خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸

الأربعاء ٢٣ صفر ١٤٤١

Wednesday, October 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : یزد - زمان :   ۱۳۹۸/۶/۱۳ - ۰۹:۰۱ شناسه خبر : ۸۲۸۷۹۳

سمینار یک روزه سرطان در یزد برگزار شد
سمینار یك روزه « وضعیت سرطان، تهدیدها و فرصت ها» با هدف بررسی وضیت سرطانها و عوامل خطر مرتبط در یزد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یزد، سمینار یك روزه « وضعیت سرطان،تهدیدها و فرصت ها» با هدف بررسی وضیت سرطانها در استان،عوامل خطر مرتبط در یزد برگزار شد.

 

محمدرضا دهقانی، معاون بهداشتی دانشگاه در این سمینار گفت: در حال حاضر ٦٠ درصد مرگ و میرها ناشی از بیماریهای غیرواگیر است كه مهمترین آنها بیماریهای قلبی- عروقی،سرطانها،بیماریهای مزمن تنفسی و دیابت هستند.
 

وی افزود: ٧٠ درصد مرگ و میرهای ناشی از بیماریهای غیرواگیر مربوط به كشورهای درحال توسعه و با درآمد پایین است.
 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به سیمای سرطان در استان یزد اظهار داشت: با روند فزاینده و رو به رشد آمار سرطان در استان، پیش بینی می شود تا سال ٢٠٣٠ میزان بروز این بیماری به دو برابر افزایش یابد.
 

وی خاطر نشان كرد: در سال ٩١ تعداد ٨٥ هزار مرگ در كشور ثبت شده كه این آمار در سال ١٤٠٩ به ١٥٥ هزار مرگ می رسد و انواع سرطان دومین علت مرگ و میر بعد از بیماریهای قلبی و عروقی است.
 

معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به راه اندازی نظام ثبت سرطان در استان در سال ٩٤-٩٣ تصریح كرد: سرطان برست ٤٤ در هر ١٠٠هزار نفر جمعیت بیشترین سرطان ثبت شده در خانمها و سرطان پوست با ٣٥ در هر ١٠٠ هزار نفر جمعیت و پروستات با ٢٣ در هر ١٠٠ هزار جمعیت مهمترین سرطانهای ثبت شده در مردان استان هستند.
 

وی همچنین افزایش سن جمعیت و افزایش امید به زندگی را ٥٨ سال در سال ١٩٧٩ به ٧٦ سال در حال حاضر را از مهمترین عوامل افزایش بروز سرطان برشمرد و گفت: سرطان، ارتباط مستقیم با افزایش سن جمعیت دارد.
 

دهقانی شرایط و سبك زندگی مردم استان از جمله عدم مصرف كافی میوه و سبزیجات نسبت به میانگین كشوری، فعالیت بدنی كم( دومین استان كم تحرك كشور)،افزایش وزن و چاقی و مصرف دخانیات را از مهمترین عوامل شیوع سرطان در كشور برشمرد.
 

وی همچنین از وجود ٤٩ مركز جمع آوری مربوط به آمار سرطان در استان خبر داد و گفت: استان یزد در سال ٩٣ و ٩٤ رتبه نخست كشوری را از لحاظ كمیت و كیفیت ثبت سرطان در كشور به خود اختصاص داده است.
 

محمد رضا دهقانی در ادامه به تدوین و تصویب سند پیشگیری و كنترل بیماریهای غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط از سال ١٣٩٥ تا ١٤٠٤ اشاره كرد و گفت: مشاركت اكثریت ذینفعان در تدوین برنامه های سند از ابتدای كار و تلاش در تدوین برنامه ها به صورت واقع بینانه از مهمترین ویژگیهای این سند است.
 

معاون بهداشتی دانشگاه افزود: یكی از اهداف تدوین این سند كاهش ٢٥ درصد خطر بیماریهای غیرواگیر است.
 

سمینار یك روزه «وضعیت سرطان،تهدیدها و فرصت ها» با حضور مدیر كل دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت، استاندار، رییس دانشگاه، مسئولان استانی و دانشگاهی در حال برگزاریست.

پایان پیام/449

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

بیمارستانهای یزد از صرفه جویی ماهانه ۲۰۰ میلیون تومانی خود استقبال می کنند؟!

بیمه سلامت در راستای حذف کاغذ اقدام به ایجاد طرح مکانیزاسیون رسیدگی کرده که می تواند ماهانه بیش از ۲۰۰ میلیون تومان از هزینه های بیمارستان ها صرفه جویی کند.

اخبار برگزیده شبستان