خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

الأحد ١٥ المحرّم ١٤٤١

Sunday, September 15, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : زنجان - زمان :   ۱۳۹۸/۶/۱۳ - ۱۳:۳۱ شناسه خبر : ۸۲۸۹۶۴
شبستان گزارش می‌دهد؛
حسینیه اعظم زنجان؛ شرح دلدادگی در پایتخت شور و شعور حسینی ایران
حسینیه اعظم زنجان دومین قربانگاه جهان اسلام بعد از منا و مرکز پایتخت شور و شعور حسینی در ایران، این روزها شاهد حضور زائرانی است که از گوشه و کنار ایران اسلامی می‌آیند تا شرح دلدادگی عاشقان سالار کربلا را به نظاره نشینند.

خبرگزاری شبستان-زنجان: حسینیه اعظم زنجان دومین قربانگاه جهان اسلام بعد از منا و مرکز پایتخت شور و شعور حسینی در ایران، این روزها شاهد حضور زائرانی است که از گوشه و کنار ایران اسلامی به حاجت طلبی آمده اند.

 

ثبت دسته عزاداری هشتم محرم برابر با شب تاسوعای حسینی به‌عنوان دهمین میراث معنوی ایران، دلیل منحصر به فرد بودن این برنامه و آستان مقدس و صد البته توجهات خاصه حضرت سید الشهداء (ع) به این مکان مذهبی است که شهرت و آوازه آن را به برکت معنویت خاص این مسجد و اعتقاد قلبی ارادتمندان حضرت امام حسین (ع) جهانی کرده است.

 

امروز خبرنگاران زنجان در یک تور رسانه ای که از سوی روابط عمومی حسینیه اعظم زنجان تدارک دیده شده بود از بخش های مختلف حسینیه و مجتمع کشت و صنعت مصباح بازدید کردند.

در ابتدای این تور مسئول روابط عمومی حسینیه اعظم زنجان به بیان تاریخچه ای از مسجد حسینیه اعظم زنجان پرداخت و گفت: برای بیان تاریخچه این مکان متبرک و معنوی از پنج سند مکتوب نام می بریم.

 

یکی از این منابع کتابی است به نام «تاریخ دارالعرفان خمسه» تألیف «رستم الحکما» که با مقدمه و تصحیح آقای حسن حسینعلی در سال 1387 شمسی توسط انتشارات پینار زنجان به چاپ رسیده است. این کتاب در دوره فتحعلی شاه قاجار و به فرمان فرزندش عبدالله میرزا که در آن دوران حاکم زنجان بود و با روایت دو نفر به نام‌های «میر اشرف بیگ زنجانی» و «میرافضل بیگ زنجانی» گویا در سال 1248 هجری قمری تألیف شده است. موضوع کتاب، شرح حال حاکمان زنجان از زمان مرگ نادر شاه افشار تا روی کارآمدن فتحعلی شاه قاجار است. با مطالعه این کتاب مشخص می‌شود که حسینیه اعظم زنجان در دوره نادرشاه افشار و شاید هم سال‌های قبل وجود داشته است.

 

‌دومین سند مربوط به تاریخچه حسینیه اعظم «علمی» است که در حسینیه موجود است و به نام «علم اصلی» معروف و اندازه آن از سایر علم‌ها کوچکتر بوده و تاریخ 1221 بر روی آن حک شده است.

‌سومین سند مکتوب، سنگ نوشته ای است که در حال حاضر در راهرو مسجد به دیوار نصب شده و تاریخ 1261 هجری قمری در ذیل اشعار آن مکتوب گردیده است.

 

همانطور که تاریخ سنگ نوشته نشان می‌دهد اهالی محل، این مسجد را در سال 1261 هجری قمری به پایان رسانده‌اند. البته به گفته معمرین و اهالی محل این تاریخ مربوط به زمان تعمیر و بازسازی مسجد است.

 

‌چهارمین سند مکتوب که با مهر «حاج میرزا لطف الله شیخ الاسلام» و «آخوند ملاکاظم» ممهور شده، صفرالمظفر 1295 هجری قمری را نشان می‌دهد که در زیر وقف‌نامه دو فرد خّیر و نیکوکار به نامهای «حاج میرزا محمد تقی» و «حاج میرزا بابایی» تاجر که دو باب دکان را وقف صحیح شرعی نموده‌اند، آمده است.

 

‌در این وقف نامه قید شده با اطلاع عالی‌جناب «آخوند ملاعلی اصغر روضه خوان» در راه جناب ابی‌عبدالله الحسین(ع) در تکیه حسینیه خرج و احسان نمایند. از اول ماه محرم تا دوازدهم محرم، هر قسم مصلحت بداند صاحب اختیار است.

‌پنجمین سند مکتوب که با مهر«آقا سید عبدالرحیم مجتهد» و «آقا سید علی» و «آقا شیخ ابراهیم» ممهور شده مربوط به شخصی به نام «حاج محمد هاشم شریف العلماء» به تاریخ شوال 1322 هجری قمری است.

 

‌این سند وقف شش‌دانگ یک شعیر و دو ثلث شعیر قریه دهجلال از قراء سجاسرود به مساجد و مدارس خمسه زنجان در سال 1322 هجری قمری است که نام مسجد و مدرسه حسینیه نیز در بین آنها مشاهده می‌شود.

 

این مسجد قدمتی 500 ساله دارد و آخرین بار در دهه ۴۰ بازسازی شده است، شبستان فعلی حسینیه اعظم درگذشته حیاط مسجد و تکیه حسینیه بوده که در قدیم پارچه بزرگی را آماده و مردان آن را روی ستون و خیمه برپا می کرده و عزاداری ها در خیمه به پا می شده است.

در راستای توسعه فضای مجموعه حسینیه اعظم زنجان، طرح توسعه آن آغاز و تاکنون بیش از ۸۰ باب منزل با نذورات مردمی تملک شده است، فضای ۵۰۰ متری اولیه به ۲۰ هزار مترمربع تبدیل شده است.

 

شبستان های جدیدی با نام های شبستان حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س) در این مجموعه ساخته شده است که در این شبستان ها برنامه های فرهنگی در طول سال برگزار می شود که سال گذشته 116 برنامه اجرا شده است.

 

در این مجموعه برنامه های مشارکتی با دیگر نهادها اجرا می شود که از آن جمله می توان به جشن تکلیف دانش‌آموزان با همکاری آموزش و پرورش اشاره کرد.

 

در شبستان اصلی حسینیه اعظم زنجان لوستری به وزن 2.5 تن وجود دارد که توسط یک خیرکویتی اهداء شده است، ظرفیت شبستان های مسقف این مجموعه 15 هزار نفر است.

۱۲ سال گذشته زیرزمینی در حسینیه اعظم زنجان ساخته شد که در ایام محرم محل عزاداری و در دیگر ایام سال برای برگزاری کلاس های آموزشی و تربیتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

حسینیه اعظم زنجان دهمین میراث معنوی کشور است که در محرم هرسال نیم میلیون عزادار در مراسم آن شرکت می کنند؛ عزاداری حسینیه اعظم زنجان 70 سال قدمت دارد و در روز هشتم محرم که به نام یوم العباس معروف است از بعدازظهر تا غروب آفتاب دلدادگان حسینی عزاداری و سینه زنی می کنند.

 

حسینیه اعظم زنجان دومین قربانگاه جهان اسلام است که 800 خادم کار ذبح و بسته بندی قربانی ها فعالیت می کنند، محرم هر سال به طور متوسط۵۰ هزار بسته بهداشتی و تبرک آماده و درب منازل توزیع می‌شود.

 

سادگی عزاداری مردم در هشتم محرم موجب شده است تا پایتخت شور و شعور حسینی الگویی برای تمام شیعیان جهان باشد، جلوه این مراسم به حضور ساده مردم دل های شکسته و چشمان گریانشان است.

در ادامه این تور رسانه ای رئیس هیات امنای مسجد حسینیه اعظم زنجان در جمع خبرنگاران حاضر به سوالات آنان پاسخ داد.

 

جواد غم پرور در سخنانی به فروش احشام در منطقه خیام در طی سال های اخیر اشاره کرد و گفت: به جهت جلوگیری از آلودگی و ترافیک فروش احشام در منطقه جاده بیجار پنج کیلومتری جاده دندی انجام می شود.

 

وی به برگزاری مراسم عزاداری به مدت 13 روز از اول محرم در حسینیه اعظم زنجان اشاره کرد و گفت: آیت اله رئیسی، رئیس قوه قضائیه، آیت اله خاتمی امام جمعه زنجان و آیت اله دولابی نماینده مردم زنجان در مجلس خبرگان رهبری به عنوان سخنرانان این مراسم در برخی از شب ها حضور خواهند داشت.

غم پرور به آمادگی حسینیه اعظم برای روز هشتم محرم در دسته عزاداری اشاره کرد و افزود: مراسم شیرخوارگان حسینی و نماز ظهر عاشورا هم از دیگر برنامه های این ایام است.

 

ریئس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان با اشاره به اینکه سال گذشته حسینیه اعظم زنجان نذر نیابتی 500 نفر از استان های دیگر و 400 نفر از استان زنجان را ادا کرد، گفت: هفت هزار نفر در سال گذشته اسکان داده شده و از ظرفیت دستگاه های دیگر استان برای اسکان مسافران در این ایام استفاده خواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه ظرفیت اسکان در استان زنجان ضعیف است، افزود: به منظور تکریم زائران امام حسین(ع) نیازمند همراهی مردم و مسئولان هستیم.

 

رئیس هیات امنای حسینیه اعظم زنجان ادامه داد: سال گذشته 4 میلیارد و 500 میلیون تومان نذورات جمع آوری شده است.

بازدید از مجموعه کشت و صنعت مصباح مجموعه حسینیه اعظم زنجان از دیگر بخش های این تور رسانه بود، این مجموعه بزرگترین پایگاه ژنتیکی کشور است و خدمات بسیاری به استان های ایران ارائه می دهد.

 

این مجموعه که در زمینه اشتغالزایی هم موفق عمل کرده و با دو مرکز دامداری با دامداران همکاری می کند و مسئولیت فروش احشام نذری را برعهده دارد.

 

 مجموعه کشت و صنعت مصباح حسینیه اعظم زنجان در هفت کیلومتری زنجان و در 74 هکتار زمین ایجاد شده است؛ در این مجموعه دو حلقه چاه مفید وجود دارد که شامل زمین زراعی، باغ، نهالستان و دامداری می‌باشد و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی آغاز به فعالیت کرده است.

 

در بخش باغداری این مجموعه، محدوده ای به کاشت نهال‌های مادری پایه رویشی اختصاص یافته که این نهال‌ها از هلند وارد شده است و تکثیر نهال‌های تولیدی این مجموعه از طریق نهال‌های پایه مادری انجام می شود که اقلام مختلف سیب‌های اصلاح شده که به کم آبی و آفت مقاوم هستند و جنس آن پاکوتاه می باشد از این نهال ها تکثیر می‌گردد.

 

یکی از ویژگی‌های این نهال‌ها زود بازده بودن آن می باشد و انواع سیب‌های زرد، سفید، سیب گلاب، سیب مرکال و ... تولید و به بازار عرضه می‌شود.

محمد آسیابی عضو هیات امنای حسینیه اعظم و مسوول این مجموعه در این خصوص گفت: باغ سیب این مجموعه در 12 هکتار و در سال 89 و نهالستان در سال 91 ایجاد شد که برای آبیاری نهال‌ها  و درختان از آبیاری تحت فشاری، قطره ای و بارانی استفاده می‌شود.

 

دامداری مجموعه کشت و صنعت مصباح حسینیه اعظم زنجان هم در سال 92 احداث شده است که در آن یک هزار و 200 راس گوسفند نگه‌داری می شوند که از این تعداد 200 گوسفند ژن اصلاح شده هستند.

 

آسیابی با اشاره به اینکه 30 هکتار از این مجموعه به صورت آبیاری بارانی تحت فشار و 12 هکتار به صورت قطره‌ای آبیاری می‌شوند، افزود: مابقی اراضی به صورت دیم هستند.

 

محدوده‌ای از این مجموعه به کاشت گل محمدی اختصاص پیدا کرده است که از این گل‌ها برای تهیه گلاب و اسانس گل محمدی استفاده می‌شود و از آنجائیکه از اسانس این گل برای تولید انواع عطر و ادکلن استفاده می‌شود، به گفته عضو هیات امنای حسینیه اعظم زنجان در صورتی که بتوانیم 100 هکتار زمین برای کاشت این گل ایجاد کنیم و در کنار آن کارخانه تولید اسانس احداث کنیم؛ می‌توانیم به اشتغالزایی بسیار گسترده‌ای دست بزنیم.

 

وی به تولید نهال صنوبر اصلاح شده در این مجموعه اشاره کرد و گفت: از صنوبر به عنوان بادشکن و حصار در باغ‌ها استفاده می‌شود و این نهال اصلاح شده برخلاف دیگر صنوبرها زودتر رشد می‌کنند.

 

نهال سنجد، نهال انگور هم از سال گذشته به صورت آزمایشی در این مجموعه پرورش می‌یابند که به جهت کمبود آب این نهال‌ها نیاز آبی کمتری دارند که در این بحران آبی مقرون به‌صرفه است.

 

پایان پیام/73

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس هیأت امناء آستان مقدس حسینیه اعظم زنجان:

مجموع نذورات آستان مقدس حسینیه اعظم ۵ میلیارد و ۹۴۲ میلیون است

رئیس هیأت امناء آستان مقدس حسینیه اعظم زنجان گفت: مجموع نذورات نقدی و فروش احشام حسینیه اعظم زنجان در دهه محرم امسال ۵ میلیارد و ۹۴۲ میلیون تومان است.

اخبار برگزیده شبستان