خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

الثلاثاء ١١ صفر ١٤٤٢

Tuesday, September 29, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - بهداشت و درمان زمان :   ۱۳۹۸/۶/۱۶ - ۱۵:۱۲ شناسه خبر : ۸۲۹۹۱۱

محرومین با استحقاق سنجی به صورت رایگان بیمه سلامت می شوند
موهبتی گفت: دهک های محروم جامعه با استحقاق سنجی که توسط وزارت کار انجام می شود به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرند.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری شبستان، «طاهر موهبتی» در بیست و یکمین شورای اطلاع رسانی سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه طبق مصوبه هیئت وزیران و طبق قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران سازمان بیمه سلامت موظف شده است تا تمام افراد فاقد بیمه سلامت را بیمه کند، گفت: طبق این مصوبه تمام ایرانیانی که بدون بیمه هستند باید به صورت اجباری بیمه شوند و طبق آن ضوابط مربوط به ارزیابی وسع نیز ابلاغ شده است.

 

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: در این آیین نامه ذکر شده است که تمامی افراد فاقد بیمه باید ظرف مدت شش ماه تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرند و بنا بر این تمامی افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند و یا از پوشش بیمه تامین اجتماعی خارج می شوند، باید دارای بیمه سلامت باشند.

 

وی افزود: بر اساس این آیین نامه، خانواده هایی که بر اساس بررسی وزارت کار درآمدی کمتر از چهل درصد حداقل حقوق و دستمزد مشمولان قانون کار داشته باشند و یا بر اساس وضعیت مالی در یکی از دهک های درآمدی یک، دو و سه قرار داشته باشند، بیمه آنها به صورت صددرصد رایگان خواهد بود.

 

وی افزود: بر همین اساس خانواده هایی که بر اساس بررسی وزارت کار درآمدی بین 40 درصد تا 100 درصد حداقل حقوق و دستمزد قانون کار را داشته باشند، 50 درصد حق بیمه آنها رایگان خواهد بود و خانواده هایی که بر اساس خود اظهاری خانواده یا بررسی وزارت کار درآمدی معادل حداقل حقوق و دستمزد مشمولان قانون کار و یا بیشتر دارند و یا در دهک درآمدی پنج و یا بالاتر از آن هستند، بر عهده متقاضی می باشد.

 

وی افزود: حق بیمه سالانه سازمان بیمه سلامت در هیئت دولت مصوب می شود که هم اکنون در ماه برای هر نفر 48 هزار تومان بوده و سالانه 580 هزار تومان می شود.

 

وی افزود: در این مصوبه مشوق هایی نیز برای افرادی که توانایی پرداخت یکجا را ندارند، در نظر گرفته شده است و این خانواده ها می توانند حق بیمه خود را به صورت قسطی پرداخت کنند.

 

موهبتی با بیان اینکه هم اکنون 85 درصد خانوارهایی که در سازمان بیمه سلامت بیمه هستند از بیمه سلامت برخوردارند، گفت: طبق این قانون تمامی بیمه شدگان باید مورد ارزیابی وسع قرار گیرند و افرادی که توانایی پرداخت حق بیمه دارند، باید آن را پرداخت نمایند.

 

وی افزود: هم اکنون هفت میلیون نفر از ایرانیان فاقد پوشش بیمه هستند که نیازمند این هستیم تا برای تحت پوشش قرار دادن این افراد پس از ابلاغ برای ثبت نام به دفاتر سازمان بیمه سلامت مراجعه نمایند.

 

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: پرداخت های منظم بدهی های بیمه سلامت در دستور کار ما قرار دارد و در هفته گذشته 12 هزار میلیارد ریال از هزینه کردهای داروخانه ها پرداخت شده است که در سال 98 پرداختی ما به داروخانه ها به تیر ماه رسیده است، هرچند در سال 97 ما دو و نیم ماه به داروخانه ها بدهکار هستیم.

 

موهبتی افزود: بخش سلامت نیازمند این است که در شرایط سخت اقتصادی پرداخت بیشتری به آن شود چرا که اگر بودجه ما کاهش پیدا کند، عرصه برای مردم تنگ می شود.

 

موهبتی با بیان اینکه مرجع ارزیابی وسع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، گفت: این وزارتخانه به عنوان بی طرف ارزیابی وسع خانوارهای متقاضی بیمه سلامت را انجام می دهد که طی یک ماه مقرر شده است تا پاسخ استعلام ها را به ما بدهند.

 

موهبتی تاکید کرد: در روزهای اخیر اخباری مبنی بر قاچاق دارو و فعالیت هایی در حوزه دارو در خیابان ناصرخسرو به گوش می رسد اما باید بگویم ناصرخسرو دیگر کارآیی قبل را ندارد چرا که ساختارهای IT در بیمه ها ایجاد شده است و بیماران خاصی که از داروهای گران قیمت استفاده می کنند، پرونده های کامل و دقیقی دارند و ممکن نیست فقط با اجاره دفترچه افراد غیر بتوانند داروهای خاص را با آن بگیرند.

 

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون 80 درصد هزینه های دارویی به صورت آنلاین در حال کنترل است و در سامانه سی پک نیز 490 دارو کنترل می شود که داروها در آن قابل رهگیری است و اگر فردی دارویی را خریداری کند و آن را به بازار بیرون عرضه کند، می توان آن را پیگیری کرد که چه شخصی این دارو را به بازار عرضه کرده است.

 

وی افزود: برای جمع آوری ناصرخسرو باید تقاضای مورد نیاز مردم را برطرف کنیم و عرضه را کنترل کنیم و نظارت ها بیشتر شود.

 

موهبتی با بیان اینکه مسئولیت داروی قاچاق ربطی به وزارت بهداشت ندارد، گفت: حوزه سلامت جای خوبی برای مسایل سیاسی نیست و ما هیچ راهی جز استقرار دولت الکترونیک نداریم.

پایان پیام/55

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

۲۰۷ بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته فوت کردند

لاری گفت: با فوت ۲۰۷ بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در ایران به ۲۵ هزار و ۹۸۶ نفر رسید.

اخبار برگزیده شبستان