خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

الثلاثاء ١١ صفر ١٤٤٢

Tuesday, September 29, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۸/۵/۶ - ۱۶:۴۴ شناسه خبر : ۸۱۵۲۷۹
رییس ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور مطرح کرد:
ایجاد ۳۲ هزار و ۷۳۹ کانون فرهنگی هنری مساجد تا پایان برنامه ششم/بیش از ۲ میلیون و ۱۳۷ هزار نفر جذب کانون ها شده اند
حجت الاسلام ارزانی در تشریح اقدامات و عملکرد ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد با اشاره به اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه ۳۲ هزار و ۷۳۹ کانون فرهنگی هنری مساجد ایجاد می شود از جذب بیش از ۲ میلیون و ۱۳۷ هزار مخاطب به کانون ها خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام «حبیب رضا ارزانی» در جلسه بعدازظهر امروز یکشنبه (۶ مرداد) کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن ارایه گزارشی از مهمترین فعالیت های کانون های فرهنگی و هنری در طول 27 سال گذشته گفت: از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس که در سال 97 بازدیدی را از ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور داشتند، تشکر می کنم و امیدواریم این سلسله بازدیدها و نشست ها ادامه داشته باشد.

 

رییس ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور اظهار داشت: مهمترین کاری که در طول یک سال و 9 ماهی که در ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور هستم انجام شده است، بحث اساسنامه کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور است. 27 سال از عمر ما می گذرد و اساسنامه ای نداشتیم اما سال گذشته در دی ماه این اساسنامه مصوب شد و تازه هویت پیدا کردیم.

 

وی با اشاره به برگزاری شش جلسه شورا سیاستگذاری به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: تمام کسانی که در حوزه مسجد فعالیت می کنند به نوعی در این شورا و در جلسات حضور دارند، مرکز رسیدگی به امور مساجد، اوقاف، سازمان تبلیغات در این شورا حضور دارند.

 

رییس ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور تصریح کرد: از شاخص ترین کارهایی که انجام شده است؛ اجرای سرود چهل هزار نفری در روز 12 بهمن 1397 ساعت 9 صبح در سراسر کشور بود که در روز 13 بهمن شورای تبلیغات به این خاطر از ما تقدیر کرد.

 

حجت الاسلام ارزانی با بیان اینکه در حال حاضر 25 هزار کانون فرهنگی و هنری فعالیت دارند، اظهار داشت: بیش از 24 هزار کانون ثبت شده اند و مراحل ثبت بقیه کانون ها نیز در حال انجام است.

 

وی با بیان اینکه تعداد 14 هزار کتابخانه در حال ارایه خدمات به جوانان و نوجوانان و اهالی مسجد هستند، گفت: بر اساس تکلیفی که قانون برنامه ششم توسعه برای ما در نظر گرفته است باید تا پایان برنامه تمام مساجد شهری و روستایی کشور که بالای هزار نفر جمعیت دارند، دارای کانون باشند که بر این اساس 32 هزار و 739 مسجد باید کانون داشته باشند که تاکنون 25 هزار کانون در مساجد راه اندازی شده است و هفت هزار مسجد دیگر باقی مانده است که باید تا پایان برنامه ششم توسعه کانون در آنها ایجاد کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: البته تعداد مساجدی که از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه ثبت شده 70 هزار است ولی تکلیف ما در قانون برنامه ششم توسعه فقط 32 هزار مسجد است.

 

رییس ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور با اشاره به برخی مشکلات کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور بیان کرد: درخواست اعتبار در سال 97 با میزان تخصیص یافته و پیشنهاد اولیه ما بسیار متفاوت است و در سال 98 این فاصله بیشتر نیز شده است. ما برای ایجاد یک کانون در حال حاضر حداقل رقمی حدود 15 تا 20 میلیون تومان نیاز داریم که کانونی در مسجد ایجاد شود که سرانه ای که برای ایجاد کانون داریم، تقریبا هیچ می شود.

 

وی ادامه داد: با توجه به تعداد کانون هایی که در حال فعالیت هستند و همچنین 14 هزار کتابخانه باید در نظر داشته باشیم که بودجه ما باید بیشتر از رقم موجود باشد البته بودجه پرسنلی و جاری ما نیز در همین بودجه اعمال می شود و بودجه ای که ما دریافت می کنیم فقط به بودجه جاری و پرسنلی اختصاص یابد. متاسفانه ما بعد از 27 سال هنوز مکانی برای ستاد عالی نداریم و حتی در برخی استان ها، کانون ها از فرهنگسراها استفاده می کنند و همین حکایت از وضعیت اعتباری ما دارد.

 

حجت الاسلام ارزانی اضافه کرد: اگر قرار است در حوزه مسجد کار شاخصی در حوزه کانون ها انجام شود، باید مجلس شورای اسلامی نگاه ویژه ای به بودجه و اعتبارات این کانون ها در لوایح بودجه داشته باشد.

 

وی با اشاره به برنامه های کانون های فرهنگی هنری مساجد برای اوقات فراغت دانش آموزان و جوانان و نوجوانان گفت: در بحث اوقات فراغت با ورود به سامانه بچه های مسجد اولین سایتی که بالا می آید، سایت ماست که تاکنون بیش از 106 هزار برنامه در این سامانه ثبت شده است و اعضای ما بیش از ۲ میلیون و 137 هزار نفر هستند یعنی ما بیش از ۲ میلیون و 100 هزار نفر مخاطب داریم.

 

وی با تشکر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل عنایت ویژه ای که به حوزه مسجد دارد، گفت: یکی از دغدغه های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسجد است و خود وزیر نیز این دغدغه را دارند، مسایل را به خوبی پیگیری می کنند و همواره در این زمینه تاکید دارند.

بنابراین گزارش حجت الاسلام احمد مازنی در ادامه این جلسه گفت: اهمیت ارتباط جوانان و نوجوانان با مساجد بسیار بالاست چرا که اگر این بچه ها به مسجد بیایند و فرصت را برای تربیت نوجوانان و جوانان به مساجد بدهیم، قطعا بهتر بهره برداری خواهیم کرد و بچه هایمان با حضور در مساجد بیمه می شوند.

 

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مهمترین برنامه صیانت از جوانان و نوجوانان جذب این عزیزان به مسجد است منتهی باید ببینیم چه شیوه ای در این زمینه کارآمد است.

 

وی همچنین در رابطه با هم افزایی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با سایر مراکز گفت: حکومتی کردن مساجد آفتی است که باید به شدت از آن پرهیز شود و ما از کانون ها می خواهیم در این زمینه فعالیت جدی داشته باشند.

حجت الاسلام «احمد سالک»، دیگر عضو کمیسیون فرهنگی نیز با طرح چند سوال در این جلسه گفت: ما می خواهیم بدانیم که کانون ها در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر همکاری کانون های فرهنگی و هنری با بسیج در مساجد چه کارهایی انجام داده است؟ گزارش کیفی و محتوایی از فعالیت کانون ها ارایه شود، آیا در بحث مشارکت های مردمی توفیقی حاصل شده است و یا صرفا بر بودجه دولتی تاکید می شود؟

 

حجت الاسلام ارزانی پس از سخنان اعضای کمیسیون فرهنگی گفت: در بحث ارتباط با نوجوانان و جوانان تفاهم نام های با بهزیستی امضا کردیم که هزار مجوز با استانداردهای بهزیستی برای راه اندازی و ایجاد مهد در مسجد گرفته ایم.

 

رییس ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور همچنین با اشاره به بحث پرهیز از حکومتی کردن مساجد گفت: وظیفه اصلی ما این است که زیرساخت ها را تامین کنیم، می دانیم که در شهرها امکاناتی از طرف خیرین برای مساجد فراهم می شود اما در روستاها گاها یک مسجد برای تهیه یک دستگاه کامپیوتر مشکل دارد. خیرین و معتمدین برای مسجد پول هزینه می کنند اما برای کانون ها این گونه عمل نمی شود.

 

وی در رابطه با بحث هم افزایی با سایر مراکز نیز تصریح کرد: ما اولین جلسه را با سازمان فرهنگی و هنری شهرداری برای هم افزایی بیشتر برگزار کردیم و با شهردار تهران و همچنین سایر شهرداران در استان ها ارتباط خوبی داریم، حتی در استان ها شورای هماهنگی استان ها را به ریاست امام جمعه و قائم مقامی استاندار همانند شورای سیاستگزاری داریم.

 

رییس ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در مورد همکاری کانون ها با بسیج نیز گفت: ما در این دوره ارتباط خوبی با بسیج داریم، حدود بیش از 100 نفر ساعت وقت گذاشتیم، شش تا هفت نفر از آقایان در حوزه بسیج با برنامه ریزان ما در کانون ها جلسه داشتند و خوشبختانه چند کار عملیاتی مهم تصویب و برای اجرا در حوزه مسجد تایید شده است.

 

وی همچنین با اشاره به طرح پایتخت فرهنگی و هنری مساجد گفت: ما در بحث فعالیت جوانان و نوجوانان در مسجد سامانه ای را طراحی کردیم که در این سامانه 71 شاخص تعریف شده است و جوانان و نوجوانان بر اساس میزان علاقه شان در این سامانه ثبت نام کرده، تحت آموزش قرار می گیرند و بعد از امتحان، امتیاز دریافت می کنند که بعد از امتیاز، مسجد برتر و استان برتر مشخص می شود و از بین استان های برتر یک استان که بالاترین امتیاز را گرفته باشد به عنوان پایتخت فرهنگی و هنری مساجد ایران به مدت یک سال پرچمدار در حوزه فعالیت های فرهنگی و هنری در مساجد می شود، در واقع به عنوان پایتخت فهما شناخته می شود.

 

حجت الاسلام ارزانی با تاکید بر اینکه محوریت با مسجد است، تصریح کرد: جلودار و مکان ما مسجد است و ما در سند تحول نیز این موضوع را دیده ایم، ما به عنوان بازوان فرهنگی و هنری و امامان جماعات در مسجد فعالیت می کنیم.

 

حجت الاسلام ارزانی در پایان خواستار ردیف بودجه مستقل برای کانون های فرهنگی و هنری شد و گفت: ما معتقدیم باید بحث ردیف مستقل احیا شود تا ما بتوانیم بخشی از مشکلات اعتباری مان در این حوزه را حل کنیم./

 

 

پایان پیام/33

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

روحانی در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات مطرح کرد:

ارائه خدمات شهری باید منطبق با خواست و نیازهای شهروندان باشد

رییس جمهوری با اشاره به نقش زیرساخت‌های دولت الکترونیک در مهار زنجیره انتقال کرونا تاکید کرد: کیفیت ارائه خدمات شهری در سطوح مختلف باید منطبق با خواست و نیازهای شهروندان باشد و در کمترین زمان و دقت بالا انجام گیرد.

اخبار برگزیده شبستان