خبرگزاری شبستان

شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸

السبت ٢٢ ذو الحجّة ١٤٤٠

Saturday, August 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : زنجان - زمان :   ۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۴:۱۸ شناسه خبر : ۸۲۰۴۷۴
معاون استانداری زنجان
تهیه تقویم فرهنگی برای استان زنجان/حمایت از سازمان ها و تشکل های مردمی منوط به ارائه طرح و برنامه است
معاون سیاسی، امنیتی استانداری زنجان ارائه طرح و برنامه از سوی سازمان ها و تشکل های اجتماعی را لازمه حمایت از این تشکل ها خواند و گفت: برنامه ها در چارچوب اساسنامه انجام شود تا عملکرد قابل دسترسی داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از زنجان، «خدابخش مرادی» صبح امروز در نشست تخصصی انجمن ها و موسسات فرهنگی، هنری و قرآنی به مناسبت روز ملی تشکل ها ومشارکت های اجتماعی اظهار کرد: مجموعه اقدامات انجام شده در تشکل ها قابل تقدیر است.

 

معاون سیاسی، امنیتی استانداری زنجان ادامه داد: یکی از نکاتی که در دنیای امروز به آن توجه می شود، نظام بخشی، تحرک بخشی و پویایی در نظام ادارات نظامی، اقتصادی و فرهنگی است که برای تحقق آن دولت ها ایجاد شد که هم سیاست گذاری، برنامه ریزی و اجرای برنامه را با رویکرد رشد جامعه انجام می داند.

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تجربه ثابت کرده که دولت به تنهایی نمی توانند تمام جامعه را پوشش دهند و اثرگذار باشند، تصریح کرد: در این خصوص نقش کانون ها، تشکل ها و صنف هایی که جان مایه آن مردمی است و با مشارمت مردم و سیاست گذاری خودشان و اجرای برنامه این نقش هویدا می شود و ساز و کار برون رفت از مسائل و شتاب بخشی به رشد و توسعه را بروز می دهد.

 

وی با تاکید بر اینکه در بین تشکل ها، تشکل های فرهنگی و هنری به لحاظ اینکه جان مایه توسعه هر جامعه ای نمی تواند تحقق پیدا کند مگر اینکه هویت فرهنگی قوی داشته باشند، اضافه کرد: چرا که توسعه از مسیر فرهنگ محقق می شود و فضای جامعه و روح فرهنگ در جامعه جاری شود تا بقیه بتوانند براساس این پایه مسیر ترقی خود را پیدا کند که در این صورت فرهنگ محور می شود و هنر ابزاری می شود تا بتواند در فضای فرهنگ جامعه را به رشد برساند.

 

مرادی خاطرنشان کرد: بر کسی پوشیده نیست که نگاه فرهنگی با ابزار هنر نه تنها ماندگاری دارد، بلکه شادابی، پویایی و اثرگذاری خود را داشته، دارد و خواهد داشت.

 

معاون سیاسی، امنیتی استانداری زنجان ادامه داد: ایران اسلامی از گذشته دور براساس پایه تمدن و جان مایه دینی و ایرانی خود هر حوزه ای آثار و برکات بسیاری را در جغرافیایی خود داشته و افکار و مدل های فرهنگی و هنری را به دنیای دیروز و امروز ارائه داده است و در این میان نقش هنرمندان و صاحبان هنر و اندیشه وزران هنرمند ایران و آینده ایران را روشن و نمادین کنند.

 

به گفته وی، امروز تشکل های فرهنگی و هنری در عرصه های مختلف نه تنها به اعتلا ومعرفی فرهنگ، تاریخ و تمدن استان کمک می کنند، بلکه به شاخت ها و جاذبه ها و توانمندی و بضاعت مردم استان زنجان کمک می کنند.

 

مرادی با اشاره به اینکه کانون ها و انجمن های فرهنگی کارکردهای مختلفی دارد که بخشی از آن آموزش و پرورش افرادی هستند که در این مراکز حضور دارند، افزود: زمان شناسی و مکان شناسی یکی از ضرورت های حوزه ماموریت این تشکل هاست که به ان توجه شود.

 

معاون سیاسی و امنیتی استانداری زنجان افزود: تقویت همبستگی اجتماعی در حوزه فرهنگی و هنری لازم است چرا که امروز با ابزار هنر و کلام فرهنگ می توان پیوند بین گذشته و امروز را ایجاد کرد.

 

وی با اشاره به اینکه مشارکت پذیری یکی از نیازهای امروز جامعه است، گفت: تلاش در ایجاد امید به آینده از دیگر رسالت های این تشکل هاست.

 

مرادی با اشاره به اینکه امروز باید در راستای ارتقای رضایت و خوشبختی جامعه تلاش کنیم، افزود: توجه، حمایت و بسترسازی برای ارتقای سطح مشارکت از طریق تشکل ها و کانون ها از سیاست های مدیریت استان است.

 

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه حمایت از سازمان های مردم نهاد در قالب حمایت از طرح و برنامه هاست، گفت: این تشکل ها فعالیت های خود را در چارچوب اساسنامه ارائه دهند  تا عملکرد سالانه قابل دسترسی باشد.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان هم در سخنانی اظهار کرد: دولت تدبیر و امید در شورای عالی انقلاب فرهنگی 22 مرداد را به نام روز ملی تشکل ها و مشارکت اجتماعی ثبت کرد.

 

«فاطمه کرباسی» ادامه داد: در جوامع امروز نوع فعالیت های داوطلبانه متعددی به صورت رسمی و در قالب تشکل ها وسازمان های مردم نهاد شکل می گیرد.

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در کشور ایران دولت متولی این تشکل ها و سازمان هاست، خاطرنشان کرد: مسئولیت این مراکز با وزارت کشور است و تحت عنوان سازمان ها غیرتجاری و هیات امنایی هستند و به صورت هیات مدیره اداره می شود.

 

کرباسی ادامه داد: حوزه های دیگری متولی این تشکل ها هستند؛ مجموعه خیریه هایی که صورت اجتماعی دارند از بهزیستی مجوز دریافت می کنند، مجموعه های اجتماعی زیست محیطی از سازمان حفاظت محیط زیست و مجموعه ورزشی از سوی ورزش وجوانان مجوز کسب می کنند و مجموعه های فرهنگی وهنری از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دریافت می کنند.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اشتان زنجان افزود: برخی از این تشکل ها موضوعی هستند مانند انجمن های هنری که دارای هیات مدیره هستند؛ برخی از آن ها در قالب عضوهای هم گروه هستند مانند خانه مطبوعات و خانه هنرمندان.

 

وی ادامه داد: موسسات فرهنگی و هنری تک منظوره هم در استان فعالیت می کنند که دارای فعالیت های انتفاعی هستند و پس از جند سال فعالیت از وزارت ارشاد مجوز موسسه چند منظوره را کسب می کنند.

 

پایان پیام/73

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس حوزه هنری استان زنجان:

آثار نمایشی بچه‌های مسجد، آمیخته با تفکر مسجدی است

رئیس حوزه هنری استان زنجان گفت: تئاتر بچه‌های مسجد باید با تولید محتوای مناسب و غنی، نسبت به تولید آثار نمایشی ارزشی منطبق با نیازها و اولویت‌ها و ضرورت‌های جامعه بپردازد.

اخبار برگزیده شبستان