خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸

الجمعة ١٨ صفر ١٤٤١

Friday, October 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۸/۶/۲۴ - ۱۳:۳۷ شناسه خبر : ۸۳۱۹۹۴
رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک:
خودرو از طریق سامانه پیش فروش واگذار می شود
رهبری با اشاره به راه اندازی سامانه ای برای پیش فروش خودرو گفت: در این سامانه خریدار مطمئن می شود که در جایی که نام او ثبت شده است، خرید او صورت می گیرد و فروشنده نیز به اندازه اعتبار خود می تواند کالاهای خود را پیش فروش کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، «علی رهبری» در نشست خبری در مورد تشریح فعالیت های مرکز توسعه تجارت الکترونیک با بیان اینکه این مرکز در سه حوزه تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک و گواهی الکترونیک فعالیت می کنند، گفت: سیاستگزاری و تنظیم مقررات یکی از موضوعاتی است که در حوزه تجارت الکترونیک دنبال می شود و تاکنون آیین نامه ها، پلتفرم ها، تدوین طرح تسهیل، شروع به کسب و کار الکترونیکی، طرح نظارت هوشمند و غیر مانع و آیین نامه تبلیغات در این زمینه تدوین و تصویب شده است.

 

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: در موضوع توسعه زیرساخت ها پنل یکپارچه نظارت بدین منظور در نظر گرفته شده و سامانه پایشگر سیستمی و هوشمند هفته گذشته رونمایی شد که این سامانه ما را از عوامل انسانی بی نیاز می کند.

 

رهبری در مورد دولت الکترونیک و توسعه این دولت تصریح کرد: در این بخش محورهایی از جمله سامانه جامع تجارت و سامانه تدارکات الکترونیک مد نظر قرار دارد و به این صورت فرآیندهای مناقصه دولت از ابتدا تا انتها و انواع معاملات مجهز به امضای الکترونیک انجام می شود. در خصوص گواهی الکترونیکی نیز توسعه بکارگیری امضا و تسهیل فرآیندهای امضای همراه زیرمجموعه این محور محسوب می شود.

 

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک از صدور 110 هزار بارنامه در روز خبر داد و افزود: به زودی سامانه بارنامه برخط با امضای الکترونیک رونمایی می شود که مصوبات آن در وزارت اقتصاد و راه انجام شده است. همچنین بازرگانان در سامانه جامع تجارت ملزم به اخذ امضای الکترونیک هستند.

 

وی ادامه داد: مصرف کاغذ در دولت بالاست و بسیاری از فعالیت های اداری مالی به صورت کاغذی انجام می شود و این امر مصرف کاغذ را افزایش داده؛ دولت از این نظر چابک نیست.

 

رهبری اظهار کرد: مرکز توسعه تجارت الکترونیکی پیشگام شده که اسناد مالی و اداری را مجهز به امضای الکترونیک و استفاده از کاغذ را از میان بردارد.

 

رهبری خاطرنشان کرد: این سازمان تا پایان سال اولین مرکز دولت است که اسناد مالی و اداری را کاملا الکترونیکی انجام داده و هیچ سند حسابداری را پرینت نمی گیرد.

 

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک در مورد راهکارهای دور زدن تحریم ها در پاسخ به سوالی خاطرنشان کرد: نمی توانیم جلوی تکنولوژی بلک چین را بگیریم. سیاستگزاری در این زمینه نباید فقط از سوی یک سازمان خاص پیگیری شود بلکه باید کارگروه مشخصی برای این هدف تعیین شود.

 

وی گفت: منشا شکل گیری بلک چین تضعیف نظارت های مرکزی است. اصل رمز این موضوع این است که تراکنش بدون مشخص بودن طرفین تراکنش انجام می شود، بنابراین نمی توان نظارت خاصی انجام داد و اینکه میزان تراکنش مالی ایران در دوران تحریم چقدر باشد، سوالی است که هنوز دستگاهی پیدا نشده است تا رقم دقیق آن را ارایه دهد و بگوید چقدر این موضوع در دور زدن تحریم ها موثر است.

 

رهبری ادامه داد: در مورد تخلفات سامانه ثبت سفارش نیز از ابتدای آذر سال گذشته مدیریت سامانه ثبت سفارش به این مرکز سپرده شد و آسیب های سامانه شناسایی و تلاش شد کاربری سامانه را ارتقا دهیم و 16 فرایند جدید به سامانه افزوده شد.

 

وی از انجام اقدامات برای بهبود لایه امنیت سامانه و افزودن لایه های نظارتی بیشتر به این سامانه خبر داد و گفت: در این سامانه امکان ذخیره برخط داده ها فراهم شده تا بتوانیم داده اصلی با داده دستکاری شده را مقایسه کنیم، به همین جهت امکان خطا در این سامانه به حداقل رسیده است.

 

وی از رونمایی امضای الکترونیک در سامانه جامع تجارت در مهر ماه امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: ثبت سفارش مجهز به امضای الکترونیک می شود.

 

رهبری با اشاره به گزارش سالانه تجارت الکترونیک گفت: در سال 92 رقم تجارت الکترونیک کل کشور 208 هزار میلیارد تومان متوسط مبلغ تراکنش های تجارت الکترونیک به ازای هر خرید 187 هزار میلیارد تومان و تعداد کل تراکنش ها یک میلیارد و 113 میلیون بوده است.

 

رهبری در مورد پرونده سکه ثامن و دلایل اعطای نماد اعتماد به این سامانه، گفت: برای اعطای نماد اعتماد به سکه ثامن تمام قواعد صدور نماد اعتماد را رعایت کردیم. پروانه اتحادیه این سامانه را در وب سایت رسمی بررسی کردیم تا خرداد 97 شکایتی از این سامانه وجود نداشت اما پس از آن متوجه فروش سکه در این سایت شدیم و تذکراتی هم دادیم. در پرونده سکه ثامن به این نتیجه رسیدیم که باید رتبه بندی کسب و کارهای اینترنتی را شروع کنیم و این گونه نباشد که هر فردی نماد اعتماد را دید، فکر کند کاملا باید به این سایت اعتماد کند. رتبه بندی به سامان هاست که می تواند اعلام کند که چقدر می توان به آن سایت اعتماد کرد.

 

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک اظهار کرد: رتبه بندی کسب و کارهای اینترنتی از اوایل مهر ماه اعلام می شود.

 

وی در مورد مشکل سکه ثامن اظهار کرد: در سایت سکه ثامن از مالک سکه خریداری می شد اما سکه از او تحویل گرفته نمی شد و وقتی ارزش سکه بالا می رفت، به سود خریدار افزوده می شود. درباره کالاهایی که در آینده قرار است خرید و فروش شود چنین ریسک هایی وجود دارد. قربانیان این پرونده مصرف کننده عادی و خریدار نبودند بلکه بیزینس انجام می دادند.

 

وی خاطرنشان کرد: هر چقدر برای پیشگیری از تخلف و کلاه برداری تلاش کنیم، باز هم کلاه برداران روش های خاص خودشان را دارند و نمی توان کلاه برداری را صددرصد از میان برد. تلاش مان این است که با نهاد الکترونیکی و رتبه بندی اعتماد به کاهش این موضوع کمک کنیم.

 

وی از شکل گیری سامانه ای برای پیش فروش خودرو خبر داد و گفت: با این سامانه مدیریت متمرکز پیش فروش ها انجام می شود. این اقدام در حوزه خودرو آغاز شده تا در آینده ای نزدیک برای مجوز پیش فروش خودرو شاهد شکل گیری سامانه ای باشیم. برای سایر کالاهای ارزشمند نیز باید مکانیسمی داشته باشیم که اگر مصرف کننده می خواهد کالایی بخرد و در آینده تحویل بگیرد، سامانه ای باشد که اگر اسم خریدار آنجا ثبت بود، خاطر او مطمئن شود و فروشنده نیز به اندازه اعتبار خود پیش فروش کند و نه بیش از آن./

 

 

 

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

با انتشار متنی از دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری؛

رهبر انقلاب آخرین بار چه زمانی به کربلا مشرف شده‌اند؟

صفحه دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری، مطلبی درباره آخرین سفر رهبری به کربلا منتشر کرده است.

اخبار برگزیده شبستان