خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

الثلاثاء ١٥ ربيع الثاني ١٤٤٢

Tuesday, December 1, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : گلستان - زمان :   ۱۳۹۸/۸/۲۰ - ۱۱:۲۵ شناسه خبر : ۸۵۲۸۷۳
شبستان گزارش می‌دهد؛
تبلور وحدت در کانون‌های مساجد/ روشنگری سیاست وحدت‌آفرین در مساجد مهم‌ترین وظیفه نهادهای فرهنگی است
مهمترین وظیفه نهادهای فرهنگی و کانون های فرهنگی هنری مساجد این است که بتوانند سیاست وحدت آفرین توحیدی را در مساجد گسترش دهند و مخاطبین خود را روشنگری کنند.

خبرگزاری شبستان، ربابه کابلی- گرگان: وحدت کلمه ای است که نقش اساسی در پیروزی و پیشبرد اهداف ملت ها و دولت ها دارد به نحوی که می توان از آن به عنوان عمود خیمه نظام نام برد. بر همین اساس خدشه دار شدن آن مساوی است با از هم پاشیدگی نظم و فروپاشی دولت ها و از هم گسیختگی افکار.

 

همه انسان های متفکر صاحب اندیشه می دانند که هیچ جامعه ای بدون وحدت نمی تواند تکامل و پیشرفت را طی کند و اگر جامعه ای در گرداب تفرقه و یا در مسیر هرج و مرج قرار گرفت یقینا دچار یکسری ناپختگی فرهنگی است و اندیشمندان آن جامعه نتوانسته اند مسائل اساسی و مهم آن جامعه را برای مردم خود روشنگری و نهادینه کنند.

 

امروز می توان مدعی شد که در جامعه ای که وحدت نباشد هیچ سیاستی موفق نخواهد بود. از تمام انواع وحدت ها و همبستگی ها که بگذریم محوری ترین، مهمترین و اساسی ترین نوع وحدت، وحدت فرهنگی و توحیدی است که می تواند دلها را منسجم و نزدیک کند.

 

شعار راهبردی و پر ارزش قرآنی در خصوص وحدت، رساترین پیام برای پیشبرد اهداف اسلامی است و خداوند می فرماید: «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا» انسان ها با تمام افکار، سلیقه ها، عقیده ها و ادیان مختلف زمانی می توانند در یک جامعه در کنار هم به طور مسالمت آمیز زندگی کنند که بتوانند حول یکسری از مشترکات به وحدت و اجماع برسند.

 

 

در جوامع مسلمان مشترکات فراوانی وجود دارد که می توان به آن تمسک جست و مسیر مشترک را دنبال کرد. خدا، قرآن، نماز، قبله، مسجد و پیامبر اینها همه مشترکات فراوانی است که مسلمانان می توانند با تمام سلایق و عقاید در کنار هم دست به برنامه های مشترک بزنند و در کنار این برنامه های مشترک به شناخت بهتر نسبت به هم دست پیدا کند.

 

یقینا محوری ترین عامل وحدت خداوند است. «اِنَ هذِهِ اُمَتُکُم اُمَةً وَحِدَةً وَ اَنَا رَبُکُم فَاعبُدون»(همانا این امت شماست واحد است و من پروردگار شمایم مرا عبادت کنید.)

 

و همینطور خداوند در قرآن یکی از مهمترین نتایج وحدت را شناخت همدیگر می داند: «يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى‌ وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا»

 

در جهان کنونی و در میان سیاست های گوناگون دولت ها و کشورهای مختلف، یقینا نیازمند یکسری مرزبندی هستیم که بتوانیم سیاست های سلطه و کشورهای استکباری را از نظام های مظلوم تفکیک کنیم، سیاست های توطئه آمیز و تفرقه افکنانه دول سلطه و استکباری در صددند جهت چپاول و تاراج ذخایر و منابع کشورهای مظلوم آنها را استثمار کنند و حتی با هجوم فرهنگی بر آنها، آنان را بی هویت نمایند.

 

ما زمانی می توانیم به یک وحدت برسیم که سیاست توحیدی را در مسائل فرهنگی خود اعمال کنیم و با بصیرت افزایی و روشنگری، جوامع اسلامی را بیدار کنیم تا در دام سیاست های تفرقه افکنانه نظام سلطه قرار نگیرند.

 

مهمترین وظیفه نهادهای فرهنگی و کانون های فرهنگی هنری مساجد این است که بتوانند سیاست وحدت آفرین توحیدی را در مساجد گسترش دهند و مخاطبین خود را روشنگری کنند.

 

هفته وحدت بهانه ای شد تا نظر برخی از مدیران کانون های فرهنگی و هنری شیعه و سنی را در خصوص سیاست ها و برنامه های وحدت آفرین در کانون های مساجد جویا شویم.

 

 

«تاج محمد قریشی» مدیر کانون فرهنگی هنری بعثت روستای پیرواش آق قلا به خبرنگار خبرگزاری شبستان در گرگان گفت: ما بیش از 50 سال در با برادران و خواهران شیعه این روستا به صورت مسالمت آمیز و با وحدت زندگی می کنیم.

 

وی افزود: در مراسم های عزادرای و جشن های یکدیگر شرکت می کنیم و تمامی مراسم های مذهبی و دینی را به صورت مشترک برگزار می کنیم و با یکدیگر هیچ اختلافی نداریم.

 

قریشی تصریح کرد: کسانی که قصد تفرقه اندازی و اختلاف بین ما برادران شیعه و سنی داشته باشند را به دولت معرفی می کنیم.

 

مدیر کانون فرهنگی هنری بعثت اظهارداشت: برگزاری کلاس های آموزش قرآن و احکام از برنامه های مشترک کانون با برداران شیعه است.

 

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این برنامه ها، جذب جوانان و نوجوانان به مساجد است.

 

«عبدالطیف قرنجیک» مدیر کانون فرهنگی هنری احسان روستای کوزه لی علی آباد کتول یکی دیگر از مدیران اهل سنت استان به خبرنگار شبستان گفت: برگزاری کلاس های احکام، سخنرانی امامان جمعه و کلاس های نقاشی از برنامه های هفته وحدت این کانون به شمار می روند.

 

وی افزود: در کلاس های کانون نیز نکات و پیرامون وحدت به نوجوانان و کودکان آموخته می شود تا پیرامون آن گام بردارند.

 

قرنجیک اظهارداشت: این کانون از سال 90 تاسیس شده و فعالیت های خود را در روستای کوزه لی اجرا می کند.

 

 

«قاسم نعیمی» مدیر کانون فرهنگی هنری حکمت نگین شهر نیز به خبرنگار شبستان گفت: 20 درصد از جمعیت شهر نگین شهر اهل سنت هستند و بسیاری اعضای این کانون را برادران اهل سنت تشکیل می دهند.

 

وی با بیان اینکه برنامه های کانون با مشارکت اهل سنت هم برگزار می شود، افزود: یکی از مجریان کرسی تلاوت نور از برداران اهل سنت است و در همه امورات و فعالیت های کانون با یکدیگر مشارکت داریم.

 

نعیمی اضافه کرد: برادران شیعه و سنی نگین شهر در تمامی اعیاد و جشن ها و وفات یکدیگر شرکت می کنند و زندگی مسالمت آمیز با همدیگر دارند و امامان جمعه ما با یکدیگر تفاهم دارند و عامل وحدت هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: به مناسبت هفته وحدت شب گذشته کرسی تلاوت برگزار شد و گروه تواشیح امیرالمومنین گرگان به اجرا برنامه پرداختند و امام جمعه شهر نیز به تفسیر پرداخت.

 

مدیر کانون فرهنگی هنری حکمت نگین شهر ادامه داد: در این شهر، 3 مسجد شیعه و 5 مسجد اهل سنت وجود دارد.

 

وی افزود: این کانون از سال 82 تاسیس شده و یک هزار و 100 عضو دارند.

 

پایان پیام/83

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس خبر داد

برنامه ریزی برای حضور رئیس مجلس به گلستان/ پیگیری پروژه های اساسی گلستان دغدغه منتخبان مردم

منتظری سفرهای استانی مشترک با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی را جلوه ای دیگر از مردمی بودن مجلس یازدهم برشمرد و گفت: برنامه ریزی برای حضور رئیس مجلس به گلستان در حال انجام است.

اخبار برگزیده شبستان