خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ٢٣ المحرّم ١٤٤١

Monday, September 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۸/۶/۲۰ - ۱۴:۱۶ شناسه خبر : ۸۳۰۸۷۱

شاخص‌های حقوق شهروندی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین شد
معاون وزیر و دستیار وی در امور حقوق شهروندی از تدوین شاخص‌های حقوق شهروندی در معاونت‌های تخصصی این وزارتخانه خبر داد و گفت: منشور حقوق شهروندی در بردارنده حق‌های بشری و متضمن زندگی خوب در جامعه کنونی ایران است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، این سند که مجموعه‌ای از مفاد قانون اساسی، قوانین عادی، مقررات و معاهدات حقوق بشری بین‌المللی است، توسط ریاست محترم جمهور در آذر ماه  سال ١٣٩٥ رونمایی، ابلاغ و لازم‌الاجرا شده است .

تدوین شاخص های کمی و کیفی به منظور پایش و ارزیابی فعالیت دستگاه های اجرائی در حوزه حقوق شهروندی در بند ٧ بخش الف بیانیه مقدماتی ریاست محترم جمهور در منشور به عنوان برنامه های دولت برای پیشبرد اهداف منشور حقوق شهروندی بیان شده است .

 

«علی اصغر کاراندیش» افزود : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وظایف و اهداف بسیار مهمی در دولت دارد و معاونت‌ها و مراکز آن، نقش قابل توجهی در ساختار اداری نظام جمهوری اسلامی ایران و نقش غیرقابل انکاری در جامه عمل پوشاندن به منشور حقوق شهروندی را داراست.بند ٦ بخش الف بیانیه مقدماتی رئیس جمهور در منشور حقوق شهروندی به گسترش مطالعات و بررسی های علمی و کاربردی به منظور شناسایی چالش ها و موانع فراروی تحقق حقوق شهروندی و یافتن راهکارهای عملی در نظام حقوقی ایران اشاره دارد و همچنین ریاست محترم جمهور در بند ١١ به التزام مدیران و مسئولان اجرائی به رعایت حقوق شهروندی در همه برنامه ریزی ها و سیاستگذاریها و تصمیمات و اقدامات تاکید نموده اند .به همین منظور کارگروه علمی حقوق شهروندی متشکل از جمعی از استادان دانشگاه و صاحب نظران عرصه حقوق شهروندی در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی نسبت به تدوین شاخص های حقوق شهروندی اقدام نموده است .

 

معاون حقوقی ، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی خاطر نشان کرد : طرح تدوین شاخص های حقوق شهروندی  با تدقیق در وظایف و اهداف ساختار وزارتخانه، در پی تطبیق رسالت وزارت فرهنگ با منشور حقوق شهروندی و قانون اهداف و وظایف وزارتخانه برآمده‌ و این مهم طی جداولی مشخص شده است. همچنین معیارهایی با استفاده از منشور حقوق شهروندی برای هریک از عملکردهای معاونت‌ها و ادارات معین شده که با توجه به این معیار‌ها باید عملکرد خود را تنظیم کرده یا آن را ارتقا بخشند.

 

کاراندیش افزود : در این طرح، ساختار داخلی وزارتخانه مطالعه شده است که طی دو مرحله کار صورت گرفته است :

 

قسمت اول شامل تطبیق عملکردها و استخراج معیار‌های منشور حقوق شهروندی در موارد ذیل: 

١-      معاونت‌ قرآن و عترت؛

٢-     معاونت حقوقی، امور مجلس و استان‌ها؛

٣-     معاونت امور فرهنگی؛

٤-    معاونت توسعه مدیریت و منابع؛

٥-     مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال.

 

و قسمت دوم، سایر معاونت ها شامل « امور هنری»، « امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی» و « سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری.

 

در جهت اجرای طرح پیش‌رو ابتدا اقدام به استخراج اهداف و وظایف هریک از معاونت‌ها، ادارات کل و مراکز نامبرده شده، سپس نحوه اجرا و اعمال این سیاست‌ها و وظایف در نهادهای مزبور بررسی شده و میزان انطباق این عملکردها با منشور حقوق شهروندی و قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحلیل گردیده است.

 

در این طرح در جداول اختصاصی برای هر معاونت و مرکز مواد مربوط منشور حقوق شهروندی که با عملکرد مزبور معاونت یا مرکز مرتبط است، مشخص گردیده و ماده یا بند مرتبط قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقابل عملکرد مزبور مشخص شده است.

 

لازم به ذکر است معیارها و شاخص های حقوق شهروندی طی مراسمی با حضور معاونین و نمایندگان معاونت ها و مراکز اعلام و اطلاع رسانی خواهد شد.

 

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک نقاش و نگارگر:

تابلوی عاشورایی «رستاخیز زیبایی» رونمایی می شود

فرخی از برگزاری نمایشگاهی از مجموعه آثار خود با موضوع امام رضا(ع) خبر داد و گفت: کتاب مربوط به تمامی آثارم درباره امام هشتم(ع) به چاپ می رسد.

اخبار برگزیده شبستان