خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

الثلاثاء ٣ ربيع الأوّل ١٤٤٢

Tuesday, October 20, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۸/۷/۲۳ - ۰۸:۴۳ شناسه خبر : ۸۴۱۶۷۲
نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان:
جمهوری اسلامی پرچمدار حرکت پیاده روی اربعین است
آیت الله بطحایی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی پرچمدار حرکت پیاده روی اربعین است، گفت: ایران به لحاظ زبان و زمان با اهل بیت (ع) دل باخته است و دارای سربلندی در دنیاست. سربلندی ایران در گرو دفاع از مظلوم است.

خبرگزاری شبستان _گروه سیاسی _فرزانه تهجا: آیت الله «سید هاشم بطحایی گلپایگانی»، نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان روحانی شیعه، استاد حوزه و دانشگاه است. وی در سال ۱۳۲۰ در خانواده مذهبی و ولائی در گوگد گلپایگان دیده به جهان گشودند. وی تحصیلات ابتدایی خویش را در گلپایگان گذرانده و در سال ۱۳۳۵ برای تحصیلات حوزوی وارد حوزه علمیه قم شد. از سوابق اجرایی وی ریاست دبیرستان دین و دانش استان قم در سال ۱۳۵۸، اولین استاندار و نماینده امام خمینی(ره) از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ برای مدتی در چهارمحال بختیاری، نماینده ولی فقه و امام جمعه گلپایگان به مدت سه سال و نیم ( ۱۳۷۳- ۱۳۷۶) و نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان اشاره کرد. وی از اولین سال جنگ تا پایان آن از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین در جبهه ها مختلف لشکر ۲۱ حمزه در دزفول، منطقه جفیر و لشکر ذوالفقار در شهرک ذبیدات عراق و جزیره مجنون و جزیره فاب حضور مجدانه داشته است همزمان با ایام اربعین حسینی مصاحبه ای به شرح زیر ارایه می شود.

 

اربعین را چونه توصیف می کنید؟

اربعین در حقیقت ادامه نهضت کربلاست و نشانه پایدار ماندن نهضت اسلامی است که بنی امیه و مردم بی وفای کوفه با شهادت امام حسین (ع) بنا داشتند تا خط اسلام را به طور کلی کور کنند و حتی جلوی وحی و نشر احکام اسلامی را به طور کلی با کینه ای که ابوسفیان زاده ها بر دل داشتند، بگیرند.

 

امام حسین (ع) با این قیام جلوی هجمه و سیل بنیان کنی را که در راه بود، گرفت و سد کرد. تبلیغات سوء بنی امیه و اقدامات شرورانه آنها که حتی به بدن مطهر شهدای کربلا رحم نکردند و سرها را بریدند و بدن های مطهر را زیر سم اسبان له کردند و خانواده اهل بیت را به اسارت بردند.

 

 این خاندان ظالم از کربلا تا شام تبلیغ کردند که این خاندان مردمانی شرور بودند و ایجاد ناامنی علیه یزید کرده بودند و به سزای اعمال شان رسیدند تا بتوانند به نظر خود مردم را به نفع خودشان حرکت دهند اما از آنجایی که حق هیچ گاه از بین رفتنی است و باطل هر چقدر جولان دهد، از بین می رود و حق هر قدر که ضعیف شود، از میان نمی رود.

 

پیاده روی اربعین از کجا آغاز شد؟

اولین کسی که مراسم پیاده روی اربعین را برپا کرد، جابر بن عبدالله انصاری و عطیه عوفی از صحابه پیامبر اکرم (ص) بودند،این افراد خود را با زحمتی فراوان به بیابان کربلا رساندند و مرقد و ملجا شریف امام حسین (ع) را که دست خط امام سجاد بر روی آن بود، شناسایی کردند و عزاداری کردند و در ادامه اهل بیت پیامبر نیز از شام به کربلا بازگشتند و این آغاز اربعین حسینی بود. متوکل عباسی بنا داشت ملجا شریف ابا عبدالله را با آب و شخم زدن از بین ببرد تا کسی نتواند این مکان را شناسایی کند. این پادشاه ظالم برای اجازه زیارت دست مسلمانان را قطع می کرد و بنا داشت امر زیارت را از بین ببرد اما نتوانست نور الهی را خاموش کند.

 

نقش جمهوری اسلامی ایران در پیاده روی اربعین چگونه است؟

وی با اشاره به فعالیت های جمهوری اسلامی در آغاز فرهنگ پیاده روی اربعین تصریح کرد: جمهوری اسلامی پرچمدار و جلودار حرکت پیاده روی اربعین است. اربعین تنها زیارت تنها نیست که فقط عرض ارادت کنیم و بر ضریح مقدس بوسه بزنیم. این حرکت موضوع جهانی است که پیام امام حسین (ع) (هیهات منه الذله) را به گوش جهانیان رسانده است.

 

پیاده روی اربعین چه پیامی را در خود دارد؟

این درخواست امام حسین (ع) درخواست یاری فیزیکی نبود که همه در پشت سر امام بایستند و با بنی امیه ها و مردم بی وفای کوفه بجنگند بلکه نصرت، نصرت عقیدتی و آرمانی بود یعنی دین احتیاج به یاری دارد، من قیام کردم و شما پشتیبان آن باشید و این روند همچنان در طول تاریخ طنین انداز است و در ایران، ایرانیان این درخواست را با دل و جان پذیرفتند. در جنگ تحمیلی با شعار حسین حسین، کربلا کربلا ما داریم می آییم، آغاز شد تا امروز که منطقه از لوث داعش، تکفیری ها، صهیونیست ها، آمریکایی ها و اروپایی ها و اشرار زمان تا اندازه ای تخلیه شده است. این حرکت به شکل احسن پیام هیهات منه الذله ابا عبدالله (ع) را به نمایش می گذارد.

 

پیاده روی اربعین را در اینده چگونه می بینید؟

پیاده روی اربعین احیا کردن مظلومیت امام حسین (ع) و اهل بیت و احیای اسلام و رساندن پیام خاندان اهل بیت (ع) است. اگر قیام امام حسین (ع) نبود از پیامبر خبری نمی شد و از اسلام چیزی باقی نمی ماند. امروز از پنج قاره دنیا از آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکا در این راهپیمایی حضور دارند و این قرعه به نام جمهوری اسلامی ایران افتاده است تا با دولت دوست و همسایه عراق با یکدیگر دست در دست یکدیگر پرچم ابا عبدالله (ع) را به اهتزاز درآورند که بزرگترین راهپیمایی مقدس در طول تاریخ بر روی زمین است و هیچ کجا این گونه راهپیمایی با معنویت، با صداقت و روح ملکوتی و همیاری و تعاون همه و همه زن و مرد، بزرگ و کوچک، نظامی، روحانی، بازاری و کارگر به نمایش گذاشته می شود و پدیده بدیع و بی سابقه ای است که در این سرزمین به ثبت می رسد و ممکن است در آینده شعاع آن از این هم فراتر شود.

 

پیام پیاده روی اربعین برای کشورهای منطقه چیست؟

مهمترین پیام پیاده روی اربعین برای کشورهای منطقه این است که دولت های ظالم دست از ظلم بردارند. اگر بنا بود ظلم حاکم شود، بنی امیه و مردم بی وفای 61 هجری ظلم را به حد اعلی رساندند و به خیال خود ریشه حق را از بیخ و بن کندند، غافل از آنکه ریشه خود را از بین بردند و ننگ تاریخ و ملعون دنیا و آخرت شدند و مظلوم بزرگ شد و عظمت یافت. آل سعود بداند با کشتن و از بین بردن مسلمانان جز حقیر شدن و رسوا شدن چیزی به آنها نمی رسد.

 

این پیاده روی چه پیامی را به کشورهای استکباری در دنیا دارد؟

 ایران به لحاظ زبان و زمان با اهل بیت نبوت دل باخته است و دارای سربلندی در دنیاست. سربلندی ایران در گرو دفاع از مظلوم است و سرشکستگی آل سعود و یاران او و دیگر ظالمان ننگ تاریخ است و حتی افول آمریکا، درگیری و آشفتگی انگلیس و فرانسه در رابطه با دفاع از ظالم است. پیام اربعین به مردم منطقه و دنیا آن است که دست از ظلم و ستم و وحشی گری نسبت به بندگان خدا برداریم و به صالحین بپیوندیم و بگذارید زمین از دست شرارت های شما در امان بماند./

 

                            

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

روحانی:

برای مبارزه با کرونا سبک زندگی را تغییر دهیم/باید از خدمات الکترونیکی استفاده شود

رئیس‌جمهوری درباره مبارزه با شیوع ویروس کرونا، گفت: کار اصلی تغییر سبک زندگی است. هر درمان و راه‌حل دیگر به جای خود ممکن است، موثر باشد اما تغییر سبک زندگی اساس مساله است یعنی همه باید باور کنیم شرایط امسال و سال بعد با شرایط سال‌های پیش متفاوت است.

اخبار برگزیده شبستان