خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

الأربعاء ٤ ربيع الأوّل ١٤٤٢

Wednesday, October 21, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : معرفی کتاب - زمان :   ۱۳۹۸/۵/۲۸ - ۱۱:۱۰ شناسه خبر : ۸۲۲۶۴۱

«نردبان آسمان» در بازار کتاب
«نردبان آسمان» عنوان اثری از محمد شریفی است که در آن گزارشی کامل از مثنوی معنوی به نثر می دهد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، نردبان آسمان گزارشى كامل از مثنوى مولوى به نثر است. در اين گزارش ضمن اينكه يكايك ابيات مثنوى لحاظ گرديده است فقط به معنى كردن ابيات بسنده نشده بلكه جان كلام مولانا به‌صورتى روان و پيوسته به نثر درآمده است، به‌طورى كه علاقه‌مندان به مثنوى با خواندن اين كتاب مى‌توانند مطمئن باشند كه مثنوى را از آغاز تا انجام خوانده‌اند. در اين گزارش بخشهاى داستانى مثنوى از بخشهاى غيرداستانى تفكيك شده است و اشارات و تلميحاتى كه مولانا به كار برده است به حدّ لازم توضيح داده شده است.

در جلد دوم، مآخذ قصص و تمثيلات مثنوى با آخرين يافته‌هاى پژوهشگران روزآمد شده و پيشينه قصّه‌هايى كه مولانا در مثنوى آورده است از منابع اصلى نقل شده است.

«اين اثر در رديف اوّل شرح هاى موجَز مثنوى قرار دارد و هيچ دوستدار مولوى و پژوهنده مثنوى از آن بى‌نياز نيست.»

بهاءالدّين خرّمشاهى

«طرح اين كار و چگونگى گزارش مثنوى را به نثر، سَخته و پخته يافتم. نشانه سختگى طرح همين بس كه هيچ دقيقه و نكته‌اى از تعليم مثنوى و ساختار عظيم آن كتاب ناديده نمانده است. پيداست كه انجام اين كار جز با اِشراف تمام بر مثنوى و بهره‌گيرى از شرحها و پژوهشهاى مرتبط با آن و برخوردارى از ذوق، دقّت و صرف وقت و تحمّل و تأمّل بسيار و بارها خواندن و حكّ و اصلاح ميسّر نمى‌شود. همه برافزوده‌ها كه با علائم ويژه نشان داده شده است بجا و بايسته و مؤثّر در فهم مطلب و جلب‌كننده توجّه خواننده و با كلّ ساختار هماهنگ است. پاورقيها نيز با دقّت چندسويه تهيّه شده است و نياز خواننده را به‌درستى برآورده مى‌سازد بى‌آنكه خللى در گزارش منثور و معنى و پيام مثنوى وارد كند. بدون هيچ‌گونه مبالغه‌اى من كتاب را با لذّت تمام خواندم ــ لذّتى كه از يك اثر چندوجهى و درهم تنيده و پُركشش مى‌توان برد

- دكتر محمّد سروَر مولايى

«با نردبان آسمان پلّه‌هايى را پيمودم و ميان راه در اتراقها با مناظر زيبا و نكته‌هاى باريك روبه رو شدم. بخش «پيوست» (حاوى پيشينه قصّه‌ها و تمثيلات مثنوى) واقعآ جايش خالى بود. در اين بخش محمّد شريفى از قريب يكصدوپنجاه مأخذ استفاده كرده است كه برخى چون تاريخ طبرى، تفسير طبرى، روض الجنان و روح الجنان، و روضة الصّفا  هركدام چندين مجلّد است. فى الواقع او اطّلاعات موجود در يك كتابخانه را در يك جلد جمع كرده است. »

- دكتر توفيق ه . سبحانى

«نردبان آسمان» عنوان اثری از محمد شریفی  را نشر نو به تازگی روانه بازار نشر کرده است.

پایان پیام/37

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

«نردبان آسمان» در بازار کتاب

«نردبان آسمان» عنوان اثری از محمد شریفی است که در آن گزارشی کامل از مثنوی معنوی به نثر می دهد.

اخبار برگزیده شبستان