خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸

الجمعة ٢٠ المحرّم ١٤٤١

Friday, September 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : البرز - زمان :   ۱۳۹۸/۶/۲ - ۱۱:۲۶ شناسه خبر : ۸۲۳۸۷۸
طی مصاحبه ای اشاره شد؛
دانشگاه نسل سومی که نقش خود را در حوزه اشتغال به خوبی ایفاء می کند
آراسته با اشاره به ظرفیت های بین المللی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی به واقع دانشگاهی برای نسل سوم با ۲۶ هزار دانشجو در استان البرز است.

«پیمان دانش کار آراسته» در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری شبستان از البرز در خصوص روند فعالیت دانشگاه جامع علمی کاربردی استان البرز و اهمیت جایگاه این دانشگاه، گفت:دانشگاه علمی کاربردی استان البرز، یکی از دانشگاها و واحدهای دانشگاهی با جایگاه ویژه است، که به واسطه فعالیت هایی که در مراکز دانشگاهی دارد، شناخته شده است، همچنین 26هزار نفر دانشجو که ترکیب توزیع جمعیتی آن با  32 درصد در مقطع کارشناسی و 68 درصد در مقطع کاردانی است، بخشی از این ظرفیت است. به طور کلی محدودیتی در جذب دانشجویان در زمینه تحصیلات تکمیلی نداریم.

 

به عنوان رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی بفرمایید این دانشگاه چه شاخص های علمی دارد؟ 

 

مراکز آموزش عالی علمی کاربردی استان البرزدر حوزه پژوهش با جایگاه دانشگاه طبقه بندی می شود؛ به عنوان مثال در سال 97 در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری، 384 عنوان دستاورد را د ر20 غرفه به نمایش گذاشتیم که 4 عنوان به نام  دست آوردهای تجاری سازی شده به نمایشگاه ملی هفته پژوهش راه پیدا کرد و مورد تقدیر وزیر علوم قرار گرفت. رشته های تحصیلی وابسته به شغل است و در چهارگروه صنعت، کشاورزی، فرهنگ و هنر، مدیریت و خدمات اجتماعی تقسیم بندی می شوند که ماموریت مراکز را شکل می دهد که علاوه بر پذیرش دانشجو به امورآموزشی هم می پردازد.

 

بفرمائید وضعیت اشتغال دانشجویان پس از فارغ التحصیل شدن چگونه است؟

 

در دانشگاه جامع علمی کاربردی، نوع آموزش ها از نوع آموزش های مهارتی است و فرد آموزش رفتار سازمانی دیده است. هر مقطع 512 ساعت کار مستقیم در محیط کسب و کار و تولید دارد که بیش از 70 درصد واحدهای درسی را شامل می شود؛ فردی که در دانشگاه دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته  را بگذراند بیش از 1000 ساعت کار عملی در بطن محیط کار کسب می کند که تجربه ی ورود به شغل را کسب و تحصیل منجر به استخدام در ادارات می شود.

 

در این میان 85 درصد دانشجویان در حین فارغ التحصیلی شاغل شده اند. دانشگاه جامع علمی کاربردی، نقش خود را به عنوان دانشگاه نسل سومی در بحث اشتغال در حد قابل قبول ایفا می کند. دانشگاه جامع علمی کاربردی به واسطه فعالیت های پژوهشی و با فراهم کردن زیرساخت ها درمراکز نوآوری و رشد در حال تلاش جهت ایجاد کسب و کارهای شرکت دانش بنیان و مرزفناوری تکنولوژی است.

 

استان البرز 9 مرکز نوآوری و یک مرکز رشد دارد که با خلاقیت و نوآوری کارکنان، دانشجویان و مدرسان را مدیریت، کمک به پرورش وهدایت به فناوری می کند؛ ایده ها و خلاقیت ها به محصول و تجاری سازی می رسد؛ استارت آپ ها و خدمات پژوهشی که توسط دانشگاه فراهم شده است بسیار چشمگیر و قابل تقدیر است.

 

دانشگاه جامع علمی کاربردی از منظر فرهنگی و رفاهی چه عملکردی داشته است ؟

 

در ارتباط با مباحث فرهنگی، دانشجویی و رفاهی فعالیت های منسجم و دارای برنامه داریم؛ دانشگاه تقویم فرهنگی دانشجویی دارد که هرساله مسابقات قهرمانی و ورزش های همگانی را شامل می شود و همچنین در حوزه توسعه فرهنگ قرآنی فعالیت های بسیاری دارد.

 

چه خدماتی به دانشجویان دانشگاه در خصوص پرداخت هزینه شهریه اختصاص پیدا می کند؟

 

خدمات دانشجویی شامل تخفیف شهریه  است که 60 درصد شهریه را با وام های شهریه  تخصیص می کنیم؛ به دانشجویانی که از نظر تحصیلی بالاتر و درجشنواره ها مقام کسب کرده باشند تخفیف شهریه خواهند داشت؛ دانشگاه یک مرکز دولتی_شهریه ای است که از خزانه دولت بودجه ای دریافت نمی کنیم و بار مالی وارد نمی کنیم بلکه خودگردان با مهارت ها هستیم.

 

استان البرز راهبردی را تحت عنوان بین المللی شدن و گسترده شدن آموزش مهارت ها به صورت فرامرزی در منطقه اتخاذ کرده است. دانشگاه جامع علمی کاربردی یکی ازمعدود دانشگاه هایی است که به صورت بین المللی شناخته می شود؛ یکی از مراکزعلمی کاربردی به نام مرکز شرکت تولیدی قند کرج امسال از وزارت علوم تحقیقات فناوری، مجوز پذیرش دانشجو خارجی غیر مقیم دریافت کرده است. در آستانه ورود به باشگاهی هستیم که ویزای تحصیلی می دهد و مجوز پذیرش غیر مقیم دریافت کرده است .

 

یکی دیگر از راهبردها طی کردن مسیر برای نسل چهارم دانشگاه (یعنی دانشگاه در خدمت جامعه) است، که طی آن پژوهش ها کاملا کاربردی جهت رفع نیاز جامعه است که گسترش این نوع پژوهش ها هدف و راهبرد دیگری است که دانشگاه دنبال می کند، همچنین فارغ التحصیل کردن واحدهای فناور نوپا به موازات دانشجویان مهارت از دیگر محورهای برنامه ریزی شده است. به طور کلی ما به دنبال فارغ التحصیلی نیستیم بلکه واحدهای تولیدی نوآور را هم در برنامه اجرایی و هدفمندی خود قرار می دهیم.

 

در ادامه از دیگر مطالبی که در بحث خدمات دانشگاهی می توان به آن اشاره کرد، ایجاد شور و نشاط فرهنگی ورزشی برای دانشجویان است که با حضور پررنگ در جشنواره ها که فقط سال گذشته  15 مقام کسب کرده است. کانون های فرهنگی وانجمن های دینی را داریم که در فعالیت های دینی مذهبی قرآنی حضور پر رنگ داریم و فضا برای فعالیت های دانشجویی با سلیقه های مختلف کاملا مهیا است؛ اعتکاف، بازدید از مناطق عملیاتی راهیان نور، جشنواره قرآن و عترت، بسیج و انجمن اسلامی که دانشجو در این مکان ها رشد و ارتقاء یابد.

 

 

پایان پیام/564

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش:

دانش آموزانی که تجربه تکاپوهای فرا ورزشی و بازی های آموزنده را به دست آورند با مدرسه مأنوس می شوند

حمیدی با اشاره به مشغولیت تحصیلی ۱۴ میلیون دانش آموز در سیستم آموزش و پرورش، گفت: دانش آموزانی با مدرسه انس می گیرند که تجربه تکاپوهای فرا ورزشی و بازی های آموزنده را به دست آورند.

اخبار برگزیده شبستان