این پروسه نیازمند هزینه‌های سنگین نظریه‌پردازی و مطالعاتی است.

حجت الاسلام والمسلمین «مجتبی کلباسی» در گفت و گو با خبرنگار گروه مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان درباره الزامات وقف در حوزه مهدویت در جامعه منتظر، اظهار کرد: بدون شک وقف تسهیل کننده راه خیر است، چنان که اگر امروز ما در جامعه آثار و حیاتی از علم و دانش می بینیم بخش عمده آن مرهون سنت حسنه وقف است مثل مدارس، کتب و مراکز وقفی به منظور رشد و توسعه علم.

 

رئیس مرکز تخصصی مهدویت ادامه داد: این سنت از دیرباز در فرهنگ اسلامی بوده و مسلمانان به آن توجهی ویژه داشته اند و اینچنین توانسته اند مسیر خیرات را تسهیل کنند چراکه هزینه کار را پایین آورده و موجب رشد شده اند.

 

وی درباره آثار وقف های مهدوی در تمدن سازی به عنوان افق گام دوم انقلاب از نظر رهبری معظم، تصریح کرد: بی تردید موقوفات مهدوی در تمدن سازی می تواند راهگشا است چراکه تمدن سازی در گام نخست به نظریه پردازی و اقدامات علمی نیاز دارد که هزینه های سنگین را می طلبد و اگر از محل خیر تامین شود آثار و برکات بسیار دارد اما اگر بودجه ها محدود شود کار آنطور که باید پیش نمی رود چون تمدن سازی بسیار پرهزینه است.

 

حجت الاسلام کلباسی با بیان اینکه تمدن های دوران معاصر هم پشتوانه های وقف داشته و دارند، گفت: جوایز امروز علمی فرهنگی جهان به وقف اتکاء دارد؛ لذا در تمدن سازی با محوریت مهدویت که امر مقدس دینی است و از دیرباز مورد توجه مسلمانان به ویژه شیعه قرار داشته هم به لحاظ علمی و توسعه و استحکام بنیان های فکری و تبلیغی نیاز به سرمایه گذاری جدی دارد.

 

رئیس مرکز تخصصی مهدویت تاکید کرد: امروز شاهد ثبت موقوفات بسیار برای امام حسین(ع) هستیم اما در حوزه تمدن سازی و مهدویت کمتر به وقف برخورد می کنیم. جا دارد آنها که امکان دارند و این عرصه را می شناسند در حد توان با نیات مهدویت و ملزومات جامعه منتظر و حرکت کننده در مسیر ظهور وقف کنند.

 

حجت الاسلام کلباسی با بیان اینکه وقف برای مهدویت باید در حوزه های مطالعاتی، آموزشی پژوهشی و نیز تبلیغ و ترویج باشد، خاطرنشان کرد: کتاب و سایر آثار مکتوب و نیز آثار سمعی و بصری می توانند جزء نیات وقف های مهدوی باشند و خلاءهای بسیار ما در این باره را برطرف کنند.

 

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مولف «بررسی تحلیلی روایات نشانه‌های ظهور»:

بین امیدواری و تطبیق حوادث با نشانه‌های ظهور فرق است/ تطبیق‌های جعلی ظرفیت تمدن‌ساز مهدویت را منزوی می‌کند

حجت‌الاسلام سلیمیان با بیان‌اینکه بسیاری از تطبیق‌ها میان حوادث واقعه با نشانه‌های ظهور، اساساً پیوندی با ظهور ندارند، گفت: علاقمندی به ظهور نباید با این تطبیق‌ها گره بخورد چراکه عدم وقوع آن اتفاق موعود، سبب سرخوردگی برخی از منتظران می‌شود.

اخبار برگزیده شبستان