خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸

الخميس ١٩ المحرّم ١٤٤١

Thursday, September 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۱۴:۳۷ شناسه خبر : ۸۲۲۲۳۷

آغاز بررسی ایرادت شورای نگهبان به لایحه ۳۳۱ ماده ای تجارت
نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز وارد بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه تجارت شدند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی  امروز(یکشنبه ۲۷مرداد)مجلس شورای اسلامی  ایرادات شورای نگهبان به لایحه تجارت را مورد بررسی قرار دادند.

نمایندگان مواد یک، دو، سه و چهار این لایحه مربوط به فصل اول با عنوان مقررات عمومی را جهت تامین نظر شورای نگهبان به شرح زیر تصویب کردند:

ماده یک: مقررات این قانون در موارد زیر اعمال می‌شود:

1-کلیه قراردادهای منعقد شده بین صاحبان حرف با یکدیگر

2- کلیه قراردادهای منعقد شده بین صاحبان حرف با مصرف‌کنندگان مشروع بر آنکه قوانین و مقررات مساعدتری به نفع مصرف‌کنندگان در رابطه قراردادی بین صاحب حرفه و مصرف‌کننده نباشد.

3- کلیه قراردادهای منعقد شده بین مصرف‌کنندگان با یکدیگر مشروط بر آنکه طرفین قرارداد خود را صریحا تابع این قانون قرار داده یا قوانین مربوط نسبت به حکم قضیه ساکت بوده باشد.

تبصره یک: اشخاصی که قرارداد را خارج از فعالیت‌های شغلی خود منعقد می‌کنند، مصرف‌کننده و کسی که قرارداد را در چارچوب فعالیت‌های شغلی خود منعقد می‌کند، صاحب حرفه نامیده می‌شود.

تبصره 2: کلیه قراردادهای توزیع کنندگان کالا، ارائه کنندگان خدمات و تولیدکنندگان در راستای فعالیت‌های شغلی آنها محسوب می‌شود مگر آنکه خلاف آن ثابت شود.

ماده 2: اشخاص در انعقاد قرارداد خصوصی، تعیین مفاد و تعیین قانون حاکم بر آن آزادند.

ماده 3: قرارداد تابع قانون محلی است که با توجه به اوضاع و احوال مسلم قضیه بیشترین ارتباط را با آن قرارداد داشته باشد مگر آنکه متعاقبین آن را صریحا یا ضمنا تابع قانون دیگری قرار داده باشند.

ماده 4: طرفین قرارداد می‌توانند شمول اعمال قانون را نسبت به قرارداد استثنا یا محدود کنند یا مفاد قانون قابل اعمال را به نحو دلخواه تغییر دهند.

قاعده آمره:  قابل اعمال در مورد قرارداد، قابل استثنا، تحدید یا تغییر نیست.

تبصره: قاعده آمره عبارت است از احکام الزام شرعی، مباحات، اقتضایی و قواعد قابل اعمال مرتبط با نظم عمومی

گفتنی است لایحه تجارت دارای ۳۳۱ ماده است./

پایان پیام/33
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رهبر انقلاب در مراسم تقدیر از مهمان‌نوازی موکب‌داران عراقی و خادمان راهپیمایی اربعین:

راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه توفیق میهمان نوازی از زائران حسینی یک نعمت و رحمت الهی است که باید قدر آن دانسته شود، افزودند: راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است.

اخبار برگزیده شبستان