خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ٢٣ المحرّم ١٤٤١

Monday, September 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - اخلاق و معارف اسلامی زمان :   ۱۳۹۸/۵/۱۶ - ۱۲:۲۷ شناسه خبر : ۸۱۸۵۹۶
رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور:
امام حسین(ع) نمی‌پذیرد گردن کلفت‌ها در جامعه اسلامی احساس امنیت کنند
حجت‌الاسلام صدیقی تاکید کرد: ما ماموریم که خود را بسازیم و در جامعه گره‌گشا باشیم تا بتوانیم معروف را جلوه‌گر و منکر را بیرون کنیم. امام حسین(ع) نمی‌پذیرد گردن کلفت‌ها در جامعه اسلامی احساس امنیت کنند.

خبرگزاری شبستان، گروه قرآن و معارف: آیین «رونمایی از شیوه‌نامه گروه‌های جهادی امر به معروف و نهی از منکر» و «اعطا مجوز به گروه‌های منتخب» سه شنبه، ۱۵ مرداد ماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین «کاظم صدیقی»، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در سالن کنفرانس این ستاد برگزار شد.

 

حجت الاسلام صدیقی در این آئین به تشریح شاخصه های لازم در بعد رفتاری آمران به معروف پرداخت و گفت: ما ماموریم که خود را بسازیم و در جامعه گره گشا باشیم تا بتوانیم معروف را جلوه گر سازیم و منکر را از جامعه بیرون کنیم. 

 

امام حسین(ع) نمی پذیرد گردن کلفت ها در جامعه اسلامی احساس امنیت کنند

 

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور تاکید کرد: ولایت یعنی فرمانپذیری و دور بودن از خودبینی و در جمع زندگی کردن. مومنین از طرف خدا جواز دارند تا جلوی بدیهای همدیگر را بگیرند و به ترویج اخلاق حسنه بپردازند.

 

 

امام جمعه موقت تهران گفت: اگر جامعه ای و یا تشکلی، اعتبار اجتماعی و پشتوانه قانونی داشت، اما برای رونق نماز و رفع فقر گامی برنداشت و امر به معروف و نهی از منکر را ترویج نداد، خداوند به او نصرت عطا نمی کند. خداوند کسانی که او را یاری کنند، یاری خواهد کرد.  اگر می خواهیم خدا پشت ما را خالی نکند و ما را کمک کند باید ترویج این دو فریضه را در جامعه را در برنامه خودمان قرار دهیم.

 

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور امر به معروف و نهی از منکر را امری فطری و عقلانی توصیف کرد و افزود: اساسا مکتب اسلام منطبق بر فطرت هاست و فریضتین نیز در راستای مقابله با ظالم و دادرسی به افتادگان و دفاع از مظلوم تعریف می شود. امر به معروف و نهی از منکر سیر کردن شکم های گرسنه و دفاع از انسانهایی ست که صدایی ندارند. امر به معروف و نهی از منکر بلندگوی مظلومین ناتوان و رشته ارتباط با جامعه است، لذا رویکرد و هویت ستاد باید در عمل به جامعه شناسانده شود که اگر کسی مظلوم شد و دادگاه هم به دادش نرسید و توسط مجاری قانونی نیز مورد حمایت قرار نگرفت، بداند تشکل قدرتمندی هست که از حق او دفاع کند.

 

حجت الاسلام صدیقی در ادامه سخنان خود ستاد امر به معروف و نهی از منکر را به مثابه دیده بانی برای علامت دادن به افرادی دانست که مرتکب خطا می شوند و ابراز کرد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر باید در یک دید کلان و به صورت خیمه ای تمام جامعه را پوشش دهد تا کسی که از خط خارج شد متوجه باشد دیده بانی او را نظاره گرست و به او علامت می دهد.

 

 

خطیب موقت نماز جمعه تهران به تنگ شدن معیشت مردم به واسطه گرانی های اخیر اشاره کرد و افزود: امروز اگر کسی به هر شکلی در جامعه ایجاد گرانی می کند، یا به واسطه بی صاحبی بازار اقتصادی است و یا به دلیل منفعت بردن متولیان. جامعه حس می کند هیچ حساب و کتابی در امور اقتصادی نیست و هر کسی هر کاری می خواهد، انجام می دهد.

 

وی کسانی را که قصد دارند نظم جامعه را بر هم بزنند و به تغییر هنجارهای اجتماعی بپردازند همچون برهم زنندگان بازار اقتصادی دانست و گفت: در موضوعات اجتماعی نیز بدین ترتیب است. مثلا اگر کسی خواست هر پوششی داشته باشد و یا اقدامات خلاف قوانین راهنمایی و رانندگی انجام دهد، شلختگی و هرج و مرج در جامعه ایجاد می شود.

 

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر با انتقاد از کسانی که می خواهند چارچوب های اجتماعی و فرهنگی را از میان ببرند، گفت: این موضوع تنها به موضوع عفاف و حجاب منحصر نیست. اگر کسی بخواهد تابلوهای جامعه را بردارد و  هنجارهای اجتماعی را تغییر دهد، او حتما  قصد این را کرده که جامعه را به سوی هرج و مرج سوق دهد. متاسفانه، برخی در جامعه دم از اصلاح  می زنند اما می خواهند تابلوهای مربوط به هنجارهای اجتماعی را از بین ببرند.

 

حجت الاسلام صدیقی در ادامه صحبت های خود به مفاسد اقتصادی و مشکلات مردم در عرصه اقتصاد اشاره کرد و عدم امنیت مظلومین و مستضعفین را در جامعه امروز یادآور شد.

 

وی تصریح کرد: امام حسین(ع) نمی پذیرد گردن کلفت ها در جامعه اسلامی احساس امنیت کنند و به برکت خون شهدا برای هفت نسل شان امکانات مختلف فراهم نمایند و دوتابعیتی شوند، اما از سوی دیگر برخی افراد پس از گذشت۴۰ سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی برای فرستادن فرزندان شان به مدرسه با مشکل روبرو باشند.

 

امام جمعه موقت تهران همچنین به تشریح سیره امام راحل و مقام معظم رهبری در قبال دشمن پرداخت و گفت: امام در قبال دشمن حرکت تهاجمی داشت و هرگز منفعل نبود. شخص مقام معظم رهبری نیز در نوع سخنرانی استراتژی امام خمینی(ع) را ادامه داده و دشمن را مورد هجوم قرار می دهند، نه اینکه منتظر حمله دشمن باشند و تدافعی عمل نمایند.

 

صدیقی در این نشست بر شکل گیری هسته های جهادی امر به معروف و نهی از منکر در ابعاد مختلف تخصصی تاکید کرد و گفت: ما یکسری قواعد استاندارد شرعی داریم همچون حلال خوری، عدم غیبت، دروغ نگفتن امثالهم که باید همه آن را رعایت کنیم و آحاد جامعه باید به ترویج حلال خوری و توجه به مستضعفین ملتزم باشند، این مهم اساسا یک وظیفه عمومی است. حال خارج ازین وظیفه عمومی، تشکل های جهادی وظیفه ای بالاتر بر عهده می گیرند و قصد دارند از اشراف خود و تخصص شان استفاده کنند تا حضورشان در جامعه حضور دینی باشد تا همگی در این جامعه به هم ریخته، مشاهده کنند فرزندان قرآن حضور فعال دارند، آن ها بدی ها را برنمی تابند و ترک معروف ها را تحمل نمی کنند. نه تنها نباید غیبت کنیم بلکه فضای غیبت را به سوی مدح مومن تغییر دهیم، این یک وظیفه عمومی است. باید از گناهان کبیره پرهیز و تلاش کرد جامعه در مسیر تمرد از فرامین خدا قرار نگیرد.

 

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور مسئولین گروه های جهادی را نیازمند مجهز بودن به اخلاق و تخصص در عرصه های مختلف امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: استراتژی عمومی انسان احساس، عاطفه و جذب دل ها است، اما گاهی انسان ناچار می شود دست به جراحی ببرد و عضوی را جابجا یا قطع کند. هیچ دکتری از ابتدا بنا را بر جراحی نباید بگذارد که متاسفانه گاهی اوقات پزشکی به تجارت تبدیل شده که این هم بخشی از منکرات است که باید نظارت لازم نسبت به آن انجام شود. در مجموع بنای اول در مداوا بر داروست نه چاقو، همه با تشویق و محبت انسان نمی شوند و برای دیگران ایجاد مزاحمت می کنند. غضب الهی همان جراحی است و برای بشر لازم است.

 

گروه‌های جهادی به الگویی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مبدل خواهند شد

 

در ادامه این نشست حجت الاسلام «جلیل محبی» به تشریح تفاوت میان سمن ها و گروه های جهادی پرداخت و گفت: تایید سمن ها توسط مراجع قانونی و وزارت کشور صورت می گیرد و این درخواست ها بیشتر از منظر اخذ تسهیلات مالی انجام می شود و وامی ازین طریق به سمن ها تعلق می گیرد.

 

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر افزود: درخواست ها برای ایجاد سمن ها زیاد است و همین باعث کند شدن روند اعطای مجوز سمن های ستاد امر به معروف و نهی از منکر می شود.

 

وی با بیان اینکه گروه های جهادی قرار نیست زیر چتر ستاد قرار گیرند و ستاد در صورت نیاز، آنها تحت آموزش قرار می دهد، حمایت حقوقی و قضایی ستاد از آمران به معروف، گروه های جهادی و سمن ها را یادآور شد و گفت: ستاد  از آمران به معروف حمایت قضایی و حقوقی می کند. به طور مثال برای طلبه ملاردی که مورد ضرب و شتم قرار گرفت وکیل گرفته شده و برای آقای بیطرفان آمر به معروفی که فیلم او برای خبرنگار ضدانقلاب خارج نشین فرستاده شد و مورد توهین و تهدید قرار گرفت نیز وکیل گرفته شده است.

 

محبی تصریح کرد: من به گروه های جهادی بسیار امید دارم. گروه های تخصصی امر به معروف چون تخصصی به موضوعات نگاه می کنند می توانند خودشان را در قالب الگو  به جامعه معرفی کنند و چون در یک موضوع به صورت تخصصی متمرکز می شوند، ستاد نیز در بخش رسانه آنها را برجسته و تبلیغ کرده و آنها را در جامعه سرریز می کنند تا مردم در حوزه امر به معروف از آن ها یاد بگیرند. این نقطه شروع امر به معروف و نهی از منکر صحیح است. مثلا در حوزه حجاب بحث کردن و مجادله کردن کار غلطی است. مقام معظم رهبری می فرمایند: در حوزه امر به معروف و نهی از منکر حجاب، بگویید و بروید.

 

«شیوه نامه»، نحوه ورود افراد به گروه‌های جهادی را مشخص کرده است

 

در ادامه این نشست حجت الاسلام «روح‌الله میرزایی» نی اظهار کرد: ستاد باید تخصص لازم در حوزه نحوه امر به معروف و نهی از منکر را به مردم آموزش دهد تا این فریضتین در جامعه فراگیر شود. برای این مهم سامانه ای در نظر گرفته شده تا براساس آن جامعه به این سطح از آموزش دست پیدا کند.

 

قائم مقام ستاد امر به معروف و نهی از منکر ادامه داد: یکی از دلایل شکل گیری گروه های جهادی در ستاد امر به معروف و نهی از منکر را طولانی بودن پروسه تایید سمن های امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: زمان بسیاری در پروسه وزارت کشور برای ایجاد سمن ها می برد. با توجه به این موضوع گروه های جهادی امر به معروف  و نهی از منکر راه اندازی شده تا حضور تخصصی آمران به معروف در عرصه های مختلف شکل بگیرد. شیوه نامه ای برای این امر طراحی شده تا نحوه ورود به این گروهها روشن و مشخص شود. 7 نفر در گروهی قرار می گیرند و به اعضای اصلی گروه های جهادی مبدل می شوند. دو نفر  ازین تعداد در حوزه هایی مثل محیط زیست، تفریح سالم و.. تخصص آن عرصه مشخص را دارا هستند تا پس از صدور مجوز بتوانیم حمایت های لازم و قانونی را در عملیات های مختلف از آنها داشته باشیم.

 

 

در ادامه این جلسه شیوه نامه های مسئولین گروه های جهادی به آن ها اعطاء شد.  بدین ترتیب: «سمانه شمس»، به عنوان مسئول گروه تخصصی عفاف و حجاب، «ابراهیم عبدی نژاد»، به عنوان مسئول گروه جهادی اسلام ناب در عرصه تخصصی فرهنگی مذهبی و «مصطفی ایران منش» به عنوان مسئول گروه جهادی اقتصاد مردمی در عرصه تخصصی اقتصادی معرفی شدند.

 

 

همچنین، مصطفی هاشمی گروه جهادی زندگی طیبه در عرصه تخصصی بهداشت و درمان، محمد کرم زاده گروه جهادی طلاب انقلابی در عرصه تخصصی تبلیغ، سیدمهدی موسوی گروه جهادی نوجوانان پیشران در عرصه تخصصی تعلیم و تربیت، ناصر معلومی گروه جهادی حبل المتین در عرصه تخصصی فرهنگی مذهبی، جواد صفدری عرصه گروه جهادی نورگردان در عرصه تخصصی گردشگری، مهدی کشتکار گروه جهادی رازرسانه عرصه تخصصی رسانه، محمد صادق حق گو گروه جهادی پیشتازان عرصه تخصصی تربیت، سیدمسعود بااوسی گروه جهادی قلب سلیم عرصه تخصصی سبک زندگی، علیرضا رفیع پور گروه جهادی پیشرو عرصه تخصصی تعلیم و تربیت، هادی نجفی نسب گروه جهادی جهادگران پیشرفت عرصه تخصصی نهضت محرومین شیوه نامه ها و حکم مسئولیت خود را از آیت الله صدیقی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر دریافت کردند.

 

 افراد داوطلب تشکیل گروه های جهادی امر به معروف و نهی از منکر می توانند با شماره 09359032828 در فضای مجازی و شماره 22561233 با ستاد امر به معروف  و نهی از منکر در ارتباط باشند.

 

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام کرد

میزبانی نصف جهان از رقابت‌های نخبگان قرآنی/ برای استعدادیابی به مسابقات اکتفا نمی‌کنیم

حجت‌الاسلام حسینی با اعلام برگزاری چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم به میزبانی استان اصفهان، گفت: این مسابقات از ششم مهرماه به مدت دو هفته در بخش خواهران و برادران برگزار می‌شود.

اخبار برگزیده شبستان