خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ٢٣ المحرّم ١٤٤١

Monday, September 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۸/۶/۲ - ۱۱:۴۲ شناسه خبر : ۸۲۴۰۶۰
عضو کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس:
فضای مجازی پادگان نیست که مردم را به خط کنیم و بگوییم از فلان سرویس استفاده کنند
زرآبادی در نقد موضع گیری ها علیه اینستاگرام و طرح بحث فیلتر آن در اینستاگرام خود نوشت: فضای مجازی پادگان نیست که مردم را به خط کنیم و بگوییم از فلان سرویس استفاده کنند و از فلان سرویس استفاده نکنند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، «سیده حمیده زر آبادی» در نقد موضع گیری ها علیه اینستاگرام و طرح بحث فیلتر آن در اینستاگرام خود نوشت: «فضای مجازی پادگان نیست که مردم را به خط کنیم و بگوییم از فلان سرویس استفاده کنند و از فلان سرویس استفاده نکنند.»

 

عضو کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه بخش هایی از گفتگوی خود با روزنامه ایران را آورده و نوشته است: «روز یکشنبه (23 تیرماه) یکی از سایت‌های خبری از قول ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی نوشت: «اکنون برای پیداکردن اطلاعات از گوگل استفاده می‌کنیم که این درست نیست. نباید از گوگل امریکایی استفاده کرد. موتور جست‌و‌جو و پیام رسان‌ها باید ملی باشند. مردم باید از پیام‌رسان‌ها و موتور‌های جست‌و‌جوی امریکایی خارج شوند.» در پی رسانه‌ای شدن این خبر، روزنامه ایران به سراغ نمایندگان و کارشناسان حوزه فاوا رفت تا نظر آنها را در این خصوص جویا شود.

 

سیده حمیده زرآبادی دیگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز به «ایران» گفت: منع کردن استفاده از سرویس‌های خارجی نه تنها هیچ مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه در مردم برای استفاده از سرویس‌های بومی رغبتی ایجاد نمی‌کند و در نهایت اگر این سرویس‌ها مسدود و محدود شوند، کاربران به سمت استفاده از فیلترشکن‌ها روی می‌آورند تا از سرویس‌هایی که فیلتر شده‌اند استفاده کنند.

 

زرآبادی افزود: اگر از کاربران بخواهیم از گوگل استفاده نکنند دقیقاً همان اتفاقی که با فیلتر تلگرام رخ داد، اتفاق خواهد افتاد. به عبارتی بعد از فیلتر تلگرام کاربران به مدت محدودی از این شبکه اجتماعی استفاده نکردند و لی دوباره همگی با فیلترشکن‌ها به این شبکه اجتماعی رو آوردند و این نشان می‌دهد نمی‌توان دستوری عمل کرد.

 

عضو کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: برای اینکه کاربران را به سمت استفاده از سرویس‌های داخلی و بومی ترغیب کنیم باید زیرساخت‌های آن را فراهم کرده و سرویس‌های باکیفیتی ارائه دهیم تا خود به خود کاربران به سمت آنها گرایش پیدا کنند. تجربه نشان داده است تاکنون اجبار نتیجه عکس داده است و ضد تبلیغ محسوب می‌شود.

 

وی با بیان اینکه ویژگی فضای مجازی این است که کاربران باید از بین سرویس‌های داخلی و خارجی که وجود دارد خود دست به انتخاب بزنند افزود: از آنجایی که سرویس‌های زیادی در دسترس کاربران وجود دارد نمی‌توان با جبر آنها را وادار به انتخاب سرویس خاصی کرد.

 

زرآبادی با اشاره به اینکه حاکمیت باید به گونه‌ای سیاستگذاری کند تا انتخاب‌های کاربران هدایت شوند و در مسیر درست قرار گیرند گفت: اما متأسفانه با این روش‌ها و سخنان نمی‌توان راه به جایی برد و قطعاً حاکمیت با اجبار هدفی را که برای خود تعیین کرده است نخواهد رسید.»/