خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸

الجمعة ١٨ صفر ١٤٤١

Friday, October 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : دیگر رسانه ها - زمان :   ۱۳۹۸/۶/۲۷ - ۱۱:۴۲ شناسه خبر : ۸۳۳۳۵۹

جست و جوی حیات در ایوان مسجد
مسجد امام جعفر صادق(ع) بیرجند با کمک به بیماران صعب العلاج، دست گیری از خانواده های آسیب دیده و گام برداشتن در مسیر اقتصاد مقاومتی به الگویی در خراسان جنوبی تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان: عصر یک روز دل انگیز به هیاهوی خیابان ها سرک می کشم. خورشید لحظه به لحظه چادر آفتابی اش را از بام خانه ها جمع می کند. مسیرم را به سمت خیابان سجاد شهر بیرجند ادامه می دهم. تماشای مغازه ها مرا به فلکه اول سجادشهر رسانده.  حال دیگر چیزی به غروب نمانده و گویی روشنی روز در تاریکی شب محو می شود. صدای «الله اکبر» در آسمان طنین انداز می شود. برای اقامه نماز قدم هایم را به صدا نزدیک و نزدیک تر می کنم. گل دسته ها از دور نمایان است و گویی لبخند شکوفه هایی از مهربانی مرا به نیایش فرا می خواند.

 

هرچه نزدیک تر می روم حضور خدا را در ایوان فیروزه ای رنگ بیشتر حس می کند. پسرانی قد و نیم قد با خنده هایی از جنس لطافت به سوی مسجد می روند. کمی گوش بدهی متوجه زمزمه هایشان می شوی «حسن، امشب مکبر توئی؟... آره محمد آقا، بعد از نماز آیه ۵۶ سوره احزاب رو هم می خونم». لبخند شیرینی بر صورت شان گل می اندازد و روانه مسجد می شوند.

 

چشم هایم را به اطراف می چرخانم. نمای فیروزه ای رنگ مسجد دلم را به عرش می برد. درست مقابل ورودی، ایوانی زیبا به چشم می خورد که بر روی آن احادیث و روایاتی از امام جعفر صادق (ع) حک شده است. هر چه به پیش می روم عطر ناب محمدی بیشتر مشامم را خوشبو می کند. گویی عرشیان در این مکان حضور دارند و ورود نمازگزاران را به مسجد امام جعفر صادق(ع) خیرمقدم می گویند.

 

به هر طرف که می نگرم معماری خاص که در ساختمانی جدید ساز عجین شده، ذهنم را با سوالاتی پیوند می دهد.  رواق ها را یکی یکی می شمارم. در هر رواق احادیثی حکاکی شده ...احادیث حضرت محمد(ص)، امیر المومنین(ع)، حضرت زهرا(س) و ... بنا به گفته یکی از نماز گزاران این مسجد دارای ۱۴ رواق بوده که در هر کدام احادیث یکی از چهارده معصوم حک شده است. به راستی که معمار این مسجد را باید تحسین گفت.

 

 

 

انجام امور فرهنگی با دستان جوانان

دختر بچه ای با اشیاقی وصف ناپذیر جانمازهای رولی را جمع می کند. آن سو تر هم دختر بچه ای چادر سفید رنگش را بر دور کمر پیچیده و مهر ها را یکی یکی بوسه می زند و در جامهری می گذارد.

 

سراغ از رئیس هیئت امنای مسجد امام جعفر صادق (ع) می گیرم. فردی نه چندان جوان مخاطبم می شود و در گفت و گویی یک ساعته پرسش هایم را پاسخ می دهد.

 

حسین آهنی با اشاره به فعالیت های مسجد امام جعفر صادق (ع) گفت: استفاده از ظرفیت جوانان، نوجوانان و افراد خردسال از جمله ویژگی های این مسجد است.

 

وی با بیان اینکه در اجرای برنامه های فرهنگی تمامی کارها به جوانان سپرده می شود، افزود: نباید با رفتار و گفتار خویش قشر جوان را از مساجد دور کنیم.

 

جست و جوی حیات در مسجد

آهنی با اشاره به فعالیت های اجتماعی مسجد بیان کرد: در راستای رفع مشکلات خانواده های آسیب پذیر، پایگاه آسیب های اجتماعی را راه اندازی کرده ایم.

 

آهنی با بیان اینکه تاکنون در این پایگاه چند نفر ترک اعتیاد داشته اند، اظهار کرد: همچنین مرکز نیکوکاری در راستای کمک های معیشتی به نیازمندان راه اندازی شده است.

 

رئیس هیئت امنای مسجد امام جعفر صادق (ع) بیرجند بیان کرد: تاکنون چند بیمار صعب العلاج به این مرکز مراجعه داشته و خدماتی دریافت کرده اند.

 

وی اظهار کرد: طی دو هفته پیش فردی از نهبندان که دارای ناراحتی قلبی بود، برای تامین هزینه باتری به مسجد مراجعه کرد.

 

آهنی ادامه داد: با رایزنی های انجام شده توانستیم ۵۰ میلیون تومان اعتبار برای خرید باتری را تهیه کردیم و در اختیارش قرار دادیم

 

وی بیان کرد: در راستای برگزاری هرچه بهتر مراسم و رفاه حال نمازگزاران، مهد کودکی ایجاد شده و در طول مراسم ها و نماز، کودکان را با اجرای برنامه های فرهنگی و قرآنی سرگرم می کنند.

 

 

 

آمادگی برای برگزاری مراسم ازدواج آسان

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای اقتصاد مقاومتی بیان کرد: کارگاه های آموزشی گلیم بافی و حوله بافی در مسجد برگزار می شود و در صورت تقاضای افراد برای ادامه کار حمایت می شوند.

 

وی با بیان اینکه در راستای تحکیم خانواده دوره هایی برگزار می شود، اظهار کرد: سالانه ۲۵ مورد جهیزیه به زوج های نیازمند کمک می شود.

 

رئیس هیئت امنای مسجد امام جعفر صادق (ع) ادامه داد: مسجد آمادگی دارد در صورت تقاضای افراد، نسبت به برگزاری مراسم ازدواج آسان همکاری کند.

 

وی با اشاره به دیگر فعالیت های مسجد بیان کرد: در مرکز نیکوکاری مسجد اقداماتی اعم از خیاطی، آرایشگری، برگزاری کلاس های آموزشی، خدمات پزشکی به طور رایگان به نیازمندان ارائه می شود.

 

لبیک جهادگران مسجدی به محرومان

 

آهنی ادامه داد: همچنین در این مرکز افرادی به عنوان جهادگر هستند که به مرمت و احداث پروژه های عمرانی مانند منازل محرومان می پردازند.

 

وی از اعزام موکب امام جعفر صادق (ع) به کاظمین در اربعین حسینی خبر داد و گفت: این موکب طی ایام اربعین به زائران خدمت رسانی خواهد کرد.

 

آهنی با اشاره به معماری مسجد بیان کرد: اگرچه بنای مسجد جدید ساز است اما در معماری به سمت و سوی ایرانی اسلامی قدم برداشته ایم.

 

وی با بیان اینکه در مسائل نماکاری از مصالح قدیمی استفاده شده است، افزود: در نظر داریم مغازه های اطراف میدان روبه روی مسجد را با سبک معماری اسلامی ایرانی طراحی کنیم.

 

مساجد به تمام نیازهای یک مومن پاسخ دهند

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی هم در گفت و گویی بیان کرد: یک مسجد طراز انقلاب اسلامی باید به تمام نیازهای یک مومن پاسخ دهد.

 

حجت الاسلام رضایی خواستار جذب جوانان به سمت مساجد شد و افزود: یک مسجد فعال باید علاوه بر اقدامات فرهنگی و عبادی، در دیگر زمینه ها اعم از اجتماعی فعالیت کند.

 

وی با اشاره به سیاست های سازمان بیان کرد: فعالیت های فرهنگی باید با پیوست اجتماعی انجام شود تا مردم طعم دین داری را بهتر و بیشتر حس کنند.

 

 

 

حجت الاسلام رضایی «محله مسجد محور و مسجد محله محور» را از دیگر سیاست های پیش روی تبلیغات اسلامی دانست و گفت: روحانیون باید در جایگاه امام محله و امام روستا ایفای نقش کنند.

 

حرکت مساجد استان به سوی طراز انقلاب

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی در گفت و گویی با اشاره به خصوصیات مسجد طراز اسلامی بیان کرد: یک مسجد طراز انقلاب در جنبه های مختلف معماری، در مسیر جریان ولایی و سنت های الهی و برگزاری نماز جماعت مورد توجه است.

 

حجت الاسلام روح الله نوری با بیان اینکه بخشی از فعالیت های مسجد طراز اسلامی ناظر به هدف گذاری ها است، افزود: همچنین برخی از فعالیت ها ناظر به فعالیت های اقتصادی و گام برداشتن در راستای اهداف انقلاب است.

 

وی با اشاره به وضعیت مساجد خراسان جنوبی بیان کرد: اگرچه مساجد استان در راستای ویژگی های طراز انقلاب گام هایی رو به جلو برداشته اند اما تا رسیدن به حد مطلوب فاصله دارند.

 

مساجد بهترین پایگاه ها برای انجام فعالیت های فرهنگی و هنری و سنگر مقاومت در برابر جنگ نرم دشمن است که می طلبد در راستای پر رنگ تر کردن حضور مردم در این خانه های مقدس تلاش شود.

 

 

منبع: خبرگزاری مهر_ رقیه رحمتی راد

پایان پیام/500

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آماده سازی مسجد مقدس جمکران برای میزبانی از زائرین اربعین

خادمان مسجد مقدس جمکران با برپایی موکب «مع امام منصور» در شبستان امام حسن عسکری(علیه السلام) در ایام اربعین میزبان زائران غیرایرانی خواهند بود.

اخبار برگزیده شبستان