خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

الأربعاء ١٦ ربيع الثاني ١٤٤٢

Wednesday, December 2, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۸/۷/۱۳ - ۱۳:۵۶ شناسه خبر : ۸۳۹۸۳۹
تولیت مدرسه علمیه مروی:
مومن نباید جامعه ایمانی را نسبت به جامعه کفار کم و حقیر ببیند
آیت‌الله تحریری با بیان‌اینکه خداوند حقیقت مطلق است و انسان را برای خضوع و خشوع آگاهانه مقابل خود آفریده است، گفت: مومن نباید جامعه ایمانی را نسبت به جامعه کفار کم و حقیر ببیند.

به گزارش خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، آیت‌الله «محمدباقر تحریری» در جلسه درس اخلاق هفتگی با موضوع «مواعظ اخلاقی تربیتی امام صادق(ع) به عبدالله جندب» که در مدرسه علمیه معیر برگزار شد، اظهار کرد: در روابط دنیایی و اجتماعی انسان می‌تواند به چهار رذیله اخلاقی مبتلا شود.

 

این استاد اخلاق و تولیت مدرسه علمیه مروی با بیان اینکه تا وقتی انسان از رذایل اخلاقی پاک نشود از آثار نامطلوب آن هم رهایی پیدا نمی‌کند، ابراز کرد: همه انسان‌ها از نظر انسانیت اشتراک دارند تفاوت آنها در فعلیت است، انسانیت انسان می‌تواند در سایه ایمان و عمل صالح به تکامل برسد.

 

وی با بیان اینکه مومنان حقیقی نسبت به یکدیگر خوشبین هستند، تصریح کرد:‌ ایمان و باور به عالم غیب بر شخصیت، اخلاق و رفتار انسان بسیار اثر دارد به هر میزان ایمان و باور انسان نسبت به غیب بیشر باشد به همان نسبت شخصیت اعمال و رفتار او بهتر خواهد بود.

 

تولیت مدرسه علمیه مروی با بیان اینکه مومن نزد خداوند جایگاه ویژه دارد بنابراین باید احترام او حفظ شود، ابراز کرد:‌ ظرف وجودی مومن عظیم و نزد خداوند مقرب‌تر از ملائک و فرشتگان است.

 

وی با استناد به روایتی از امام صادق(ع) مبنی بر اینکه حرمت مومن از خانه خدا بالاتر است، تاکید کرد: خداوند حقیقت مطلق است و انسان را برای خضوع و خشوع آگاهانه مقابل خود آفریده است، انسان در مقام تسلیم می‌تواند به جایی برسد که تعجب ملائک فرشتگان را برانگیزد که نمونه آن هنگام به آتش افتادن حضرت ابراهیم(ع) اتفاق افتاده است.

 

آیت‌الله تحریری با بیان اینکه انسان می‌تواند با عالم غیب در ارتباط باشد، گفت: نباید پیشرفت ظاهری دشمنان عامل سرزنش و تحقیر جبهه ایمان شود اگرچه مومنان نیز باید نواقص خود را برطرف کنند، دین اسلام همواره بر پیشرفت مادی و معنوی مسلمانان تاکید دارد اما دشمنان در تلاش هستند که آنها همواره عقب نگاه‌ دارند.

 

آیت‌الله تحریری با بیان اینکه برتری در عالم دنیا وجود دارد اما برتری اخروی مهم است، گفت: مومن نباید جامعه ایمانی را نسبت به جامعه کفار کم و حقیر ببیند زیرا انسان مومن با ایمان به عنایات الهی همیشه و در همه عرصه ها عزتمند است.

 

تولیت مدرسه علمیه مروی با بیان اینکه برتری اخروی مهم‌تر از برتری دنیوی است، خاطرنشان کرد:‌ علما و بزرگان دین اسلای همواره نسبت به مومنان احترام قائل بودند و هیچ گاه کسی را تحقیر نکردند.

 

پایان پیام/487

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

پژوهشنامه مطالعات میان رشته ای تفسیر و کلام کوثر تولید دانش در حوزه دین

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی ازانتشار چهارمین شماره دوفصلنامه علمی و تخصصی پژوهشنامه مطالعات میان رشته ای تفسیر وکلام کوثر خبر داد و گفت: از ویژگی های منحصر به فرد این دوفصلنامه این می باشد که همه نویسندگان خانم هستند ودر حوزه دین تولید دانش می کنند.

اخبار برگزیده شبستان