خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

الاثنين ١٦ المحرّم ١٤٤١

Monday, September 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - حقوقی و قضایی زمان :   ۱۳۹۸/۵/۱۹ - ۱۲:۵۸ شناسه خبر : ۸۱۹۴۷۸
سخنگوی شورای نگهبان:
لازم باشد علاوه بر مراجع چهارگانه از مراجع دیگر برای بررسی صلاحیت ها استفاده می کنیم
کدخدایی گفت: اگر لازم باشد در بحث بررسی صلاحیت ها علاوه بر چهار مرجعی که قانون به ما اجازه داده است برای بررسی صلاحیت ها از آنها استعلام بگیریم از اطلاعات مراجع دیگر نیز استفاده می کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، «عباسعلی کدخدایی» در ادامه نشست بری امروز شنبه 19 مرداد ضمن تبریک به مناسبت روز خبرنگار گفت: هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شکل گرفت و اولین جلسه این هیئت روز سه شنبه هفته گذشته برگزار شد. این هیئت ضمن تعیین رییس و سخنگو، شاخص ها برای هیئت مرکزی استانی و شهرستانی را تعیین کرد و البته در این جلسه گزارش اداره انتخابات نیز ارایه شد.

 

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: شکل تعرفه ها که از طرف وزارت کشور به هیئت مرکزی ارایه شده بود، تصویب شد و در جلسه شورای نگهبان نیز تعرفه ها برای انتخابات مجلس و خبرگان برای اسفند 98 تایید و قرار است به وزارت کشور اعلام شود.

 

وی در مورد طرح محدودیت طرح تحصیل فرزندان مسئولان خارج از کشور گفت: چنین چیزی از طرف مجلس برای ما ارسال نشده است و چون ارسال نشده است، ما فارغ از اظهار نظر هستیم؛ گرچه تا جایی که خبر دارم، چنین طرحی در مجلس مطرح نیست.

 

وی در پاسخ به پرسشی در مورد انتخابات شورایاری نیز گفت: انتخابات شورایاری و اینکه این انتخابات به صورت کامل به صورت الکترونیکی برگزار شده است و آیا شورای نگهبان برای آسیب شناسی به موضوع ورود داشته است، گفت: دوستان من در دفتر تهران بازبینی هایی را داشتند و گزارش هایی را به ما دادند ولی ما باید همکاری هایمان را با وزارت کشور تنظیم کنیم تا هر موقع دوستان در وزارت کشور مقدمات را فراهم کنند، ما هم برای نظارت بر انتخابات الکترونیک آماده ایم.


سخنگوی شورای نگهبان همچنین در مورد اصلاح قانون انتخابات و انتقاداتی که به بحث بررسی صلاحیت کاندیداها مطرح است، گفت: ما هر کاری که بخواهیم غیر از کاری که الان انجام می دهیم، انجام دهیم نیازمند قانون هستیم و باید قانون مربوط به آن در مجلس تصویب شود.

 

وی همچنین در مورد بحث انتخاب حقوقدان های شورای نگهبان و انصراف آقای غلامی و اینکه گفته شده است از طرف شورا برای این انصراف به وی فشار آمده است، گفت: ترجیح می دهم در این باره صحبت نکنم و منتظر باشیم که خود آقای غلامی مطلب را بیان کنند چون تا الان به جز نامه ای که وی نوشته اند، بقیه مطالب از طرف افراد مطرح شده است و در نامه ای که وی نوشته اند، مشخص شد که برخی از مطالب که گفته شده است، صحیح نیست.

 

وی همچنین در مورد اینکه علی مطهری در این باره شخصا از شما نام برده اند، گفت: لطف ایشان به من است. من وظیفه ندارم درباره هر صحبتی که انجام می شود، صحبت کنم.

 

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در مورد دلایل رد صلاحیت ها و اینکه برخی افراد اعلام می کنند که این دلایل برایشان از طرف شورا مشخص نیست، گفت: قانون به ما تکلیف کرده است که دلایل رد صلاحیت را محرمانه با خود افراد در میان بگذاریم و همه داوطلبانی که رد صلاحیت می شوند، می توانند به ما مراجعه کنند تا دلایل آن را بدانند اما در مورد اینکه این دلایل مطرح شود به دلیل اینکه منع شرعی داریم نمی توانیم آنها را اعلام کنیم. در واقع هیچ کس نمی تواند حیثیت افراد را در انظار عمومی مخدوش کند. ما دلایل رد صلاحیت ها را به خود افراد و وزارت کشور اعلام می کنیم.

 

کدخدایی همچنین در رابطه با طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و اینکه آیا این طرح بار مالی نخواهد داشت، گفت: در دو نوبت که طرح میراث فرهنگی مطرح شد بحث بار مالی آن از طرف شورا مورد ایراد قرا گرفت ولی در اصلاحیه ای که مجلس برای ما فرستاد، عنوان کردند بحث تغییر عنوان است؛ میراث فرهنگی در حال حاضر در حد معاونت است و قرار است با تغییر عنوان به وزارتخانه تبدیل شود که دوستان گفته اند هزینه چندانی نیز ندارد.

 

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در مورد اینکه اگر طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات در مجلس مصوب و ایرادات آن رفع شود و مجدد به شورای نگهبان برای بررسی ارسال شود، آیا به انتخابات مجلس خواهد رسید، گفت: اگر این قانون مصوب شود و تا قبل از ثبت نام ها برای اجرا ابلاغ شود در مورد بخش هایی از قانون که هنوز اجرا نشده اند، می تواند لازم الاجرا باشد ولی در مورد بخش هایی همانند موضوع استعفاها قابلیت اجرا ندارد.

 

وی در مورد اینکه برخی معتقدند گرایش های سیاسی حقوقدان ها و فقهای شورای نگهبان بر اصل بی طرفی شورا در مورد تایید صلاحیت ها سایه می افکند، گفت: اعضای حقوقدان و فقهای شورای نگهبان بر اساس نگرش و تخصص و دانش و قانون اعلام نظر می کنند و هیچ گونه نگاه سلیقه ای در بررسی صلاحیت ها ندارند.

 

وی همچنین در مورد برگزاری انتخابات مجلس به صورت الکترونیکی یادآور شد: بخش احراز هویت افراد به صورت کامل الکترونیکی برگزار می شود و در مورد سایر بخش ها هر بخشی را که وزارت کشور اعلام آمادگی کند، ما آماده برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی هستیم.

 

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه در مورد اینکه بعد از تحریم محمد جواد ظریف، تحریم آیت الله جنتی نیز مطرح شده است، گفت: یاوه گویی های ترامپ و رژیم آمریکا را جدی نمی گیریم. تحریم وزیر امور خارجه باعث همبستگی بین ملت و مسئولان شد و همین پاسخ مناسبی به آماده بود که آنها بدانند سیاست هایشان ناکارآمد است. مردم ما نشان دادند در مقابل سیاست های استکباری آمریکا می ایستند.

 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این پرسش که کریمی قدوسی اخیرا لیستی را از افراد دوتابعیتی اعلام کرده است که این لیست از طرف هیچ نهادی مورد تایید قرار نگرفته است و آیا این سخنان افراد در تایید صلاحیت شان موثر خواهد بود، گفت: ما الان فارغ از رسیدگی هستیم ولی اگر امر خلافی نسبت به افراد یا نماینده ای مطرح شود، آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

وی همچنین در مورد اینکه معاون اول رییس جمهور مطرح کردند که دولت برای بحث تعیین صلاحیت با شورای نگهبان وارد گفت و گو می شود، تصریح کرد: ما با وزارت کشور طبعا در مورد صلاحیت افراد مذاکره و گفت و گو خواهیم داشت و این مذاکره در همه سطوح انجام می شود اما در مورد صحبت آقای جهانگیری باید بگویم هیچ گونه صحبتی با دولت نداشتیم. ملاک شورای نگهبان قانون است و ما خارج از قانون عمل نمی کنیم. این اطمینان را به داوطلبان می دهیم که شورای نگهبان به تبع قانون موانعی را برای افراد ایجاد نخواهد کرد بلکه مر قانون را اجرا می کند و رویه ما در آینده نیز همین است.

 

سخنگوی شورای نگهبان در مورد اینکه خبری مبنی بر اینکه شما به عنوان سخنگوی شورا قول هایی به فراکسیون امید در مورد رفع نواقص قانونی در بحث بررسی صلاحیت ها داده اید و آیا چنین چیزی صحت دارد، بیان کرد: آنچه که ما گفتیم تاکید بر اصلاح قانون انتخابات بود و این قول ما نیز اجرایی شد. همکاری تنگاتنگی بین اعضای پژوهشکده و دوستان ما در مجلس در بحث اصلاح قانون انتخابات انجام شد که البته این طرح همچنان در مجلس است ولی ما آماده ایم مراحلی که مجلس قانونی را اصلاح کند را اجرایی کنیم.

 

وی در مورد اینکه اصلاح طلبان برای گفت و گو با شورای نگهبان برای بحث تایید صلاحیت ها اعلام آمادگی کردند و آیا این شورا این آمادگی را دارد، تصریح کرد: در شورای نگهبان به روی همه باز است و هر کسی که حرفی برای گفتن دارد و ما بتوانیم از آن استفاده کنیم، این کار را انجام می دهیم

 

کدخدایی در پاسخ به پرسش که اصلاح طلبان اذعان کرده اند که ناکارآمدی شان در دولت و مجلس به شورای نگهبان بر می گردد و آیا این سخن می تواند درست باشد، گفت: شورای نگهبان شرایط حداقلی را که قانون برایش در نظر گرفته است، اجرا می کند. معرفی افراد شایسته به جریان و گروه سیاسی که در این زمینه نقش دارند، بر می گردد و ربطی به شورای نگهبان ندارد. آنها این دلایل را باید در جای دیگر جست و جو کنند.

 

سخنگوی شورای نگهبان  در پاسخ به این پرسش که آیا شورای نگهبان در بحث تایید صلاحیت ها از نهادهای امنیتی همانند اطلاعات سپاه نیز استفاده خواهد کرد، گفت: در قانون آمده است که شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت ها می تواند از چهار مرجع استفاده کند و از اینکه از مراجع دیگر استفاده کند، منع نشده است. در واقع شورا می تواند از هر مرجعی که اطلاعاتی داشته باشد برای بحث بررسی صلاحیت استفاده کند.

 

وی همچنین در مورد اسنادی که در مورد فساد نمایندگان مجلس منتشر شده است و مطالبه ای که مردم از شورا برای بررسی صلاحیت این گونه افراد و ممانعت از حضورشان در مجلس دارند، گفت: همه اسنادی که در جاهای مختلف منتشر می شود، نیازمند راستی آزمایی است و اینکه باید صحت و سقم آن روشن شود. قطعا اگر این موارد صحت داشته باشد در بررسی صلاحیت ها موثر است.

 

کدخدایی همچنین در مورد اینکه شورای نگهبان از چه تعداد افراد در هیئت نظارت برای بررسی صلاحیت 12 هزار کاندیدای انتخابات مجلس استفاده می کند، گفت: 100 نفر در هیئت مرکزی هیئت نظارت این کار را انجام می دهند.

 

کدخدایی در ادامه نشست خبری خود از پوستر همایش چهل سال قانون اساسی که قرار است به زودی برگزار شود، رونمایی کرد./

پایان پیام/33

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

بسیاری از مساجد تاریخی کشور ناشناخته اند /مساجد تاریخی می توانند تبدیل به قطب گردشگری شوند

سیاوشی با بیان اینکه بسیاری از مساجد تاریخی کشور ناشناخته اند، گفت: قطعا اگر مساجد تاریخی مورد توجه قرار گیرند می توانند به قطب گردشگری کشور تبدیل شوند.

اخبار برگزیده شبستان