خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹

الاثنين ١٠ صفر ١٤٤٢

Monday, September 28, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - تئاتر و هنرهای تجسمی زمان :   ۱۳۹۸/۶/۱۹ - ۱۱:۳۱ شناسه خبر : ۸۳۰۴۰۳
عیسی آئینی مطرح کرد
«گرافیک عاشورایی» در جستجوی خلاقیت
هنرمند دیوارنگار با بیان این که در گرافیکی عاشورایی باید بیش از سلیقه مخاطب به خلاقیت توجه کرد، گفت: توجه صرف به سلیقه مخاطب در آثار عاشورایی به عوام زدگی منجر می شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، هر سال با آغاز ایام محرم شهر سیاهپوش می شود و بر سر هر کوی برزن می شود نمادهای آمدن محرم و ماه عزاداری را دید نمادهایی که مزین به خط ها و نوشته های عاشورایی هستند، آنچه در غالب این خط ها و نوشته می شود دید تکرار است تکراری که بعضا آزار دهنده است و رنگ و بویی از خلاقیت و نوآوری نمی شود در آن دید، تکراری بودن و گاها استفاده از هر خطی در این نوشته های عاشورایی را با «عیسی آئینی » هنرمند دیوار نگار به گفتگو نشسته ایم که در زیر می آید:

 

چرا در گرافیک های عاشورایی در سطح شهر آثار  تکراری زیاد می بینیم؟

گرافیک های عاشورایی که در سطح شهر کار می شوند، دو بخش است یکی بخشی که سازمان زیباسازی بر اساس اعلام فراخوان کار می کنند و هنرمندان و گرافیست های مطرح طرح می دهند و طرح آنها پذیرفته می شود که این بخش کارها خوب است، اما بخش دوم گرافیک های عاشورایی که به صورت خودجوش و سنتی کار شده است و مردم از این گرافیک ها بصورت خودجوش استفاده می کنند. در این گرافیک ها ما خلاقیتی نمی بینیم اگر هم باشد، موردی است و کلیت اش ثابت است.

 

چرا در این آثار خلاقیتی دیده نمی شود؟

 چون آثاری که به صورت خودجوش کار می شوند زیباشناسی خاص خود را دارند که از فرهنگ بومی  نشات می گیرد،همان طور که می دانید در همه دنیا آیین های مثل محرم اصول زیباشناسانه خود را دارند که جزو فرهنگ بومی آن مناطق است، فرقی نمی کند که  در ایران یا هر نقطه مهم دیگری از دنیا باشند.

 

متولی رسیدگی به گرافیک های عاشورایی و کلا آیین های این چنینی چه کسی است؟

آئینی مثل محرم و عاشورا یک مسئله بسیار  مهم است که باید متولی داشته باشد و برای کسانی مهم باشد. در کشور ما همه چیز در دست دولت است و اگر این آئین برای دولت است پس  این آیین تنها به پرچم و علم و کتل و کتیبه ختم نمی شود باید در همه زمینه ها به آن توجه کرد حتی در نوحه سرایی و اشعار هم آن را مورد توجه قرار داد تا در این آئین و شعائر آن  انحرافی ایجاد نشود.

 

آیا در کارهای عاشورایی می شود نیاز مخاطب را در نظر گرفت و آثاری خلق کرد که مخاطب امروز هم با آن ارتباط برقرار کنند؟

باید در همه این آثار به خلاقیت توجه کرد؛ نه  بر اساس نیاز مخاطب و برای  جذب بیشتر مخاطب بیشتر خلاقیت به خرج داد، اگر خلاقیت را مورد توجه قرار دهیم نه نیاز مخاطب را قطعا موفق تر خواهیم بود اما اگر همین را هم در نظر بگیریم باعث می شود عوام زدگی پیش  آید  چرا چون که همه کار می کنیم  که جنس باب طبع مخاطب باشد. این مخاطب است که تعیین می کند ما چه کار می کنیم و این در نهایت مشکل ایجاد می کند و عوام زدگی پیش می آید و عمق آثار کم می شود، سطحی نگری به آثار می آید و هیجان های کاذب ایجاد می شود و معنا از دور خارج می شود

 

برای اینکه گرافیک عاشورایی دچار عوام زدگی نشود باید چه کار کرد؟

باید فرهنگ سازی شود. تلویزیون به عنوان رسانه رسمی در مکان هایی که هیئت های بزرگ و تاثیرگذار هستند، باید حضور چشمگیر تری داشته باشد، در واقع رسانه متولی اصلی فرهنگ سازی است در گرافیک های عاشورایی است البته  طراحان و هنرمندان نیز می توانند تاثیرگذار باشند اما تاثیرگذاری آنها کمتر از رسانه است چون محدوده کمی را در اختیار دارند.

 

پایان پیام/32

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

ناگفته های حاج قاسم از زبان سردار صفوی

از متقاعد کردن پوتین برای حضور در سوریه تا اقامه نماز در کرملین

دستیار نظامی فرمانده کل قوا در ویژه برنامه «روایت حبیب» ناگفته هایی از زندگی و فعالیت های سردار قاسم سلیمانی مطرح کرد.

اخبار برگزیده شبستان