خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

الأربعاء ٥ صفر ١٤٤٢

Wednesday, September 23, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : جنوب کرمان - زمان :   ۱۳۹۸/۵/۹ - ۱۴:۱۶ شناسه خبر : ۸۱۶۳۰۹
مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتاب خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛
لزوم توجه دهیاران به تامین زیرساخت های فرهنگی در روستاها 
ابراهیم حیدری، گفت: دهیاران در کنار توجه به زیرساخت های عمرانی بایستی به تامین زیر ساخت های فرهنگی در  روستاها نیز توجه کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان جنوب، « ابراهیم حیدری» مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتاب خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نشست با « بخشداران، دهیاران، شهرداران و شوراهای اسلامی روستاهای جنوب کرمان » که در سالن اجتماعات بیمه ایران در شهر جیرفت برگزار شد، گفت: شما دهیاران نمایندگان دولت و به ویژه نمایندگان فرهنگی دولت در حوزه کتاب خوانی در روستاها هستید.

ابراهیم حیدری، افزود: هدف  از حضور در این نشست و به طور کلی سفر به جنوب کرمان، دیدار و آشنایی با برنامه های حوزه کتاب خوانی است که در این منطقه پیگیری می شود و به طور خاص آگاهی از برنامه های جشنواره عشایر و روستاهای دوستدار کتاب و جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در این منطقه است.

مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتاب خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خاطرنشان کرد: نقش محوری فرهنگ در توسعه پایدار یک منطقه در روستاها، شهرها، استان ها و در تمام دنیا شناخته شده است.
وی، ابراز داشت: امروز به منظور انجام فعالیت های فرهنگی و هنری در شهرها و روستاهای سراسر دنیا سرمایه گذاری شده و هر کدام تحت عنوان برنامه ای در قالب طرحی ارائه می شود و در کشور ما نیز جشنواره عشایر و روستاهای دوستدار کتاب، یکی از این برنامه هایی است که برای چند سال متوالی در حال برگزاری است.
حیدری، تصریح کرد: ترویج کتاب خوانی، اعتلای ایران اسلامی و توسعه پایدار روستاها از اهداف جشنواره عشایر و روستاهای دوستدار کتاب است.
مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتاب خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عنوان کرد: ما معتقدیم و اصرار داریم که فرهنگ می تواند به عنوان ریل و عامل توسعه دهنده کشور باشد و هر کاری پیوست فرهنگی دارد و معتقدم که فعالیت ها باید پیوست فرهنگ باشند.
وی، خاطرنشان کرد: قبل از توجه به زیرساخت های روستایی باید به فکر فرهنگ آن منطقه بود و دهیاران به عنوان نمایندگان دولت و برخاسته از بطن روستا نقش محوری برای برقراری پیوند کودکان و مردم روستا با جامعه هم سطح و یا بالاتر  دارند.
حیدری، تصریح کرد: دهیاران، با مشکلات و دغدغه های مردم روستا آشنا هستند و می توانند بهترین طراح، محور و گرداننده این حرکت فرهنگی باشند.

مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتاب خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یادآور شد و گفت: چند سالی است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری سازمان دهیاری ها و شهرداری ها گامی را برداشته که ثمرات و نتایج خوبی داشته است.
وی، افزود: روستای برتر به عنوان شاخصی برای فعالیت های کتاب خوانی در میان دهیاران روستاها شده است و در جنوب کرمان روستای دهکهان یکی از روستاهای برگزیده است که با فعالیت هایی که کتاب خانه فاطمه ها دارد،  این کتاب خانه توانسته به عنوان یک نهاد فرهنگی، اجتماعی، کشاورزی و توسعه باشد. 
حیدری، بیان داشت: نگاه ما این است که کتاب خانه در روستا گسترش یابد، کتاب خانه تنها محل خواندن نیست بلکه محل اجماع نخبگان، تصمیم گیری ها و مشورت هاست که از آن به عنوان یک نهاد فرهنگی و اجتماعی استفاده می کنیم.

مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتاب خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اضافه کرد: دهیاران در کنار توجه به زیرساخت های عمرانی بایستی به تامین زیر ساخت های فرهنگی روستا نیز توجه کنند.

وی، ادامه داد: جشنواره عشایر و روستاهای دوستدار کتاب طراحی شده تا افزون بر ترویج فرهنگ کتاب خوانی امکان تبادل تجربیات نیز به وجود بیاید.

حیدری، بیان داشت: تمامی هنرها و فرهنگ ها از حوزه کتاب می گذرد و کتاب محور توسعه همه دانش ها و علوم است پس باید فرهنگ کتاب و کتاب خوانی در کودکان ترویج پیدا کند.
مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتاب خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی، تعویض کتاب های کهنه با نو، قصه گویی، شاهنامه خوانی، داستان سرایی و دعوت از نویسندگان در روستا این فعالیت های ترویجی است که باید دهیاران در راستای اجرایی شدن آن تلاش کنند.

وی، ابراز داشت: جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی امسال چهارمین دوره آن در حال برگزاری است و این طرح از سال ۱۳۹۵ به صورت پایلوتی در ۱۰ شهر کشور برگزار شد و سال گذشته در سومین دوره یک هزار و ۷۴۶ شهر و روستا و بیش از ۱۵ هزار باشگاه و بیش از ۲۰۰ هزار عضو شرکت کردند و امسال چهارمین دوره آموزشی در تمام استان ها به اتمام رسیده و در حال آموزش در مراکز شهرستان ها هستیم و ثبت نام باشگاه آغاز شده است.

حیدری، ادامه داد: خدا را شکر تاکنون از جام باشگاه های کتاب خوانی کودک، استقبال خیلی خوبی شده است و امیدواریم که روند کمی در کنار آن روند کیفی داشته باشد تا بتوانیم به اهدافی که مورد نظر این برنامه و کلان آن است دست یابیم.

مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتاب خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی از دل جشنواره عشایر و روستاهای دوستدار کتاب برخاسته است و از مجموعه طرح ها و ایده هایی که از روستا به دبیرخانه جشنواره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک ارسال می شود، از میان آنها بهترین ایده ها و طرح های حوزه کتاب خوانی انتخاب و در قالب کتاب چاپ و منتشر می شود.

وی، خاطرنشان کرد: ما در اجرای این برنامه به دنبال توجه روستاها به ترویج کتاب خوانی و نیز توجه  روستاها  به زیرساخت های کتاب فروشی هستیم.
حیدری، بیان داشت: هر سال یک روستا، به عنوان روستای برتر انتخاب می شود که به این روستای برتر پنجاه میلیون جایزه نقدی و به ارزش ۱۰ میلیون تومان کتاب  اهدا می شود ضمن این که برای شرکت در نمایشگاه کتاب دعوت می شود و نویسنده نیز به آن روستا فرستاده می شود.

گفتنی است؛ نشست بخشداران ،دهیاران و شوراها ی اسلامی روستاهای جنوب کرمان با حیدری مدیرکل دفتر مطالعاتوو برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع توجه به ترویج کتابخوانی در روستاها و معرفی جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب برگزار شد.

پایان پیام/586

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد جنوب کرمان مطرح کرد 

رویداد بین المللی روح مقاومت گامی مهم در ترویج سیره شهدا

مجید خوبی زاده گفت: رویداد بین المللی روح مقاومت گامی مهم در ترویج سیره شهدا است که به دنبال کشف گنجینه های معنوی وصایای شهدا بوده تا از این طریق هیمنه پوشالی استکبار جهانی را بر هم زند.

اخبار برگزیده شبستان