خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹

الثلاثاء ١٣ شعبان ١٤٤١

Tuesday, April 7, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۸/۵/۲۵ - ۰۹:۱۸ شناسه خبر : ۸۲۱۳۵۰
کارشناس مسائل بین الملل:
قرار نیست تهدید نظامی امریکایی‌ها به حمله تبدیل شود
خوش چشم با اشاره به اینکه قرار نیست تهدید نظامی امریکاییها به حمله تبدیل شود، گفت: تهدید امریکاییها دستاویزی برای تغییر تصمیمات مسئولان کشورمان است و تا زمانی که رویکرد مقاومت فعالمان را ادامه می‌دهیم امریکایی‌ها عقب نشینیهای کوچک اما پی در پی دارند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، «مصطفی خوش چشم» شب گذشته (پنجشنبه 24 مرداد) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به آزادسازی نفتکش گریس گفت: امریکا تلاش می‌کند با ابزار‌های گوناگون از جمله فشار اقتصادی و تهدید، فشار زیادی بر جمهوری اسلامی ایران وارد کند تا بر این اساس مسئولان کشورمان محاسبات خود را تغییر دهند و پای میز مذاکره حاضر شوند.

 

کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه امریکایی‌ها تهدید کرده بودند نمی‌گذارند ایران نفت صادر کند، گفت: آنها پاسخ خود را به سرعت و قدرت از مسئولان جمهوری اسلامی ایران دریافت کردند.

 

خوش چشم با بیان اینکه اگر سناریوی نوشته شده برای جلوگیری از صادرات نفت ایران با اقدام جبل الطارق در توقیف نفتکش کشورمان به سابقه تبدیل می‌شد، متحدان دیگر امریکا نیز این رفتار را تکرار می‌کردند، گفت: پاسخ مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران نگذاشت این اتفاق به سابقه تبدیل شود و سیاست امریکایی‌ها منزوی شد.

 

کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه انگلیسی‌ها نیز در سیاست پیروی از امریکایی‌ها شکست خوردند و افزون بر هزینه‌هایی که با آن روبرو هستند برای خود هزینه ایجاد کردند، گفت: در این رویداد دستاورد بزرگی نصیب جمهوری اسلامی ایران شد.

 

وی با اشاره به اینکه امریکا تلاش می‌کند توطئه‌های خود بر ضد کشورمان را با هزینه‌های دیگران انجام دهد، گفت: انگلیس فکر نمی‌کرد در مقابل توقیف نفتکش ایران، کشورمان با توقیف نفتکش انگلیسی چنین پاسخی به او دهد. مقاومت فعال ما در ماه‌های اخیر نتیجه بسیار خوبی داده است.

 

خوش چشم با اشاره به اینکه انگلیس اکنون با هزینه‌های بسیاری مانند خروج از اتحادیه اروپا و برگزیت روبرو است و توقیف نفتکش ایرانی هزینه‌های این کشور را افزایش داد، ادامه داد: انگلیس می‌خواست با این اقدام حمایت امریکایی‌ها را در زمان خروج از برگزیت همراه داشته باشد، اما پس از یک ماه رفتار عاقلانه، نفتکش ایرانی را رفع توقیف کرد.

 

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه اگر امریکا و انگلیس این اقدامات را ادامه می‌دادند با واکنش‌های شدید جمهوری اسلامی ایران روبرو می‌شدند، گفت: امریکایی‌ها به سیاست خارجی بر پایه زور اعتقاد دارند و از اقدامات خود بر ضد کشورمان دست برنمی دارند.

 

وی با تاکید بر اینکه ممکن است امریکایی‌ها برای مقابله با صادرات نفت کشورمان از دیگر متحدان خود نیز بخواهند مانند اقدام انگلیس را تکرار کنند، ادامه داد: البته بعید است کشور دیگری چنین کاری را انجام دهد.

 

خوش چشم همچنین بر این نکته نیز اشاره داشت که امریکایی‌ها دوره محدودی از فشار‌ها را بر ضد کشورمان در پیش رو دارند که اگر موفق نشوند باید کامل تغییر رویکرد دهند و افزود: امریکا بیشترین تحریم‌ها را بر ضد کشورمان اعمال می‌کند البته ۴۰ سال است که این تحریم‌ها وجود داشته است. تحریم‌ها دوره مشخصی دارد و پس از این دوره، فشار‌ها کاهش می‌یابد.

 

وی با بیان اینکه قرار نیست تهدید نظامی امریکایی‌ها به حمله تبدیل شود، گفت: تهدید امریکایی‌ها دستاویزی برای تغییر تصمیمات مسئولان کشورمان است و تا زمانی که رویکرد مقاومت فعالمان را ادامه می‌دهیم امریکایی‌ها و متحدان آنان از جمله انگلیس و فرانسه عقب نشینی‌های کوچک، اما پی در پی دارند و این عقب نشینی‌ها نباید موجب کاهش مقاومت فعال ما شود.

 

خوش چشم درباره اهداف آمریکایی ها نیز اینگونه توضیح داد: هدف امریکایی‌ها از تهدید، محدود ساختن و فروپاشی کشورمان است، زیرا آنان هیچگاه در پی حل منازعه نبوده اند و کسانی که در سال‌های گذشته اعتقاد داشتند حل منازعه با امریکا با گفتگو امکان پذیر است اکنون متوجه شده اند امریکایی‌ها در پی حل منازعه نیستند./

پایان پیام/50
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

فولادگر:

بهترین راه برای برون رفت از رکود حاصل از کرونا جهش تولید است

رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: بهترین راه برای برون رفت از رکودی که کرونا بر کشور حاکم می کند، تحقق شعار جهش تولید است.

اخبار برگزیده شبستان