خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸

الأحد ١٠ ربيع الثاني ١٤٤١

Sunday, December 8, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۱۵:۴۷ شناسه خبر : ۸۴۳۳۴۳

مجوز مجلس به دیوان عدالت برای جذب مشاور
نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دیوان عدالت اداری مجوز به کار گرفتن کارشناسانی در امور تخصصی به عنوان مشاور را دادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی درادامه  جلسه علنی بعدازظهر  امروز (دوشنبه۲۲مهر) مجلس شورای اسلامی ودر ماده پنج طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دیوان عدالت اداری مصوب کردند، ماده ۷ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری اصلاح و تبصره آن حذف می‌شود که براین اساس دیوان عدالت اداری می‌تواند کارشناسانی را در رشته‌های مختلف که حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند را جهت اعلام نظر در امور تخصص‌هایی به عنوان مشاور به کار گیرد.

نمایندگان در ماده ۶  این طرح  تصویب کردند، متن زیر به عنوان ماده ۷ مکرر به قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری الحاق می‌شود:

به منظور حفظ حقوق عامه و جلوگیری از تضییع آن در حدود صلاحیت دیوان، دادستان دیوان از بین قضات دارای حداقل ۱۵ سال سابقه قضایی انتخاب می‌شود و تحت نظر رئیس دیوان وظایف و اختیارات زیر را با استفاده از امکانات موجود بر عهده دارد:

۱- طرح شکایت از اقدامات و تصمیماتی که موجب تضییع حقوق عامه می‌شود نزد شعب دیوان و حسب مورد تجدید نظر خواهی نسبت به آرای مذکور.

تبصره- رعایت تشریفات تنظیم دادخواه از حیث ثبت بر روی برگه‌های مخصوص، پرداخت هزینه دادرسی و مواعد قانونی طرح شکایت، برای دادستان لازم نیست.

۲- انجام اقدامات پیشگیرانه مناسب جهت جلوگیری از بروز موجبات طرح دعوی در دیوان.

۳- شناسایی آرای مشابه یا متعارض شعب دیوان و پیشنهاد ایجاد رویه یا وحدت رویه به رئیس دیوان.

۴- شناسایی آیین‌نامه‌ها، مقررات و سایر نظامات موضوع صلاحیت دیوان و درخواست ابطال آنها از هیئت عمومی.

دادستان دیوان می‌تواند از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد موضوع تبصره ۳ ماده ۱۷ این قانون برای جمع آوری ادله و اسناد مرتبط استفاده کند.

همچنین طبق ماده ۷ این طرح،. ماده ۸ قانون و تبصره ذیل آن به شرح زیر اصلاح می‌شود:

ماده ۸ : هیات عمومی و هیات‌های تخصصی دیوان به ترتیب ذیل تشکیل می‌شوند:

الف _ هیات عمومی دیوان با حضور رییس، معاونان قضایی، دادستان، مدیرکل هیات عمومی و روسای شعب تجدیدنظر و مستشاران به منشور رسیدگی به وظایف موضوع ماده ۱۲ این قانون به استثنای موارد بند «ب» این ماده تشکیل می‌شود. جلسه با ریاست رییس دیوان یا معاون وی رسمیت می‌یابد.

ب _ به منظور رسیدگی به مقررات و نظاماتی که توسط مقامات و شوراها تا سطح استان وضع شده هیات عمومی با ریاست دیوان یا معاون وی و عضویت دادستان و ۲۰ نفر از اعضای هیات عمومی که توسط رییس دیوان برای مدت یکسال به ترتیب مندرج در آیین‌نامه مصوب رییس قوه قضاییه تعیین می‌شود تشکیل می‌گردد.

ت _ هیات‌های تخصصی با عضویت حداقل ۱۱ نفر از قضات دیوان تشکیل می‌شوند. جلسات هیات عمومی و هیات‌های تخصصی با حضور دو سوم قضات مذکور رسمیت می‌یابد و ملاک صدور رای نظر اکثریت اعضای حاضر می‌باشد.

براساس تبصره این ماده سایر قضات دیوان و یا کارشناسان امر با دعوت رییس دیوان بدون داشتن حق رای می‌توانند در جلسات هیات عمومی و با دعوت رییس هیات تخصصی در هیات تخصصی مربوطه شرکت کنند و در صورت لزوم نظرات خود را ارائه کنند./

 

پایان پیام/33
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون سیاسی وزیر کشور:

کارمندان بالاترین گروه شغلی ثبت نامی در انتخابات مجلس/ ۶۱ نفر رنج سنی ۷۱ تا ۷۵ سال

عرف گفت: ۱۶ هزار و ۱۴۵ نفر آمار کل ثبت نام کنندگان قطعی است که از این تعداد ۸۸ درصد آقایان، ۱۲ درصد بانوان و پنج هزار و ۵۴۶ نفر از کارمندان هستند که بالاترین گروه شغلی را به خود اختصاص داده اند.

اخبار برگزیده شبستان