خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸

الخميس ١٩ المحرّم ١٤٤١

Thursday, September 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۸/۶/۳ - ۱۰:۵۱ شناسه خبر : ۸۲۴۴۵۷
شاهسواری در نشست همگرایی دولت و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری
دولت برای پیشبرد اهداف فرهنگی خود به تشکل های صنفی نیازمند است
نشست همگرایی دولت و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، نشست همگرایی دولت و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری صبح امروز یکشنبه سوم شهریورماه با حضور «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و «سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار رودکی برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست «علی اصغر سیدآبادی» با اشاره به اینکه از یک سال گذشته به منظور تدوین پیش نویس دستورالعمل نحوه تشکیل فعالیت‌ انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر، رسانه و کانون‌های مربوطه جلساتی با حضور نمایندگان صنوف مختلف فرهنگی و هنری و وزارت‌خانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شده است، اظهار داشت: این جلسات به منظور تدوین آئین‌نامه‌های ماده ٩٢ برنامه ششم توسعه که یکی از بندهای ذیل این ماده به بحث نظام صنفی مرتبط بود با حضور نمایندگان صنوف مختلف برگزار شد‪.‬

 

مشاور وزیر ارشاد در امور برنامه ریزی ادامه داد: پیش‌نویس این تصویب‌نامه، حاصل همفکری و مشورت نمایندگان ١٤ تشکل و انجمن فرهنگی، هنری و رسانه‌ای است که طی بیش از یکسال و در خلال برگزاری ده‌ها جلسه عمومی و تخصصی تهیه شده و با تایید و امضای دو وزیرکابینه دولت تدبیر و امید(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی)، جهت طرح و تصویب تقدیم هیات وزیران شده است.

 

سیدآبادی تاکید کرد: پس از تصویب این پیشنهاد، کلیه پدیدآورندگان آثار فرهنگی، هنری و رسانه‌ای می‌توانند در بستر تشکل‌های رسمی و تخصصی روابط کار، مطالبات خود را از طریق گفت‌وگوهای سه جانبه ملی دنبال کرده و امنیت شغلی پایدار را محقق سازند‪.‬

 

وی افزود: تنظیم و تصویب «دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر و رسانه و کانون‌های مربوطه» از دیگر مواردی است که در این تصویب‌نامه پیش‌بینی شده و تشکل‌های ١٤ گانه فوق به منظور پیشبرد هرچه سریع‌تر اهداف تصویب‌نامه، مبادرت به تهیه و ارائه پیش‌نویس دستورالعمل و ارائه آن به وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرده‌اند.

 

در ادامه این مراسم «هوشمند رضوی» با بیان اینکه هدف از شکل گیری انجمن های صنفی، فرهنگی و هنری استقرار توسعه و نهادینه سازی مفهوم کار شایسته است گفت: کار شایسته به مفهوم بین المللی امروز کاری است که مولد کرامت انسانی، آزادی و برابری انسان ها باشد، در کار شایسته تفاوتی بین زن و مرد و دستمزدها وجود ندارد و به دنبال ایجاد فرصت شغلی برای همگان است.

 

روزنامه نگار و نماینده انجمن صنفی روزنامه نگاران ادامه داد: این ا‌ولین جلسه تاریخی و مهمی است که در رابطه با تشکل ها داریم و در تشکل ها به دنبال حذف خانه ها نیستیم و این تشکل ها در تناقض با خانه ها نیست این تشکل ها نمی تواند تمام مشکلات را حل کند اما در گام دوم نیازمند حمایت دولت و تصمیم در این رابطه هستیم.

 

«فیاض زاهد» نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اینکه وقتی ما برای فرهنگیان و معلمان خود احترام قائل نباشیم زیست خوبی ایجاد نخواهد شد، خاطرنشان کرد: در هر حکومتی برای نمونه اگر یک نویسنده احساس کند از سوی دولت مورد احترام است امید اجتماعی را به جامعه بر می گرداند.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ابراز تاسف از فرار مغزها اصریح کرد: امروز در دانشگاه های ما میل فراوان برای خروج از کشور وجود دارد و این کار با امثال چنین تفاهن نامه هایی شکل می گیرد، زیرا احساس می کنند که به کار آنها احترام گذاشته می شود.

 

در ادامه این مراسم «ایرج راد» با اشاره به تلاش های سالیان دراز خانه تئاتر برای امنیت شغلی این قشر و پیگری مطالبات شان از شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در برنامه چهارم توسعه که امنیت شغلی هنرمندان مطرح شد با پیگیری به جایی نرسید و همین‌ روند در برنامه پنجم توسعه هم رخ داد و نهایتا در برنامه ششم توسعه راه کارهایی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد اما پیگیری صورت نگرفت و خانه تئاتر در این موضوع ورود پیدا کرد و پیگیری خود را انجام داد.

 

مدیرعامل خانه تئاتر ادامه داد: خوشبختانه وزیر فرهنگ و‌ارشاد اسلامی نسبت به این موضوع  رغبت نشان دادند و تمام انجمن های صنفی به این موضوع ورود دعوت کردند و به همین منظور جلسات یک ساله ای در این راستا برگزار شد و تمام زوایای این موضوع بررسی شد که نهایتا به تفاهم نامه امروز رسید و امید است هیات دولت هم این تفاهم نامه را تصویب کنند.

 

راد تاکید کرد: این تفاهم نامه برای اولین بار است که هنرمندان را به مطالبات خودشان می رساند و از تمام کسانی که در این زمینه برای گسترش فرهنگی و خدمتی که می تواند در روند کلی جامعه تاثیرگذار باشد تلاش می کنند تشکر دارم و امیدوارم هنرمندان با پیگیری این مسائل و اجرایی شدن این قوانین در جهت گسترش فرهنگ کشور خدمتگذار باشند.

 

«منوچهر شاهسواری» نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه همه هنرمندان یک پیکره واحد هستند افزود: به لحاظ تولید محتوا هنری همه هنرمندان در یک خط هستند و از این رو نیازمند حمایت و وحدت هستیم، کسانی که مخالف فعالیت صنفی و تشکل ها هستند با هویت معلوم می خواهند از فضای ابهام آلود بهره خود را ببرند، درواقع این افراد فرهنگ و تمدن یک کشور را غارت می کنند، اگر می خواهیم برای آیندگان چیزی باقی بگذاریم تشکل های صنفی را پیگیری کنیم.

 

مدیرعامل خانه سینما خاطرنشان کرد: آنچه امروز اقتدار ما در جهان را نشان می دهد اقتدار فرهنگی است، اقتدار فرهنگی هم با تولید فرهنگی رخ می دهد و این تولید نیازمند مدیر فرهنگی است، البته یک‌ مدیر فرهنگی هم نیازمند تشکل های صنفی برای مذاکره و پیشبرد اهداف خود است.

 

شاهسواری اضافه کرد: خواستارم اجازه ندهید تصویبنامه در چرخه اداری دولت به تاخیر بیافتد زیرا فراموشی به وجود می آید و این فراموشی دل مردگی ایجاد می کند، نظام بازنشستگی اهل فرهنگ و هنر در شرایط اسفناکی است، در حال حاضر تمام هنرمندان با کف حقوق بازنشستکی گذران  زندگی می کنند، بنابراین یک تصمیم انقلابی برای این موضوع نیاز است تا دل مشغولی بازنشستگان هنرمند برطرف شود.

 

در ادامه این مراسم نگار نادری پور مدیر مسئول انجمن صنفی مجسمه سازان ایران و نماینده هنرهای تجسمی با ارائه آماری از اعضای فراوان هفت انجمن هنرهای تجسمی اظهار کرد: هنر محل تکثر، تنوع و گفت و گو است و هنر در واقع صداهای ناشنیده را بیان می کند، این نهادها و صنوف هستند که میان دولت و جامعه می ایستند و قدرت حاکمیت را کم می کنند.

 

وی بیان کرد: امیدواریم این تصویبنامه سریعا در هیات دولت به امضا برسد و ما تعهد کنیم با تشکیل این صنوف جز در جهت توانمندسازی، استقلال، حمایت و صیانت از حقوق مادی و معنو‌ی هنرمندان استفاده نکنیم.

 

کاوه رضوانی راد مشاور حقوقی خانه موسیقی نیز در ادامه این مراسم با اشاره به هدف تشکیل انجمن های صنفی گفت: مقصد نهایی از تشکیل این انجمن ها باید نظارت و‌ مطالبه گری در اجرای صحیح این تصویب نامه و نجات آن از بروکراسی و تشکیل کانون های صنفی باشد و تا زمانی که تشکل های صنفی ذیل قانون ۶ وزارت کار تشکیل نشود هدف محقق نشده است.

 

وی ادامه داد: دخالت دولت در تشکیل تشکل های صنفی جز تو خالی شدن این تشکل ها چیزی به ارمغان نخواهد آورد، تشکیل نهادهای صنفی درواقع باری را از دوش دولت برداشته و دولت را تنها به سمت سیاست گذاری فرهنگی برای کشور هدایت می کند.

 

رضوانی راد با ارائه پیشنهادی اذعان داشت: باید یک کارگروه سه جانبه بین تشکل ها، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جهت رفع موانع و پیگیری تصویب این تفاهم نامه در هیات دولت و همچنین ارائه گزارش روند پیگیری ها به تشکل های صنفی در جهت شفاف سازی تشکیل شود.

 

گفتنی است در پایان این نشست با حضور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش نویس دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر و رسانه و کانون‌های مربوطه امضا شد.

پایان پیام/523

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

«حلقه مفقوده حضور هنر در مسجد» در گفتگو با حجت‌الاسلام سینایی

وزارت ارشاد زیرساخت آموزش هنر در مساجد را با کانون های مساجد فراهم کند

مدیر مدرسه علمیه سفیران هدایت ابوطالب(ع) با تاکید بر فراهم آوردن شرایط آموزش هنر در مساجد گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی زیر ساخت آموزش هنر در مساجد را در تعامل با ستاد کانون های مساجد فراهم کند.

اخبار برگزیده شبستان