خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢٤ المحرّم ١٤٤١

Tuesday, September 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - آموزش و پرورش زمان :   ۱۳۹۸/۶/۱۲ - ۱۰:۲۰ شناسه خبر : ۸۲۸۳۸۰

تصویب آیین نامه استخدامی حق التدریسی ها در کش و قوس انتخاب وزیر
رئیس جمهوری محسن حاجی رضایی را به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده است و دولت در حال حاضر دغدغه انتخاب وزیر را دارد و تا حدودی تصویب آیین نامه استخدامی حق التدریسی ها در کش و قوس انتخاب وزیر گم شده است.

 

 

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری شبستان، کمتر از سه هفته به آغاز سال تحصیلی باقی مانده است. وزارت آموزش وپرورش با کسری نیرو مواجه است. هنوز تکلیف نیروهای حق التدریس مشخص نیست. آن ها هم راهی جز تجمع مقابل وزارت آموزش و پرورش ومجلس شورای اسلامی ندارند. اینگونه نسبت به وضعیت  خود گلایه ها را روانه وزارت آموزش و پرورش می کنند.

 

 

این در حالیست وزارت آموزش و پرورش هنوز درگیر انتخاب وزیر است. هفته پیش رئیس جمهوری «محسن حاجی میرزایی» را به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد و همچنان «سید جواد حسینی» به عنوان سرپرست سکان این وزارت خانه را هدایت می کند.  روز سه شنبه 12 شهریور ماه مشخص می شود حاجی میرزایی وزیر وزارت آموزش و پرورش می شود یا باید باز این وزارت خانه با سرپرست اداره شود. همین مسئله نگرانی نیروهای حق التدریس را بیشتر هم کرده است.

 

 

نیروهای حق التدریس سال هاست منتظر تعیین تکلیف وضعیت خود هستند. آن ها سال ها بدون اینکه استخدام باشند به نظام تعلیم وتربیت خدمت کردند. با وجود قانون های استخدامی که ویژه این افراد به تصویب رسیده است هنوز وضعیت استخدام آن ها مشخص نیست.

 

 

استخدام 12 تا 13 هزار نیروی حق التدریس

 

سید جواد حسینی که نزدیک به سه ماه هست سرپرست وزارت آموزش و پرورش شده است در نشست خبری که در مرداد ماه با اصحاب رسانه داشت اعلام کرد تعداد 12 تا 13 هزار نیروی حق التدریس تا مهرماه 1398 استخدام وزارت آموزش وپرورش می شوند.

 

این در حالی است که نیرو های حق التدریس بیش از 30 هزار نفر هستند. سرپرست وزارت آموزش در همین باره هم اعلام کرده بود: مابقی حق التدریس ها طبق قانون باید تا برنامه ششم توسعه استخدام شوند.

 

آیین نامه استخدامی نیروهای حق التدریس توسط دولت امضا نشده است

 

با همه این وجود هنوز هیچ یک از شاخص های استخدامی این 30 هزار نفر مشخص نیست. همچنین هنوز هیئت دولت پیش نویس آیین نامه استخدامی نیروهای حق التدریسی را امضاء نکرده است.

 

 

در حال حاضر هم وزیر آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی کسی جز حسینی معرفی شده است. این موضوع هم حق التدریس ها را نگران می کند که نبود وزیر و این تغییرات در وزارت آموزش وپرورش وضعیت آن ها را بدون تکلیف می گذارد و غبار فراموشی بر روی بررسی وضعیت آن ها می نشاند.

 

تاکید بر تعیین تکلیف وضعیت نیروهای حق التدریس

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم تاکیدات زیادی برای تعیین تکلیف شدن وضعیت نیروهای حق التدریسی دارند، در همین ارتباط، «فریده اولادقباد»  با اشاره به قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریس در وزارت آموزش و پرورش به خبرنگار شبستان گفت: ما جلساتی را با سرپرست وزارت آموزش و پرورش آقای حسینی در رابطه با اجرای این قانون داشتیم که وی تاکید کردند که این قانون اجرایی خواهد شد.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به هر حال مجلس با تلاش بسیار قانونی را مصوب کرد که تصویب آن دغدغه و نگرانی بخش عمده ای از جامعه بود و ما امیدواریم دولت هرچه سریع تر با توجه به تدوین آیین نامه اجرایی این قانون آن را اجرایی کند چرا که این نیروها باید دوره ای را نیز در دانشگاه فرهنگیان بگذرانند و بعد آماده تدریس شوند و فکر می کنم با توجه به اینکه تا اول مهر ماه زمان زیادی باقی نمانده است، بهتر است هرچه سریع تر این قانون اجرایی شود تا این معلمان نیز آن دوره را بگذرانند و اول مهر ماه آماد حضور بر سر کلاس های درس شوند.

 

وی با طرح این سوال که چرا وزارت آموزش و پرورش در این زمینه تعلل می کند، یادآور شد: به هر حال مجلس دغدغه ملت و فرهنگیان را پیگیری کرد و انتظار می رود دولت تدبیر و امید نیز این دغدغه را مورد پیگیری قرار دهد.

 

وی با اشاره به اینکه آمار دقیقی از تعداد معلمان حق التدریس در کشور وجود ندارد، گفت: یکی از اولویت های ما هم در مجلس این بود که آمار دقیقی از معلمان حق التدریس از سوی دولت به ما اعلام شود اما دولت هیچ گاه این آن را به ما ارایه نداد و این موضوعی بود که همواره مورد پیگیری اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات و نمایندگان مجلس بود.

 

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: پیگیری های ما در مجلس برای اجرای قانون مصوب ادامه خواهد داشت و قطعا ما دغدغه و نگرانی معلمان حق التدریسرا دنبال می کنیم و دولت نیز مکلف به اجرای این قانون است. شاید برای اجرای آن کمی دیر اقدام کردند اما به هر حال این قانون باید اجرایی شود.

 

رئیس جمهوری محسن حاجی رضایی را به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده است و دولت در حال حاضر دغدغه انتخاب وزیر را دارد و تا حدودی تصویب آیین نامه استخدامی حق التدریسی ها در کش و قوس انتخاب وزیر گم شده است. امروز سه شنبه (دوازدهم شهریور ماه 1398) «محسن حاجی میرزایی» به مجلس شورای اسلامی معرفی می شود باید دید رای اعتماد می گیرد یا خیر. تعیین تکلیف پُست وزارت آموزش و پرورش  می تواند آرامش را به وزارت آموزش و پرورش بازگرداند و  وزیر منتخب با فراغ بال بیشتر به امور رسیدگی کند.

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استاندار تهران:

اختصاص زمین برای فعالیت بانوان کارآفرین در شهرک های صنعتی

بند پی گفت:بانوان تولیدکننده و فعالان اقتصادی که با مشکل استقرار فعالیت مواجه هستند در اولویت قرار دارند تا در شهرک های صنعتی برای آنها محلی در نظر گرفته شود در همین راستا شهرک شهریار افتتاح شده و شهرک ملارد تا دو ماه آینده آماده می‌شود.

اخبار برگزیده شبستان