خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸

الخميس ١٩ المحرّم ١٤٤١

Thursday, September 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دفاعی و امنیتی زمان :   ۱۳۹۸/۵/۲۹ - ۰۹:۴۶ شناسه خبر : ۸۲۲۳۶۷
رئیس اداره عقیدتی سیاسی ستاد ارتش:
بزرگترین دستاورد سیاسی نظام ولایی جمهوری اسلامی ایران استقلال و آزادی است
حجت الاسلام صنعت پور امیری گفت: بزرگترین دستاورد سیاسی نظام ولایی جمهوری اسلامی ایران استقلال و آزادی است و جامعه ای که زیر بار مستبدان و غرب و شرق بود توانست با نظام ولایی خود را نجات دهد.

خبرگزاری شبستان - گروه سیاسی- فرزانه تهجا: عید غدیر از جمله اعیاد اصلی و بزرگ  مسلمانان است که برگرفته از اصل امامت و ولایت در دین اسلام است. موضوع ولایت و رهبری در جامعه مسلمانان از جمله امور مهم در اداره جامعه اسلامی محسوب می شود که این امر در شرایط غیبت امام غایب (عج) نیز به فقیه و عالم جامعه الشرایط زمان می رسد و مسئولیت هدایت و رهبری جامعه مسلمانان را برعهده دارد.

 

امام خمینی (ره)، عید غدیر خم را که کاشتن بذر ولایت در جان همه مسلمانان است، مختص گروه خاصی نمی دانست و در این باره می فرمود: «امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)

 

همچنین رهبر انقلاب اسلامی نیز در این باره می فرمایند: ماجرای غدیر فقط نصب یک جانشین برای پیغمبر نبود. غدیر دو جنبه دارد: یکی جنبه‌ نصب جانشین است. جنبه‌ی دیگر قضیه، توجه دادن به مسئله‌ امامت است؛ امامت با همان معنائی که همه‌ مسلمین از این کلمه و از این عنوان میفهمیدند. امامت یعنی پیشوائی انسانها، پیشوائی جامعه در امر دین و دنیا؛ این یکی از مسائل اصلی در طول تاریخ طولانی بشر بوده است. مسئله‌ امامت، یک مسئله‌ مخصوص مسلمانها یا مخصوص شیعیان نیست. امامت یعنی یک فردی، یک گروهی بر یک جامعه‌ای حکمرانی میکنند و جهت حرکت آنها را در امر دنیا و در امر معنویت و آخرت مشخص میکنند. این یک مسئله‌ همگانی است برای همه‌ی جوامع بشری.

 

در همین رابطه سرویس سیاسی خبرگزاری شبستان گفتگویی با حجت الاسلام «حسین صنعت پور امیری»، رئیس اداره عقیدتی سیاسی ستاد ارتش  در مورد دهه ولایت و نهادینه شدن این امر در جامعه به شرح زیر داشته که مشروح آن را در زیر می خوانید:

واقعه غدیر در چه زمانی رخ داد؟

 تمام مسلمانان جهان به موضوع غدیر و واقعه آن در تاریخ پذیرفته و همه به آن ایمان دارند این واقعه در اخرین حج  پیامبر که حجه الوداع نام دارد ثبت شده است.بحث مهم در این واقعه این است که حضرت علی (ع)  در آن روز به عنوان امام شیعیان منصوب شدند و اعتقاد ما این است که بعد  از پامبر اکرم(ص) کسی می تواند این مسئولیت را برعهده بگیرد که معصوم و منصوب باشد یعنی منصوب از سوی خدای متعال باشد.

 

در بحث امامت ، امام کسی است  که به عنوان پیشوا و رهبر است. به تعبیر قران امام نور به سمت توحید و نیکی هدایت می کند و امام نار از مسیر توحید خارج کرده و به سمت غرایض هدایت می کند. امام نور از نگاه ما کسی است که خدای متعال او را انتخاب کرده باشد و پیامبر گرامی اسلام مامور شد تا علی ع را به عنوان جانشین و خلیفه اسلام انتخاب کند.

 

غدیر از اعیاد بسیار ارزشمند است  و به تعبیر قران روز اکما قرآن نامیده شده است و روزی است که کفار از رخنه در دین ما مایوس شدند و با امامت این امر تضمین شد.

 

حضرت موسی در این ایام مقرر شد تا درقوم خود نباشد و هارون را جانشین خود قرار داد. جامعه اسلامی  بدون امام نمی تواند باشد و امام ضامن اجرای دین است اعتقاد ما به انتصاب علی ع به عنوان امام معصوم از سوی خدا  است تا جایی که تمام وظایف پیامبر اکرم ص را به دوش می کشد و تنها در وحی مستثنی است.

 

در زمان غیبت امام غایب آیا امر ولایت ادامه دارد؟

ما در دوران غیبت  امام غائب عج هستیم در دوران غیبت اعتقاد داریم مردم رها شده نیستند و در زمان غیبت نیز امام غائب نوابی را معرفی کرده است در غیبت  صغری نواب اربعه بودند و در غیبت کبری نائبان عامه امام عائب حضور دارند . در بحث نائبان عام ، فقهایی هستند که دارای ویژگیهای از لحاظ علمی و تهذیب نفس دارند و می تواند به عنوان  نائب عام در عصر حاضر در جامعه حضور دارد.

 

 

آیا در عصر حاضر کسی از جامعه اسلامی توانست موضوع ولایت را محقق کند؟

در عصر حاضر امام( ره) با تفکر سیاسی خاص به عنوان فقیه حاضر در عصر غیبت محسوب می شوند که موضوع مشروعیت حکومت را  در عصر غیبت منوط بر امر ولایت می داند  به همین جهت  به لحاظ مبنایی امام ره اعتقاد داشتند که دین از سیاست جدا نیست و این امر از ا اصول و اندیشه اساسی آراء امام ره است و به همین  جهت ما در عصر غیبت نیازمند یک فقیه جامع الشرایط هستیم .

 

 

حکومت بر پایه ولایت چه مشخصاتی دارد؟

امام  (ره) توانستند حکومت بر پایه ولایت را بنا کنند و از برکات حکومت بر پایه ولایت  این است که بنیانگذار انقلاب اسلامی توانستند دست بیگانگان را از حکومت کوتاه کنند و حکومت استبدادی را از کشور برچید.

 

از منظر دینی ، نیز حکومت ولایی دستاوردهای زیادی داشت از مهمترین دستاوردهای حکومت ولایی دستاوردهای معنوی انقلاب اسلامی است ،  تربیت افراد مومن و پاک در کشور ودر اقصی نقاط دنیا و پیامی که از انقلاب اسلامی به سراسر دنیا منتشر شد سبب تاثیر در زندگی افراد بسیاری  در دنیا است.

 

 

بزرگترین دستاورد نظام ولایی چیست؟

 بزرگترین دستاورد سیاسی نظام ولایی جمهوری اسلامی ایران استقلال و آزادی است  و جامعه ای که زیر بار مستبدان و غرب و شرق بود توانست با نظام ولایی خود را نجات دهد. معتقدیم ولایت  فقیه استمرار ولایت است و انقلاب اسلامی چشمه ای است که منبع آن غدیر است.

 

کشوری که با یک  اشاره در برابر غرب مطیع محض بود و شاهان در اداره ارکان حکومت نقشی نداشتند اما امروز به فضل الهی  بنا بر بیانات رهبر انقلاب اری یا نه جمهوری اسلامی نه تنها در منتطقه بلکه در دنیا تاثیر گذار است.

 

دستاوردهای علمی نظام ولایی  جمهوری اسلامی ایران نیز بی شمار است و این تنها سخن مانیست بلکه حرف دنیاست که اعلام می کنند ایران از جهت علمی رشد قابل توجهی کرده است.

 

 

سرنگونی نظام استبدادی برگرفته از چه نوع تفکری است؟

کسب استقلال و آزادی، سرنگونی  استبداد 2500 ساله شاهنشاهی در ایران، استقرار حاکمیت دینی، رشد و آگاهی و مشارکت سیاسی مردم، پای بندی به اصل نه شرقی نه غربی، ارتقا مشارکت سیاسی مردم، شکستن نظام دو قطبی در حوزه  سیاست خارجی، نظام ولایی جمهوری اسلامی ایران نظام استکباری امریکا و سیاستهای  نظام استکباری به خاک مذلت نشاند و سیاستهای غول استعمارگر را ذلیل و تحقیر کرد و نظام استکبار جهانی و اسلام امریکایی را افشا کرد و این همان ادبیات خاص امام ره است .

 

امام (ره) در سخنان خود به دو گرایش در اسلام اشاره می کند  که یکی اسلام ناب محمدی و دیگری اسلام امریکایی است امام (ره) می فرمایند اسلامی که قران را به زیباترین وجه چاپ می کند و قراعت و نمازهای سنگین اقامه می کنند اما نمی تواند در برابر امریکا بایستد و الت دست نظام استکباری هستند و در برابر سیاستهای آنها خاضع و خاشع هستند امروز برکت نظام ولایی این است که جمهوری اسلامی نه تنها آلت دست نیست بلکه توانسته است اسلام امریکایی را افشا کند.

 

 

دستاوردهای نظام ولایی در چه حوزه هایی است؟

در حوزه مسائل معنوی و فرهنگی نیز دستاوردهای زیادی داریم همچنین در حوزه اقتصادی نیز دستاوردهای خوبی داشتیم اما به هر صورت نمی توانیم برخی از مشکلات را هم نادیده بگیریم بلکه در کنار تمام تحریم ها نظام ولایی توانسته است برکات زیادی داشته باشد.

 

در حوزه نظامی نیز موضوع کاملا روشن است کشوری که در مسائل نظامی خود کاملا وابسته بوده است امروز جمهوری اسلامی به عنوان قدرت نظامی  مطرح و شناخته شده  است به همین جهت امریکا با تمام توان  می خواهد در منطقه حضور یابد و با جمهوری اسلامی ایران برخورد کند و دلیل آن این است که از قدرت نظامی ما احساس خطر می کند که البته در کنار قدرت نظامی مولفه معنوی نیز به عنوان یک شاخصه بزرگ در میان نظامیان نیروهای مسلح در کشور نهادینه شده است .

 

نظام ولایت فقیه که در کشور ما حاکم است نظامی است  امام ره آن را دنبال  و در کشور پیاده کرد که دستاوردهای زیادی دارد و ریشه تمام این دستاوردها در واقعه غدیر وموضوع ولایت است امیدواریم  با ظهور امام غائب شاهد برکات بیشتر در جامعه اسلامی و قرآنی باشیم/.

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رهبر انقلاب در مراسم تقدیر از مهمان‌نوازی موکب‌داران عراقی و خادمان راهپیمایی اربعین:

راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه توفیق میهمان نوازی از زائران حسینی یک نعمت و رحمت الهی است که باید قدر آن دانسته شود، افزودند: راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است.

اخبار برگزیده شبستان