خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

الخميس ١٠ ربيع الثاني ١٤٤٢

Thursday, November 26, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : چهارمحال و بختیاری - زمان :   ۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۰۹:۰۴ شناسه خبر : ۸۴۴۷۴۳
شبستان گزارش می دهد:
کانون های فرهنگی و هنری پیشگام در احیای کارکردهای مسجد
پیوند کانون های فرهنگی و هنری با نهاد مسجد بهترین فرصت را در اختیار متولیان امر قرار داده تا کارکردهای اصلی و اولیه مسجد بار دیگر در جامعه اسلامی احیا و پویایی و نشاط در مساجد تقویت شود.

خبرگزاری شبستان – چهارمحال و بختیاری: مسجد نهال خودباوری، خلاقیت و روحیه هنری را در وجود افراد تقویت می کند، مسجد محیطی سالم، مملو از آرامش روحی و به دور از هرگونه تشویش ذهنی بوده و می توان جسم و روح را در آن پرورش داد.

 

پیوند کانون های فرهنگی و هنری با مساجد سبب شده تا از ظرفیت مسجد به بهترین نحو بهره گیری شود و این موضوع تاکنون نتایج مطلوبی در پی داشته است.

 

کانون های فرهنگی هنری مساجد جوانان را تبدیل به سرمایه های اجتماعی می کند که نتیجه این مهم هرچند ممکن است در درازمدت خود را نشان دهد اما بسیار موثر است.

 

از سوی دیگر فعالیت های فرهنگی و هنری در مساجد موجب رونق این مکان های مقدس می شود و جذب اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان و نوجوانان به مسجد را به همراه دارد.

 

در خصوص اهمیت کانون های فرهنگ و هنری مساجد باید گفت که این کانون ها بستر امن و مناسبی برای اشاعه فعالیت های هنری و فرهنگی است.

 

زیرساخت های مناسب کانون ها و توجه به امور هنری با محوریت مسجد سبب شده تا استعدادهای خوبی در این زمینه شکوفا و پرورش داده شود، از آنجا که نمی توان از نقش معنوی و هدایتگر مسجد در پیشرفت فعالیت های هنری طراز اسلامی غافل شد، ضروری است تا از این ظرفیت هرچه بیشتر برای تربیت و پرورش استعدادهای نهفته جوانان و نوجوانان بهره گرفت.

 

امروز پس از گذشت ۴۰ سال از عمر انقلاب اسلامی کانون های مساجد به مراکز تاثیرگذار در حوزه های مختلف تبدیل شده که باید از ظرفیت و پتانسیل عالی این مراکز استفاده شود.

 

هم اکنون در چهارمحال و بختیاری ۴۳۲ کانون فرهنگی و هنری با مجموع بیش از ۴۸ هزار عضو فعال شده و ۱۶۲ باب کتابخانه مخزن دار، ۹۰ باب کتابخانه باز و ۴۰ باب خانه نور در مساجد این استان تجهیز و راه اندازی شده است.

 

به تازگی نیز «کانون فرهنگی هنری شهدای دانش آموز» مسجد سلمان فارسی واقع در شهرک منظریه شهرکرد همزمان با ۱۹ مهر ماه سالروز بیانات تاریخی مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت کانون های فرهنگی هنری مساجد فعال شده است.

 

کانون

 

همکاری و تعامل سازنده مدیر مسئول با هیئت امنا، شورای فرهنگی و اعضای کانون سبب شده تا فعالیت ها و اقدامات خوبی در این مسجد شکل گیرد که می تواند برای سایر کانون ها و مساجد استان الگوی ارزشمندی به شمار آید.

 

در همین خصوص در گفت و گوی تفصیلی با حجت الاسلام «رضا اسماعیلی» مسئول کانون فرهنگی هنری شهدای دانش آموز مسجد سلمان فارسی واقع در شهرک منظریه شهرکرد به تشریح و تبیین فعالیت های این کانون پرداختیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

 

شبستان: نقش و جایگاه کانون های فرهنگی و هنری در پیشبرد برنامه های مسجد را چگونه ارزیابی می کنید؟

 

حجت الاسلام رضا اسماعیلی: امروز کانون های فرهنگی و هنری به بازوی توانمند مسجد تبدیل شده اند و اقدامات ارزشمند و تاثیرگذاری در عرصه مسجد انجام می دهند بطوریکه اقداماتی که اکنون در کانون مسجد انجام می شود زیرمجموعه فعالیت های کانون های مساجد قرار گرفته و کانون ها به محور این فعالیت های تبدیل شده اند.

 

کانون های مساجد در بسیاری از موارد می توانند راهگشا باشند از همین رو باید با مدیریت جامع و صحیح این کانون ها را در مسیر رسالت اصلی خود قرار داد.

 

شبستان: کانون های فرهنگی هنری مساجد در پیشبرد اهداف فرهنگی نظام چه نقشی ایفا می کنند؟

 

مسئول کانون فرهنگی هنری شهدای دانش آموز شهرک منظریه شهرکرد: کانون های فرهنگی هنری مساجد همانطور که از اسم آن پیدا است کانون های فرهنگی و هنری هستند که بیشترین رسالت را در این حوزه ایفا می کنند اما آنچه می تواند در تحقق این اهداف کانون ها را موفق و سربلند کند، نقش رهبری و مدیریت این کانون ها است، در واقع نقش مسئول کانون بسیار مهم و تعیین کننده است.

 

کانون

 

شبستان: کانون های فرهنگی و هنری چه تاثیری در جذب جوانان و نوجوانان به نهاد مسجد دارند؟

 

حجت الاسلام اسماعیلی: کانون های فرهنگی هنری تاثیر بسزایی در جذب کودکان،نوجوانان و جوانان به مساجد دارند که باید با برنامه ریزی صحیح و مبتنی بر سیستم مدیریتی ایفای نقش کنند.

 

به این نحو که کانون ها باید دارای ورودی، خروجی و برنامه مشخصی باشند، کانون ها باید سیستم وار فعالیت کنند و با جذب جوانان و نوجوانان به کانون مسجد، دارای خروجی مطلوب و عرضه جوانان مومن انقلابی و مفید به جامعه باشند.

 

شبستان: نقش کانون های فرهنگی هنری مساجد در نشاط و پویایی مساجد چیست؟

 

حجت الاسلام اسماعیلی: اگر کانون های فرهنگی و هنری نقش خود را بخوبی ایفا کنند، پویایی و نشاط مساجد را نیز به همراه خواهند داشت.

 

مسجد تنها محلی برای عبادت نیست بلکه باید به همه جوانب و امور زندگی مردم نیز توجه داشته باشد، همانطور که پیامبر گرامی اسلام (ص) در صدر اسلام مسجد را محور جامعه قرار داده بودند و همه امور مردم در مسجد انجام می شد، امروز نیز این نقش باید احیا شود و کانون های فرهنگی هنری ابراز مناسبی برای احیای این نقش محوری مساجد در زندگی مردم به شمار می روند.

 

کانون

 

شبستان: نقش کانون های مساجد را در خنثی سازی اهداف دشمن چگونه ارزیابی می کنید؟

 

مسئول کانون فرهنگی هنری شهدای دانش آموز شهرک منظریه شهرکرد: کانون های مساجد با تاسی از مکتب حسینی (ع) و با الگوگیری از زندگی ائمه اطهار (ع) می توانند به راحتی با هجمه های فرهنگی دشمن مقابله کنند.

 

کانون های مساجد برای مقابله با هجمه های فرهنگی دشمن در ابتدا باید فعالیت های تخصصی خود را توسعه دهند و سپس با مکمل شدن فعالیت های همدیگر این زنجیره را تکمیل کنند.

 

به طور مثال در کانون شهدای دانش آموز مسجد سلمان فارسی توانستیم با اجرای برنامه برای سلایق و رده های سنی مختلف در شب های محرم ۷۰۰ جوان و نوجوان را به مسجد جذب کنیم.

 

کانون

 

شبستان: مسجد سلمان فارسی برای جذب جوانان و نوجوانان چه برنامه هایی در دستور کار قرار داده است؟

 

حجت الاسلام اسماعیلی: در برنامه های مسجد چهار محور تعریف شده است، یک دسته فعالیت های فرهنگی است که در همین راستا یک هیئت تشکیل شده و به صورت مستمر جلسات این هیئت برگزار می شود و امور فرهنگی مسجد رصد می شود.

 

برگزاری کلاس های حفظ و قرائت قرآن، مراسم های دعا و نیایش، اجرای برنامه تئاتر، راه اندازی کلاس های آموزش هنر نظیر آموزش خیاطی، نقاشی و تزیین حنا. ترویج امر عفاف و حجاب و ایجاد جاذبه‌های فرهنگی برای گرایش به پوشش چادر از دیگر این فعالیت ها به شمار می رود.

 

بخش دیگری از فعالیت‌ها در گروه فعالیت های اجتماعی قرار دارد که در این حوزه تلاش شد تا با مهارت آموزی به افراد زمینه اشتغال آنها را فراهم کنیم، راه اندازی مشاغل خانگی به ویژه برای زنان سرپرست خانوار از مهمترین این فعالیت ها است.

 

کانون

 

ارائه مشاوره‌های فرهنگی برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی، برپایی بازارچه هفتگی، پخش هفتگی فیلم‌های روز سینمای ایران، تحت پوشش قراردادن ۱۰ خانوار بی بضاعت و راه اندازی صندوق قرض الحسنه مسجد و اعطای وام به نیازمندان از دیگر فعالیت های اجتماعی مسجد است.

 

در حوزه علمی نیز باشگاه مطالعه کتاب راه اندازی شده است، همچنین کلاس های تقویتی برای کنکور تعریف شده است.

 

یکی دیگر از مهمترین فعالیت های علمی مسجد، انجام فعالیت‌های مطالعاتی بر بیانات مقام معظم رهبری است به نحوی که بیانات مقام معظم رهبری را استخراج و برای پیشبرد برنامه های مسجد سرلوحه کار خود قرار داده ایم.

 

کانون

 

مسجد در حوزه ورزشی نیز فعال است و هم اینک ۱۲ رشته ورزشی فعال در مسجد به افراد علاقمند عرضه می شود، شورای ورزشی مسجد تعریف شده و از این طریق شاهد حضور بیش از پیش جوانان و نوجوانان به همراه خانواده های خود در کلاس های ورزشی مسجد هستیم.

 

کانون

 

پایان پیام/361

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس جمهور:

افتتاح سه طرح بزرگ اقتصادی در هفته جاری پاسخی به منزوی کردن ایران است

روحانی گفت: در هفته جاری سه طرح بزرگ به ارزش ۳۰۰ هزار میلیارد ریال در کشور افتتاح شد و این در شرایطی است که دشمنان می خواستند با تحریم های خود ایران را منزوی کنند.

اخبار برگزیده شبستان