خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

الأربعاء ٥ صفر ١٤٤٢

Wednesday, September 23, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کهگیلویه و بویر احمد - زمان :   ۱۳۹۸/۵/۱۸ - ۰۸:۳۷ شناسه خبر : ۸۱۹۰۹۵
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد:
کتاب و کتابخوانی نقش ارزنده ای در رشد و تعالی فکری، فرهنگی و اجتماعی جوامع بشری دارد
خاضع گفت: کتاب و کتابخوانی نقش ارزنده و برجسته ای در رشد و تعالی فکری، فرهنگی و اجتماعی انسان ها و جوامع بشری و راهی برای حفظ و انتقال ذخائر فرهنگی و علمی به نسل های آینده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، «حجت الاسلام سیدجواد خاضع» در آئین اختتامیه «نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی» که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی رضوی در کتابخانه مرکزی یاسوج برگزار شد، گفت: دین اسلام و قرآن کریم برای مطالعه، کتابخوانی و علم و دانش ارزش و اعتبار خاص و ویژه ای قائل شده است.

 

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: بررسی آماری محتوای کلام الله مجید نشان می دهد که واژه کتاب به اشکال مختلف، 255 بار، واژه علم و مشتقات آن 582، و کلمه قلم 2 بار و کلمه اقرا سه بار در قرآن تکرار شده است.

 

وی یادآور شد: نخستین سوره ای که بر پیامبر اکرم (صل الله علیه وآله وسلم) نازل شد سوره علق بود که با «اقرا» آغاز می شود و در اسلام کتابخوانی به اندازه ای اهمیت دارد که معجزه ابدی پیامبر اکرم (صل الله علیه واله) کتاب قرآن است.

 

 

خاضع ابراز داشت: خداوند سبحان به قلم و به آنچه می نویسد قسم یاد می کند؛ «ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ» چون کسب علم و دانش اهمیت خاصی دارد.

 

این فعال فرهنگی کهگیلویه  و بویراحمد با بیان اینکه علما و دانشمندان فضیلت و اعتبار خاصی دارند، ادامه داد: در روایات و احادیث عالمان بر عابدان برتری دارند، چون منافع عبادت فقط شامل شخص عابد می شود، اما منافع علم عمومی و اجتماعی است، «گفت آن گلیم خویش برون می برد زموج/ وین جهد می کند که بگیرد غریق را.»

 

وی تصریح کرد: به اندازه ای علم، دانش و سواد آموزی در اسلام مهم است که وقتی در جنگ بدر تعداد زیادی از کفار و مشرکین به اسارت مسلمانان درآمدند، پیامبر اکرم (صل الله علیه واله وسلم) فرمود : «بهای آزادی اسرا سواد آموزی آنان به 10 نفر از مسلمانان است.» که این حاکی از اهمیت سواد آموزی، علم و مطالعه در دین مبین اسلام حتی در بدترین شرایط جنگی است.

 

خاضع ابراز داشت: امام رضا (علیه السلام) هنگام عبور از نیشابور به سمت مرو (خراسان) حدیث «سلسلة الذّهب» را بیان فرمود که راویان این حدیث همه امام معصوم هستند تا به پیامبر، جبرئیل امین و خداوند سبحان می رسد.

 

امام جمعه موقت یاسوج با بیان اینکه به حدیث «سلسلة الذّهب» یعنی زنجیره زرین و طلایی می گویند، اضافه کرد: زمانی که امام رضا (علیه السلام) این حدیث را بیان فرمودند، حدود 20 هزار نفر آن را مکتوب کردند، وقتی حضرت به نیشابور رسیدند و قصد خروج از نیشابور داشتند، محدثان اعم از شیعه و سنی جمع شدند عرض کردند یابن رسول الله آیا از شهر ما تشریف میبری و برای استفاده ما حدیثی بیان نمی فرمایید؟ حضرت سرش را از محمل (کجاوه) بیرون آورد فرمود: «شنیدم از پدرم موسی بن جعفر (علیه السلام) که فرمود شنیدم از پدرم جعفر بن محمد که فرمود شنیدم از پدرم محمد بن علی ... تا رسید به امام علی (علیه السلام) که فرمود شنیدم از رسول خدا (صل الله علیه وآله وسلم) که فرمود شنیدم از جبرئیل که فرمود شنیدم از پروردگار که فرمود: « کَلِمَةُ لا إلهَ إلّا اللّهُ حِصنی فَمَن دَخَلَ حِصنی اَمِنَ مِن عَذابی» یعنی «کلمه توحید (لا اله الا الله) دژ و حصار محکم من است. هر کس آن را بگوید، داخل حصار من شده و هر کس داخل قلعه و حصار من شود، از عذاب من در امان است»، مرکب حضرت حرکت کرد، حضرت امام رضا (علیه السلام) با صدای بلند فرمود: «بِشُروطِها وَ أنَا مِن شُروطِها» یعنی با شروط آن و من خود یکی از آن شروط هستم، این حدیث کوتاه اما رسا و گویا و پرمغز اشاره دارد به رابطه امامت و توحید و پیوند میان امامت و توحید را بیان می فرماید.

 

وی خاطرنشان کرد: توحید و یکتاپرستی اصلی است که دین مبین اسلام بر آن بنا شده و نخستین سخنی که پیامبران الهی دعوت خود را با آن آغاز می کردند، دعوت به توحید و وحدانیت خداوند سبحان بود:« وَلَقَد بَعَثنا في كُلِّ أُمَّةٍ رَسولًا أَنِ اعبُدُوا اللَّهَ وَاجتَنِبُوا الطّاغوتَ» یعنی «ما در هر امتی رسولی برانگیختیم تا بگوید خدای یکتا را بپرستید؛ و از طاغوت اجتناب کنید»، «قولوا لا اِلٰهَ‌ اِلَّا ‌اللهُ تُفلِحوا» راه رسیدن به رستگاری و «فلاح قول لااله الاالله» است.

 

خاضع تاکید کرد: انسان های موحد و خداپرست هرگز دچار تحیر و سرگردانی نمی شون،د چون دل به یک معبود و پناهگاه بسته اند و در مشکلات و گرفتاری ها به آن معبود یگانه پناه می برند، امیدشان فقط به اوست و به او توکل می کنند، چرا که تمام عزت ها و ذلت ها به دست اوست، اما جوامع اومانیستی و انسان محور، احساس پوچی، بی هدف بودن زندگی و احساس نداشتن پناهگاه امن در مشکلات و گرفتاری ها می کنند، چرا که بی مذهبی باعث پوچی زندگی و بی معنا بودن آن است.

 

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: امام رضا (علیه السلام) در بخش پایانی این حدیث کوتاه فرمود: « بشرطها و شروطها و انا من شروطها» این فراز بیانگر این است که امامت و ولایت ضامن بقاء خط و مسیر توحید است. چون وظیفه رسول ابلاغ دستورات الهی و وظیفه امام اجرای دستورات الهی است.

 

وی خاطرنشان با بیان اینکه امامان معصوم عصمت از لغزش ها و خطاها و طهارت از پلیدی ها و آلودگی ها دارند، خاطرنشان کرد: امامان معصوم علیهم السلام ارکان توحید و راهنمایان به صراط مستقیم و پناهگاه امن و مطمئن برای جامعه بشری هستند.

 

خاضع با ذکر حدیثی از امام رضا (علیه السلام) گفت: در این حدیث اشاره شده به اینکه «امام، زمام دین و نظام مسلمین است، خیر و صلاح دنیا و عزت مومنان است، امامت اساس اسلام بارور و شاخه بلند آن است و با امام نماز و روزه و زکات و حج و جهاد کامل می شود».

 

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: امامان و پیشوایان معصوم (علیه السلام) انسان های کامل و برگزیده ای هستند که به عنوان الگوهای رفتاری و مشعل فروزان هدایت جامعه بشری، از سوی خداوند تعیین شده اند، وجود مبارکشان تبلور تمامی ارزش های الهی است.

 

وی گفت: این بزرگواران گنجینه داران دانش، نهایت حلم و بردباری، عصاره و برگزیده پیامبران، چراغ تاریکی ها، معادن رحمت، نمونه های برتر و حجت های خدا بر جهانیان هستند و بدون شک پیروی از دستورهای ائمه و تمسک به قرآن و عترت، تنها راه دستیابی به کمال انسانیت و سعادت انسان ها در هر دو جهان است.

پایان پیام/82

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

به همت گردان ۴۸۵ امام حسین (ع)

توزیع ۵۰ بسته معیشتی کمک مومنانه در گچساران

همزمان با فرا رسیدن هفته دفاع مقدس به همت گردان ۴۸۵ امام حسین (ع) گچساران تعداد ۵۰ بسته معیشتی کمک مومنانه بین نیازمندان و خانوارهای کم‌ برخوردار گچساران و روستا‌های اطراف توزیع شد.

اخبار برگزیده شبستان