خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

الأحد ٢٢ المحرّم ١٤٤١

Sunday, September 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - زنان و خانواده زمان :   ۱۳۹۸/۶/۶ - ۱۱:۵۱ شناسه خبر : ۸۲۵۹۱۷
عضو کمسیون اجتماعی مجلس:
بخت قانون تسهیل ازدواج جوانان بعد از ۱۳ سال هنوز بسته مانده است
سیاوشی گفت: مجلس شورای اسلامی مکاتبه ای با دستگاه قضایی در خصوص عدم اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان کرده که فعلا پاسخی دریافت نکرده امیدواریم به نتایج مثبتی برسیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان،قانون تسهیل ازدواج در سال ۸۴ به تصویب رسیده است بر اساس این قانون حداکثر تا سه ماه بعد از تصویب، آئین نامه اجرایی آن باید تدوین می‌شد این در حالیست که از زمان تصویب این قانون ۱۳ سال گذشته است و هنوز خبری از اجرایی شدن آن نیست و بخت این قانون بعد از این مدت طولانی هنوز بسته مانده و همچنان در حال خاک خوردن است لذا در این خصوص با «طیبه سیاوشی» عضو کمسیون فرهنگی مجلس گفتگویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید.

 

مجلس چه اقدامی را برای اجرایی شدن قانون تسهیل ازدواج  انجام داده است؟

با وجود اینکه قانون تسهیل ازدواج می‌توانست تا کنون جوانان زیادی را راهی خانه بخت کند اما به دلیل بی‌توجهی برخی از مسئولین این لایحه همچنان معطل مانده است، بر اساس ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس اگر دستگاهی قانونی را اجرا نکند، مجلس این حق را دارد که از دولت به قوه قضاییه شکایت کند لذا بر همین اساس ما یک سال پیش قانون تسهیل ازدواج جوانان را در صحن علنی مجلس قرائت کردیم تا دلیل عدم اجرای آن بررسی و پیگیری شود در حال حاضر کمیسیون مجلس پیگیر این موضوع است، امیدواریم به نتایج مثبتی در این خصوص دست یابیم.

 

علت اجرایی نشدن قانون تسهیل ازدواج جوانان چیست؟

مهمترین مشکل اجرای کامل قانون تسهیل ازدواج این است که آیین نامه اجرایی آن به درستی نوشته نشد بنابراین به نحو احسن قابلیت اجرایی پیدا نکرد. قانون تسهیل ازدواج باید آیین نامه اجرایی داشته باشد لذا دستگاه هایی که مکلف و موظف به تدوین این آیین نامه اجرایی هستند، مشخص نشده است. متاسفانه یکی از ایرادات بزرگ این قانون، همین مسئله است، ضمن اینکه برخی از بندهای این قانون مانند وام ازدواج و نامگذاری روز ازدواج اجرایی شده است همچنین موارد مربوط به خوابگاه های دانشجویی نیز در حال اجرایی شد است، مسئله مهم دیگر در قانون تسهیل ازدواج، دادن امتیاز مسکن برای مزدوجین بود ولی متاسفانه این بند هم اجرایی نشد و در قبالش آن را در قالب طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده آوردند.

 

یکی دیگر از دلایل عدم اجرای کامل این قانون بار مالی است؛ بی شک معاونت جوانان وزارت ورزش می‌تواند به عنوان تنها دستگاه اجرایی حوزه جوانان در بخش حاکمیتی نقش موثری را در بازنگری و اجرای قانون تسهیل ازدواج داشته باشد؛ نیاز است در قانون مذکور بازنگری شود زیرا بر اساس شرایط روز جامعه قابلیت اجرایی ندارد.

 

آیا تشکیل صندوق اندوخته ازدواج جوانان که یکی از بندهای قانون تسهیل ازدواج جوانان بود اجرایی شد؟

یکی از بندهای قانون تسهیل ازدواج جوانان تشکیل صندوق اندوخته ازدواج جوانان برای کمک به ازدواج آنها است که در حال حاضر با دادن وام ازدواج، دیگر بحث تشکیل این صندوق منتفی شده است و با توجه به اینکه روند ارایه وام به زوج ها بسیار مطلوب و خوب است، دیگر نیازی به تشکیل این صندوق احساس نمی شود و نمایندگان هم به هیچ عنوان پیگیر این مسئله نیستند ولی در مورد برخی بندهای این قانون با قوه قضاییه مکاتبه و صحبت کردیم و فعلا منتظر جواب از سوی مسئولان قوه هستیم. در صورت طولانی شدن عدم پاسخگویی، مجددا از کمیسیون فرهنگی مجلس درخواست می کنیم که علت عدم پاسخگویی از سوی دستگاه قضایی را پیگیری کنند.موضوع جوانان یک بحث فرابخشی بوده و فقط مربوط به یک معاونت نمی شود بلکه شامل دستگاه های مختلف است، به همین دلیل تهیه گزارش و بررسی از این دستگاه ها زمان بر است.

 

دخالت دولت در امر خانواده چه پیامدهایی به دنبال دارد؟

ذکر این نکته قابل توجه است، حاکمیت در امر خانواده مداخله زیادی کرده و این مداخله ها موجب شده، سبک زندگی ما نه سنتی و نه مدرن باشد. این امر باعث آسیب رسانی زیادی به خانواده ها شده است. تمام مسایل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه به بحث خانواده گره خورده است لذا تا زمانی که این گره در خانواده باز نشود، سایر موارد ما پیشرفت و توسعه نخواهند کرد.

 

هر مداخله ای در حوزه خانواده با آموزش قابل حل و فصل است ولی متاسفانه به هیچ عنوان موضوع آموزش در نظام آموزش و پرورش ما وجود ندارد و دایم این مسئله را تکرار می کنیم که مسایل جنسی نباید برای دانش آموزان آموزش داده شود، این در حالی است که ما نمی گوییم، مسئله جنسی آموزش داده شود بلکه  منظور این است که بچه ها باید مهارت های زندگی را بیاموزند. در کشور استرالیا تا مدرک مهارت های اجتماعی گذرانده نشود، کسی نمی تواند ثبت ازدواج کند؛ حتی اگر دیپلم مدرسه را نگیرند باید مدرک مهارت های اجتماعی را که شامل بهداشت، سلامت و مسایل روحی روانی است را کسب کرده باشند.

 

شما وضعیت آموزش در مدارس کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

متاسفانه مدارس ما در حوزه آموزش مهارت های اجتماعی بسیار ضعیف هستند، بر همین اساس با اصرار کمیسیون مجلس طرح الزامی شدن مشاوره های قبل، حین و بعد از ازدواج را مطرح کردیم که این مشاوره ها از دو ساعت به شش ساعت افزایش یابد. در حال حاضر این طرح با قید یک فوریت در نوبت صحن مجلس قرار دارد.

 

 آیا قانون تسهیل ازدواج جوانان نیاز به اصلاح دارد؟

به اعتقاد من قانون تسهیل ازدواج جوانان باید اصلاح شود و بیشتر تلاش ما در جهت اصلاح این قانون است.

 

 

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان بررسی می کند

خرید و فروش پایان نامه در سایت های مجازی/ دردسرهای وزارت علوم برای مقابله

فروش پایان نامه در سایت های آگهی مجازی پررونق است با وجود شکایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هنوز در این سایت ها این دسته از آگهی ها به فور دیده می شود.

اخبار برگزیده شبستان