خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸

الخميس ١٤ ربيع الثاني ١٤٤١

Thursday, December 12, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دولت زمان :   ۱۳۹۸/۷/۲۷ - ۱۰:۴۷ شناسه خبر : ۸۴۴۵۹۹
رييس كميته زیرساخت ستاد مركزي اربعین حسيني مطرح کرد:
تأمین ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس درون شهری برای جابجائی زائرین در مرزها
جمالی نژاد ضمن تشريح اهداف، ماموریتها و اقدامات کمیته زیرساخت در اربعین سال ۱۳۹۸، پايدارسازي و كيفي سازي زيرساخت ها براي ارايه خدمات به زايران را اولويت اصلي اين كميته در سال جاري عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور، رييس كميته زیرساخت ستاد مركزي اربعین حسيني ضمن تشريح اهداف، ماموریتها و اقدامات کمیته زیرساخت در اربعین سال ۱۳۹۸، پايدارسازي و كيفي سازي زيرساخت ها براي ارايه خدمات به زايران را اولويت اصلي اين كميته در سال جاري عنوان نمود.

مهدي جمالي نژاد با بيان اينكه كميته زيرساخت به عنوان يكي از كميته هاي ستاد مركزي اربعين حسيني، موضوعات مرتبط با پروژه هاي عمرانی را برنامه ريزي و بر اقدامات اجرايي نظارت مي نمايد، گفت: اين كميته يكي از كميته هاي ۱۴ گانه ستاد مرکزی اربعین حسيني است كه داراي ۱۵ مأموریت‌ و وظیفه اساسی در حوزه احداث و تكميل پروژه هاي عمراني و راه هاي مواصلاتي و بناهاي ثابت، جانمايي و تأمين امكانات براي پاركينگ هاي خودروهاي شخصي و اتوبوس هاي بين شهري، تأمين امكانات اضطراري و رفاهي ، تكميل پايانه هاي مرزي و رفع خلاءهاي مرزي، توسعه زيرساختهاي ارتباطي حوزه فضاي مجازي و افزايش پوشش مخابراتي، ارائه خدمات پولي و بانكي، ايمني راه هاي مواصلاتي و حذف نقاط حادثه خيز، احداث بناهاي ماندگار در پايانه هاي مرزي استانهاي هدف مي باشد.

وي با اشاره به اينكه تحقق اهداف و وظايف كميته با برگزاري جلسات کمیته اصلی و حضور در جلسات كميته‌هاي استاني و رصد پيشرفت اجراي مصوبات جلسات و انجام بازديدهاي ميداني از مرزهاي چهارگانه و پايانه‌هاي مرزي پيگيري شده است، اظهار كرد: براي تحقق این ماموریتها ابتدا اسیب شناسی مجموعه فعالیت های دستگاههایی اجرایی عضو کمیته انجام و با برگزاری نشست های مشترک نسبت به تهیه نقشه راه و برنامه سال ۱۳۹۸ کمیته زیرساخت و تقسیم کار و تفکیک وظایف اقدام شد و به منظور عینی شدن‌برنامه های تعریف شده، از ابتداي امسال بازدیدهای ادواری از مرزهای چهارگانه صورت گرفته است .

جمالي نژاد با بيان اينكه استفاده از ظرفیت واحدهای استانی دستگاههای اجرایی برای پیشبرد برنامه های عمرانی تعیین شده در دستور کار کمیته زیرساخت ستاد مركزي اربعین قرار گرفته و معاونین امور عمرانی استانداریها مسئولیت کمیته زیرساخت استانها را عهده دار شدند، عنوان نمود: به موجب سیاست های تعریف شده برای برنامه ریزی بلند مدت، تهیه طرحهای جامع و تفصیلی مرزها در دستوركار قرار گرفت تا به عنوان مبنای انجام فعالیت های عمرانی ماندگار و پایدار قرار گیرد.

وي افزود: سیاست های کلیدی برای توسعه زیرساخت ها در مرزهای چهارگانه با نگاه آینده نگرانه و مبنتی بر ایجاد زیرساخت های دائمی و ماندگار، پایداری در ارائه خدمات به زائرین و کیفی سازی خدمات استوار بوده است.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور در ادامه به برخي اقدامات کمیته زیرساخت ستاد مركزي اربعین در سال ۹۸ اشاره نمود و گفت: در حوزه راههای مواصلاتی تمرکز برنامه ریزی بر ایمن سازی مسیرهای منتهی به مرز بود و ‌برای تحقق این مهم،‌ لکه گیری موضعی و روکش اسفالت ۴۶۳ کیلومتر از راهها در سه استان خوزستان،ایلام و کرمانشاه اتجام شد.

وي اضافه كرد: حدود ۴۰ کیلومتر هم راه احداثی در مرز مهران و چذابه احداث شد که مهمترین آن احداث کمربندی غربی در شهر مهران بود که باعث تفکیک ترافیک ورودی به پایانه برکت به عنوان مبدا و خروجی اتوبوس های برون شهری گردید.

جمالي نژاد همچنين از خط کشی ۲۵۰۰ کیلومتر از راههای منتهی به مرزهای مجاز خبر داد و گفت: نصب حفاظ و گاردریل به طول ۴۰ کیلومتر به ویژه در مرز مهران و‌چذابه و نصب علائم راهمایی و رانندگی

برای ایمن سازی مسیر توسط کمیته زیرساخت استان و‌ وزارت راه و شهرسازی انجام شد.

رييس كميته زیرساخت ستاد مركزي اربعین همچنين اظهار كرد: در حوزه تقويت زيرساخت و ارتقاء ظرفيت ارتباطي جهت برقراري مكالمات و استفاده از اينترنت، با تقويت شبكه و آنتن‌هاي BTS در مرزهاي چهارگانه، افزايش ظرفيت شبكه تلفن‌هاي همراه توسط اپراتورهاي سه‌گانه و نصب و بهره‌برداري از Wi_Fi رايگان در پايانه‌هاي مرزي با بهره گيري از ۴۷ سايت دائمي، ۱۶ سايت ثابت و ۱۶ سايت متحرك امكان برقراري ۶۰ ميليون دقيقه مكالمه و تأمين اينترنت پرسرعت رايگان در پايانه هاي مرزي فراهم شده است.

جمالي نژاد اضافه كرد: كميته زیرساخت ستاد مركزي اربعین در راستاي ارائه خدمات پولي و بانكي به زائرين اربعين حسيني(ع) به ويژه در شهرهاي منتهي به مرز و پايانه هاي مرزي محل تردد زائرين اقدام به تعيين شعب و باجه هاي كشيك در استان هاي ايلام، كرمانشاه و خوزستان و تدارك لازم براي افزايش ميزان نصب، راهبري و نگهداري امكانات پرداخت الكترونيك در نقاط مرزي چزابه ،شلمچه، مهران وخسروي نموده است.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور در ادامه به برخي اقدامات صورت گرفته براي توسعه زيرساخت‌ پايانه‌هاي مرزي اشاره نمود و از محوطه‌سازي ورودي پايانه‌هاي مرزي مهران، شلمچه و چذابه و تكميل عمليات اجرايي و بهره برادری از آنها در سالجاری خبر داد.

وي همچنين گفت: احداث و تقويت گيت‌هاي گذرنامه پايانه‌هاي مرزي از جمله اقدامات اساسی دیگری بود که برای تحقق اين موضوع اقداماتي صورت گرفت و در حال حاضر ۹۶ گيت در پايانه مرزي مهران، ۴۸ گيت در پايانه مرزي شلمچه شامل احداث خروجي اتباع خارجي در سالجاري با ايجاد ۲۴ گيت، ۲۴ گيت در پايانه مرزي چذابه و ۲۹ گيت با ۵۸ خروجي در پايانه مرزي خسروي راه اندازي شده است.

وي افزود: همچنین برای شرایط اضطراری تعدادی گیت سیار تهیه و در مرزها تعبیه شد تا در صورت ازدحام جمعیت مورد استفاده قرار گیرد.

جمالي در ادامه اظهار كرد: زيرساخت پاركينگ خودروهاي شخصي و عمومي به دلیل استفاده زایران از خودروهای شخصی تکمیل و بهسازی شد و در حال حاضر ظرفيت پاركينگ خودروهاي شخصي در مرز مهران ۱۰۰ هكتار، ظرفيت پاركينگ پايانه بركت در مرز مهران براي اتوبوس‌هاي برون شهري با گنجايش حداقل ۱۰۰۰ دستگاه، ظرفيت پاركينگ خودروهاي شخصي در مرز شلمچه ۹۰ هكتار، ظرفيت پاركينگ خودروهاي شخصي در مرز چذابه ۱۰۰ هكتار، ظرفيت پاركينگ خودروهاي شخصي در مرز خسروي ۱۴۰هكتار مي باشد.

وي همچنين از اجراي برنامه زمان بندي براي حصارکشی و تامین امنیت پارکینگ ها و تعیین متولی برای آنها خبر داد و گفت: در مجموع ۴۴۰ هکتار پارکینگ در مرزهای چهارگانه تعبیه و زیرساختهای ان تکمیل شده است.

رييس كميته زیرساخت ستاد مركزي اربعین در ادامه با بيان اينكه در حوزه زيرساخت‌ها و تأسيسات آب، برق و فاضلاب توجه به پایداری خدمات و کیفی سازی ان در دستور کار گرفت از احداث روشنايي و نصب برج نوري در مسيرهاي منتهي به مرز(۱۲۰كيلومتر) و ۴۴۰هكتار پاركينگ ايجادشده، نصب و بهره‌برداري از ۱۰ دستگاه توليد و بسته‌بندي آب در پايانه‌هاي مرزي و شهرهاي نجف و كربلا با ظرفيت توليد ۳۰۰ هزار بسته آب كيسه‌اي و جرعه‌اي در روز خبر داد.

جمالي نژاد همچنين از اعزام ۴۰ اكيپ فني آب و برق، اعزام ۱۰۰ تانكر براي آب رساني در پايانه‌هاي مرزي و كشور عراق، تأمين ۸ دستگاه ژنراتور برق اضطراي براي پايانه‌هاي مرزي، ايجاد ۲ كارخانه يخ در پايانه‌هاي مرزي، اعزام ۱۰ آزمايشگاه سيا توسط وزارت نیرو و واحدهای تابعه خبر داد.

معاون وزير كشور همچنين اعلام كرد: تأمين ۲۵۰۰ دستگاه ناوگان حمل و نقل درون شهري براي جابجايي زائرين در پايانه‌هاي مرزي و داخل كشور عراق انجام شد که ۱۲۵۰دستگاه آن در ایران و ۱۲۵۰ دستگاه برای داخل خاک عراق برنامه ریزی و اختصاص یافت.

وي از كمك به توسعه و عمران شهرهاي واقع در مسير تردد زائرين با محوريت شهرداريها با هدف ايجاد زير ساخت هاي ماندگار و دائمي اعم از ايجاد مجتمع هاي خدماتي و رفاهي و بهسازي معابر مسيرهاي مربوطه توسط شهرداريها خبر داد.

وي در خاتمه ابرازاميدواري نمود كه مجموعه اقدامات زیرساختی انجام شده فرصت ارائه خدمات بهینه را به زائرین محترم اربعين حسيني(ع) فراهم نموده باشد./

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

سلامی خطاب به دشمنان منطقه‌ای ایران

دست از فتنه برندارید، انتقام میگیریم

فرمانده کل سپاه خاموش کردن فتنه‌ها را سند وفاداری ملت به انقلاب اسلامی دانست و خطاب به ‌ دشمنان‌ منطقه‌ای‌ ایران گفت:‌ اگر دست از فتنه علیه ایران اسلامی برندارید شما را تعقیب می‌کنیم، می‌یابیم‌ و با آتش کشیدن منافعتان از شما انتقام می‌گیرم.

اخبار برگزیده شبستان