خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢٤ المحرّم ١٤٤١

Tuesday, September 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - جوانان و اشتغال زمان :   ۱۳۹۸/۶/۱۲ - ۰۸:۵۸ شناسه خبر : ۸۲۷۹۵۶
مشاور خانواده:
نداشتن ثبات شخصیتی مانع بزرگی برای ازدواج جوانان است
تدینی گفت: بیشتر جوانان به دلیل عدم« ثبات شخصیتی» تمایلی به ازدواج ندارند؛ هر کسی را می بینند، عاشق می شوند. در واقع آنها از یک سو عاشق از آن سو فارغ می شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، کاهش ازدواج و افزایش طلاق در جامعه دلایل مختلفی دارد، به گفته بیشتر جامعه شناسان و روان شناسان، مشکلات اقتصادی و تأمین مسکن حرف اول را برای شروع یک زندگی مشترک می‌زنند، برخی هم معتقدند، مسئله فرهنگی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد و در این موضوع ماهواره‌ها متأسفانه بسیار مؤثر در امر ازدواج و مسائل اجتماعی هستند، بنابراین می توان گفت، حداقل 60 درصد مسائل فرهنگی و 40 درصد مسائل اقتصادی باعث بالا رفتن سن ازدواج جوانان شده است ناگفته نماند که مسئولان هم در این زمینه نقش حیاتی دارند و در سرنوشت جامعه موثر هستند بر همین اساس در این خصوص با «سید محمود تدینی» مشاور خانواده و مدیر عامل موسسه خیریه نیک اندیش گفتگویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید.

 

به نظر شما دلایل کاهش ازدواج و افزایش طلاق در جامعه چیست؟

کاهش ازدواج و افزایش طلاق در جامعه دلایل مختلفی دارد،قطع به یقین اقتصاد یک پایه اصلی کاهش ازدواج در جامعه محسوب می شود، 70 درصد این مساله دلیل اقتصادی دارد. اگر سایر مخارج عروسی را فاکتور بگیریم،  یک جوان 28 ساله از کجا می تواند پول پیش 200 میلیون تومانی اجاره منزل خود را بپردازد البته همه این مشکلات قابل حل هستند به شرط اینکه یک مدیریت کارآ، یک مجموعه دلسوز و یک کار منسجم توسط مسئولان برای جوانان انجام پذیرد. آیا با 30 میلیون تومان وام ازدواج می توان دردی از دردهای جوانان را درمان کرد؟ یک یخچال معمولی 15 میلیون تومان است، هزینه سایر ملزومات عروسی نیز بماند، متاسفانه طلاق در حال افزایش است، آمار رسمی به درستی اعلام نمی شود با توجه به شرایط فعلی جامعه اکنون میزان طلاق به نصف رسیده و 50 درصد ریزش طلاق در جامعه داریم.

 

از نظر شما  مهمترین علت طلاق در جامعه چیست؟

عدم شناخت کافی زوج ها از یکدیگر یکی دیگر از علل مهم ناکامی در ازدواج های جوانان است، امروز جوانان، بسیار سریع و در فاصله کوتاه ازدواج می کنند، همدیگر را محک نمی زنند، عاقلانه تصمیم نمی گیرند، عاشقانه اقدام می کنند البته که عشق حرف اول را در زندگی می زند ولی عشق همیشه بعد از عقل قرار دارد. شعاری در روانشناسی داریم که می گوید: انتخاب عاقلانه، زندگی عاشقانه. این امر در زندگی زناشویی پایدارتر است.

 

مشاوره های قبل از ازدواج چقدر در تحکیم بنیان خانواده ها اثر گذار هستند؟

چرا جوانان به مشاوران اعتماد نمی کنند، برخی می گویند به جای روانشناسان می توان از تجربیات ریش سفیدان استفاده کرد، ضمن احترامی که برای بزرگان و ریش سفیدان قایل هستیم، باید بگوییم آن دوران با این دوران بسیار متفاوت است؛ آن زمان جوانان از والدین و بزرگترها حرف شنوی داشتند، چشم و هم چشمی نبود، یکدلی و یکرنگی بیداد می کرد ولی اکنون این گونه نیست. امروز جوانان باید با متد علمی و مشاوره گرفتن از متخصصان، مسیر ازدواج خود را تعیین کنند تا با مشکلات کمتری مواجه شوند، هرچند تعهدات اخلاقی طرفین هم نقش مهمی در این زمینه دارد.

 

متاسفانه وجود شبکه های متعدد مجازی هم در فروپاشی خانواده های ما بی تاثیر نیستند،وقتی سنای آمریکا و اروپا برای تهاجم فرهنگی علیه ایران بودجه مصوب می کنند، نتیجه آن منجر به جنگ نرم در کشور ما می شود. به فرموده مقام معظم رهبری، دشمن از طرق های مختلف وارد می شود و نوک پیکان آنها خانواده ها، جوانان و زنان ما را هدف قرار داده است.

 

چرا با وجود شرایط مناسب اقتصادی و اشتغال  برخی جوانان باز هم تمایلی به ازدواج  وجود ندارد؟

بیشتر جوانان به دلیل عدم« ثبات شخصیتی» تمایلی به ازدواج ندارند؛ هر کسی را می بینند، عاشق می شوند. در واقع جوانان از یک سو عاشق از آن سو فارغ می شوند، سست شدن باورهای دینی جوانان هم یکی از دلایل عدم تمایل آنها به ازدواج است. 99 درصد جوانان قدیم ایمان کامل به خداوند و ائمه اطهار (ع) داشتند، در مناسبت های محرم و ماه مبارک رمضان خالصانه و صادقانه شرکت می کردند، هرچند امروز هم جوانان در این مراسم ها حضور می یابند ولی نوع پوشش و نیت آنها با جوانان قدیم زمین تا آسمان فرق می کند. قصد جسارت ندارم ولی این یک واقعیت است. ما یک واقعیت و یک حقیقت داریم، واقعیت این است که نباید جامعه ما این گونه باشد، حقیقت این است که ما یک کشور اسلامی هستیم و وجود این نوع پوشش ها و رفتارها در این مراسم ها زیبنده جامعه اسلامی ما نیست ، متاسفانه جلودار جوانان امروز جامعه ما کسی جز غربی ها نیستند.

 

آیا به نظر شما عدم معرفی و ارایه یک الگوی مناسب به جوانان می تواند در بروز این گونه رفتارها در میان جوانان تاثیر گذار باشد؟

مشکل دیگر جامعه امروز ما این است ضمن وجود الگوها و بزرگان فرهیخته در جامعه، (ائمه اطهار و فرهیختگان تاریخ) ما هنوز نتوانستیم الگویی ارایه دهیم که جوانان آن را قهرمان خود بدانند و از آن تبعیت کنند. این امر هم به دلیل عدم معرفی و اطلاع رسانی الگوها توسط مسئولان فرهنگی است، کسی آنها را نمی شناسد. رسانه ملی ما هم کاری جز تبلیغ پفک، چیپس و مایع ظرفشویی ندارد به عنوان مثال شهدا الگوهای خوبی برای جوانان ما هستند. حضرت آقا فرمودند با این ستاره ها (شهدا) راه را می توان پیدا کرد.

 

چرا نهادهای فرهنگی در این زمینه کوتاهی کردند؟

اتفاقا سوال بنده از وزارت ارشاد این است، به عنوان متولی فرهنگی در جامعه در این زمینه چه اقداماتی انجام داده و چه بودجه ای هزینه کرده است؟ چرا اطلاع رسانی نمی کند؟ در زمان جنگ اولین موشک جنگی که یک موشک 9 متری بود به یک کوچه شش متری در دزفول پرتاب شد که مورد تمسخر مردم هم واقع شد، در صورت استمرار این عمل دشمن، مردم به خیابان ها ریختند و گفتند، موشک جواب موشک، لذا لازم است نهادهای فرهنگی هم در قبال تهاجم فرهنگی دشمنان این گونه عمل کنند و اقدامات کوبنده تری برای آنها تدارک ببینند، بنابراین همه این عوامل دست به دست هم داده اند تا شرایط امروز رقم بخورد.

 

سریال های امروز را با سریال های گذشته مقایسه کنید. ایمان و باورهای دینی در آنها موج می زد و هر کدام پیام های مثبتی برای خانواده ها داشتند. امروز شخص اول سریال های ما در حال سیگار شدن است ولی در فیلم های ترکیه اگر فرد سیگاری یا الکلی دیده شود آن را مات می کنند در حالی که ما یک کشور اسلامی هستیم، چرا باید این گونه باشد؟ شاید گفته شود چرا ما فقط می گوییم، نماز و ایمان، جواب این است،مگر ما چیزی بالاتر از خداوند و ائمه معصومین (ع) داریم؟ ایمان، مبداء و مقصد همه خوبی ها و موفقیت های انسان است.

 

علت کمرنگ شدن باورهای دینی در جامعه چیست؟

علت کمرنگ شدن باورهای دینی جامعه یک کلمه بیشتر نیست، آن هم تهاجم فرهنگی؛ تهاجم فرهنگی در همه زمینه های زندگی ما (پوشش، خوراک، فیلم ها) رسوخ کرده است. ما مخالف ماهواره نیستیم، نمی گوییم، ماهواره باید جمع آوری شود ولی مسئولان فرهنگی می توانند با ساخت فیلم های خوب همانند پایتخت گرایش خانواده ها به سریال های ماهواره را کاهش دهند. زمانی که سریال پایتخت پخش می شد، هیچ خانواده ای به سمت ماهواره نمی رفت، یعنی کشوری به این بزرگی بعد از 40 سال نمی تواند سریال هایی بسازد که مردم رغبتی به فیلم های ماهواره نشان ندهند چه اشکالی دارد، ماهواره هم داشته باشیم؟ قبل از انقلاب هم مسجد بود و هم میخانه ولی فردی که به مسجد  می رود و خالصانه عبادت می کند، موفق تر است.

 

از نظر شما منشاء اصلی آسیب ها و مشکلات در کشور ما چیست؟

متاسفانه مشکل اساسی جامعه ما نبود تخصص و تعهد در مدیران پشت میز نشینی است که امضا و خودکارشان اعتبار دارد. متاسفانه مدیری که دارای تعهد است و از رفتار و کردار خوبی هم برخوردار می باشد چون فاقد تخصص است، پیشرفتی در کارش حاصل نمی شود؛ در قبال آن، فردی که متخصص است و کارهای خوبی هم انجام می دهد ولی چون تعهد ندارد، سه هزار میلیارد تومان را به جیب می زند؛ بنابراین هر زمانی که تعهد و تخصص در کشور ما نهادینه شود، ما به سمت توسعه و پیشرفت خواهیم رفت.

 

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استاندار تهران:

اختصاص زمین برای فعالیت بانوان کارآفرین در شهرک های صنعتی

بند پی گفت:بانوان تولیدکننده و فعالان اقتصادی که با مشکل استقرار فعالیت مواجه هستند در اولویت قرار دارند تا در شهرک های صنعتی برای آنها محلی در نظر گرفته شود در همین راستا شهرک شهریار افتتاح شده و شهرک ملارد تا دو ماه آینده آماده می‌شود.

اخبار برگزیده شبستان