خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

الأحد ٢٢ المحرّم ١٤٤١

Sunday, September 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۸/۶/۱۷ - ۱۵:۲۴ شناسه خبر : ۸۳۰۱۰۷
بسته اخبار سیاسی هفدهم شهریور
آغاز گازدهی سانتریفیوژ IR ۶ / مدیرکل موقت آژانس وارد تهران شد
آغاز گازدهی سانتریفیوژ IR ۶، مدیرکل موقت آژانس وارد تهران شد، ایران در یک راهبرد زمانی، محدودیت هایی را که در برجام پذیرفته است، کنار می گذارد، دلایل ثبات نسبی در بازار ارز از جمله گزیده اخبار سیاسی شبستان در یکشنبه هفدهم شهریورماه است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، آغاز گازدهی سانتریفیوژ IR ۶، مدیرکل موقت آژانس وارد تهران شد، ایران در یک راهبرد زمانی، محدودیت هایی را که در برجام پذیرفته است، کنار می گذارد، دلایل ثبات نسبی در بازار ارز از جمله گزیده اخبار سیاسی شبستان در یکشنبه هفدهم شهریورماه است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

برجام، محصول استیصال طرف مقابل است

«عبدالله عبداللهی» شب گذشته (شنبه 16 شهریور) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره گام های ایران درکاهش تعهدات هسته ای با بیان اینکه پس از اینکه رئیس جمهور آمریکا از برجام خارج شد ایران استراتژی صبر راهبردی را در پیش گرفت به این امید که اروپا همه تعهدات خود را در برجام بتواند عملیاتی و منافع ایران از برجام را تامین کند، گفت: یک سال به آنها فرصت داده شد و با وعده های اروپایی ها، این مهلت تمدید شد و اروپا سعی می کرد ایران را در برجام نگه دارد تا با راهبرد فشار، امتیازات لازم را بدهیم.

 

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در مدت یک سال اخیر، اروپا هیچ قدمی رو بر جلو برنداشت و نه تنها تعهدهای یازده گانه خود را در برجام انجام نداد بلکه حتی یک تعهد نیم بند را هم عملی نکرد که مهمترین آن اینستکس بود، افزود: اروپا یکسال دولت ایران را به دنبال خود کشاند اما نه تنها وعده ها محقق نشد بلکه نوع نگاه اروپا به ایران، هر روز متکبرانه تر، خودخواهانه تر و توهین آمیزتر شد. بلافاصله پس از اینکه گام های اول و دوم ایران برداشته شد، فضا به طور کلی تغییر کرد و هم اروپا و هم آمریکا میانجی های مختلفی را به ایران فرستادند و وعده هایشان را غنی تر کردند به این امید که ایران از این روند که در پیش گرفته پس بکشد و توافق کند.

 

عبداللهی با بیان اینکه از ابتدای خروج ترامپ از برجام می توانستیم راهبردهای بهتری را در پیش بگیریم در این باره اینگونه توضیح داد: به محض خروج آمریکا می توانستیم، همه تعهدات برجامی خود را به تعلیق در می آوردیم و در قبال آن به اندازه ای که اروپا و آمریکا تعهدات خود را اجرا کنند ما هم تعهدات خود را اجرا می کردیم.

 

برای غنی سازی ما محدودیتی وجود نداشت/آغاز گازدهی سانتریفیوژ IR ۶

«بهروز کمالوندی» شب گذشته (شنبه 16 شهریور) در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی با اشاره به اینکه اگر متن برجام شامل پنج ضمیمه را نگاه کنیم ضمیمه یک و دو تعهدات ما و طرف مقابل است. ضمیمه سه همکاری‌های بین‌المللی، ضمیمه چهارم سازوکار‌های مربوط به کمیسیون مشترک و ضمیمه پنجم مربوط به زمابندی است، گفت: اگر کاهش تعهداتی باشد باید متمرکز شویم بر ضمیمه یک.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ضمیمه یک هم اگر خلاصه‌ای بخواهیم بگوییم حدود ۲۰ صفحه از ۱۲۲ صفحه متن برجام است که در ۸۲ بند است و می‌توان آن را در هشت موضوع اصلی خلاصه کرد، افزود: این هشت موضوع اصلی شامل راکتور اراک، تولیدات آب سنگین اراک، موضوع سوم بازفرآوری سوخت مصرف شده است که در اینجا هنوز سوخت مصرف شده برای اینکه برنامه‌های بازفرآوری داشته باشیم، مطرح نیست.

 

وی ادامه داد: موضوع چهارم موضوع غنی‌سازی در ظرفیت و سطح غنی سازی است که در گام اول از ۳۰۰ کیلوگرم و در گام دوم از خلوص ۳.۶۷ درصد عبور کردیم و درباره ۱۳۰ تن آب سنگین که دیگر تعهدی را برای خودمان قائل نخواهیم بود که مازاد بر آن را به بازار‌های بین‌المللی عرضه کنیم. موضوع پنجم تحقیق و توسعه است که شامل گام سوم است. سه موضوع باقیمانده شامل فردو، میزان ذخایر و نظارت‌ها و دسترسی‌های آژانس و شفاف سازی است که فعلا بنا نداریم به این حوزه دست بزنیم و تعهدات شفاف‌سازی کما فی‌السابق انجام می‌شود.

 

ایران در یک راهبرد زمانی، محدودیت هایی را که در برجام پذیرفته است، کنار می گذارد

«سید امیر حسین قاضی زاده» شب گذشته (شنبه 16 شهریور) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی با اشاره به اینکه در طول یک دهه مذاکره، به این دریافت رسیدیم که طرف اصلی ما آمریکایی ها هستند نه اروپایی ها گفت: این مسیر، گامی به جلو است و در یک راهبرد زمانی، ایران محدودیت هایی را که در برجام پذیرفته است، کنار می گذارد.

 

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به نظر می رسد با توجه به رفتاری که آمریکایی ها به عنوان طرف اصلی مذاکره و قرار داد به کار بستند نوع برنامه ما متناسب با رفتار آمریکایی ها باید تنظیم شود، نه اروپایی ها گفت: در طرح 15 میلیارد دلاری فرانسه هم با اینکه نفت را اروپا می خواست بخرد و پیش پرداخت را پرداخت کند اما با این حال وزیر فرانسوی به آمریکا رفت تا کسب اجازه کند و آمریکایی ها موافقت نکردند در نتیجه اروپایی ها منصرف شدند بنابراین باید ببینیم آیا گام بندی کاهش تعهدات هسته ای ما رفتار آمریکایی ها را تغییر می دهد یا خیر ؟

 

وی این موضوع را مطرح کرد که اینکه معادله ما بر روی اروپا بسته شده است اصل مبنای تحلیل و اقدام در حال انحراف و ممکن است زمان بیشتری را از ما بگیرد و آن تغییر رفتار لازم را بر روی آمریکایی ها ایجاد نکند یا با تاخیر بیشتری انجام شود.

 

مدیرکل موقت آژانس وارد تهران شد

کرونل فروتا مدیرکل موقت آژانس در برنامه و دعوت از پیش انجام شده در زمان حیات یوکیا آمانو در سفری یک روزه وارد تهران شد. این مقام آژانس در حالی امروز وارد تهران شد که گزارش اخیر آژانس درباره اجرای برجام در ایران به تازگی منتشر شده است.

 

ایران از اردیبهشت سال جای کاهش اجرای تعهدات خود در برجام را در واکنش به خروج آمریکا از این توافق و اجرا نشدن تعهدات طرف های مقابل آغاز کرده است.

 

تهران 15 شهریور در گام سوم کاهش تعهدات محدودیت های برجامی در تحقیق و توسعه را لغو کرد.

 

آخرین گزارش آژانس درباره ایران قرار است در هفته جاری در شورای حکام بررسی شود.

 

برگزاری عزاداری های محرم در مساجد باعث غنای این مراسم می شود

محمد حسین فرهنگی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان با اشاره به نقش مساجد در پررنگ تر شدن عزاداری های امام حسین (ع) گفت: در بسیاری از مناطق کشور مراسم های عزاداری امام حسین در مساجد برگزار می شود و اتفاقا برگزاری این مراسم ها در مساجد هم باعث غنای این مراسم ها و همبستگی و اتحاد مردم می شود.

 

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اما نباید مراسم ها و عزاداری ها را محدود به مساجد کنیم و درهرجا و تکیه و میدان وخیابانی این مراسم ها برگزار شود می تواند بر غنای آنها اضافه کند،برگزاری این مراسم ها در مسجد و تکیه و حسینبه مقابل هم نیستند بلکه اشکال مختلف عزاداری است که می تواند درهر جایی برگزار شود.

 

وی ادامه داد: اینکه عزاداری ها نباید برای دیگران مزاحمت ایجاد کند درست است و برگزاری این مراسم ها در مساجد مناسب تر است.

 

فرهنگی در مورد زدودن غبار خرافات از عزاداری های امام حسین (ع) بیان کرد: اصل آن چیزی که د رحال حاضر تحت عنوان عزاداری ها مشاهده می کنیم همان چیزی است که در تاریخ شیعه وجود دارد و موفق هم بوده است و از برخی حوادث برجسته تاریخ به گونه ای ماجرا عاشورا را زنده نگه داشته است که گویا هر سال آن حادثه تکرار می شود و درس ها و عبرت هایش نیز برای مردم دنیا و نه فقط شیعیان بازگویی و بیان می شود.

 

دلایل ثبات نسبی در بازار ارز

الیاس حضرتی درباره ثبات در بازار ارز گفت: ۸۰ درصد شرایط موجود نتیجه مدیریت بانک مرکزی است. در واقع بانک مرکزی توانسته بازار عرضه و تقاضا را به خوبی کنترل کند.

 

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در مجلس با اشاره به اقدامات بانک مرکزی برای ساماندهی تقاضا در بازار ارز، اظهار داشت: بانک مرکزی بیشتر کارت خوان های سیار انتقال یافته به خارج از کشور را مسدود کرد و در تلاش است تعداد این پوزها را به صفر برساند، از سوی دیگر نقل و انتقال پول توسط کارت خوان های سیار داخلی نیز محدود شده است.

 

وی با بیان اینکه بانک مرکزی نقل و انتقال پول توسط چک‌های پشت نویسی شده را ساماندهی کرد، افزود: کنترل واردات بدون انتقال ارز یکی دیگر از راهکارهای بانک مرکزی برای ثبات بازار ارز است.

 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه رییس بانک مرکزی نسبت به وضعیت بازار ارز بسیار حساس است و اگر مسئله‌ای ایجاد شود سریعا در رسانه‌هایی مانند اینستاگرام و توئیتر پاسخ داده و عکس العمل نشان می‌دهد، اضافه کرد: بانک مرکزی بدون صرف هزینه و با کمک صرافی‌ها بدون ترزیق پول، بازار ارز را سامان می‌دهد.

 

گام های اول و دوم برجامی ایران نقاط آشکار ساز اعلام راهبرد مقاومت فعال ایران بود

«حنیف غفاری» شب گذشته (شنبه 16 شهریور) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی با اشاره به روند مواجهه اروپا با ایران پس از خروج آمریکا از برجام گفت: شورای عالی امنیت ملی کشورمان، راهبردی را به نام «مقاومت فعال» تعریف کرد که اقدامات ایران پس از 18 اردیبهشت امسال برمبنای آن انجام شده است.

 

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: تفاوت مقاومت فعال با مقاومت عادی در این است که در مقاومت عادی یا صرف در بهترین حالت ممکن، محاسبات رقیب را به هم می زنیم سپس تاکتیک های رقیب عوض می شود و قواعد بازی تغییر می کند و زمین بازی تغییر نمی کند اما در «مقاومت فعال» باورهای رقیب را به هم می ریزیم و زمانی که باورهای رقیب به هم ریخت، راهبردهای او به هم می ریزد و سپس می توانیم زمین بازی را عوض کنیم.

 

وی بیان اینکه گام های اول و دوم برجامی ایران نقاط آشکار ساز اعلام راهبرد مقاومت فعال ایران بود، اضافه کرد: اکنون وارد گامی شدیم که این نقاط آشکارساز در حال پررنگ تر شدن و ورود به فاز عملیاتی است. در مذاکرات هسته ای با اعضای 1+5 ، نقاط و مسائل مختلفی از جمله بازطراحی رأکتور اراک، آب سنگین، فردو و تحقیق و توسعه و بازرسی های آژانس را داشتیم. اکنون به بحث تحقیق و توسعه وارد شدیم و از ویژگی های آن این است که برگشت پذیر نیست زیرا دانش است و آثار و تبعات آن حتی در صورت برگشت در دانش هسته ای کشورمان باقی می ماند./

 

 

 

 

 

 

 

 

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس مرکز حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس:

شکستن هیمنه استکبار در دوران دفاع مقدس نهادینه شد

امیر فولادی با بیان اینکه هشت سال دفاع مقدس به ما آموخت که نگذاریم دشمنان خواسته های ذهنی خود را بر ما تحمیل کنند، گفت: تفکر ضد استکبار و درهم شکستن هیمنه آن و مقابله با استکبار همگی از آموزه های دفاع مقدس است که در دوران جنگ نهادینه شد.

اخبار برگزیده شبستان