خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ٢١ صفر ١٤٤١

Monday, October 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۸/۵/۲ - ۱۱:۰۰ شناسه خبر : ۸۱۳۷۲۱
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:
ایران باید تا جایی که می تواند حوزه تنش را محدود کند/برخی فکر کردند ایران وارد فضای انتحاری می شود
فلاحت پیشه با بیان اینکه برخی بعد از تحریم نفت ایران فکر کردندکه جمهوری اسلامی ایران وارد فضای انتحاری می شود، گفت: ایران باید تا جایی که می تواند حوزه تنش را محدود کند.

خبرگزاری شبستان: گروه سیاسی - مریم رضازاده: بعد از توقف نفت کش ایرانی توسط انگلیسی ها نوعی تنش جدید در منطقه خلیج فارس شکل گرفت که نگرانی ها را در این حوزه ایجاد کرد،به هر حال انگلیسی ها باید به گونه ای به آمریکا اثبات می کردند که دنباله رو سیاست هایشان هستند و این اقدام را در همین راستا انجام دادند. توقیف نفتکش  انگلیسی توسط جمهوری اسلامی ایران آن هم به دلیل تخلفی که این کشتی در بحث های زیست محیطی و امنیتی در آبهای سرزمینی ایران انجام داده بود باعث تشدید این تنش ها شد. اینکه این تنش ها تا چه اندازه در منطقه مدیریت خواهد شد و آیا ایران و انگلیس به سمت تنش زدایی پیش خواهند رفت سوالاتی است که این روزها افکار عمومی نه تنها در ایران بلکه در دنیا دارند. «حشمت الله فلاحت پیشه»، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت و گویی با خبرنگار شبستان در این زمینه داشته است که در ذیل آمده است:

 

1. اتفاقات بعداز برجام و بویژه توقیف نفت کش ایرانی توسط انگلستان نگرانی ها را در مورد تشدید تنش ها در خلیج فارس ایجاد کرده است ،سیاست ایران در آینده نسبت به این موضوع چیست؟

جمهوری اسلامی ایران به دنبال تنش نیست به رغم اینکه الان شیب تحولات به گونه ای است که نفت جمهوری اسلامی ایران تحریم است و خیلی ها فکر کردند که ایران وارد فضای انتحاری می شود ولی ایران انتحاری عمل نکرد و به جامعه جهانی وقت داده است که مانع تندروی آمریکایی ها شود.

 

فکر می کنم در کل سیاست ایران تنش زا نیست و خیلی ها نیز  سعی کردند که اتهاماتی به ایران وارد کنند در موضوع حمله به کشتی ها ،نفت کش ها این اتهامات را جامعه جهانی نپذیرفت الان هم خیلی کنترل شده عمل می شود یعنی ماهیتا توقیف کشتی انگلیسی متفاوت با رفتاری بود که انگلیسی ها با ما صورت دادند.

 

موضوع آمریکا جداست ولی در سایر حوزه ها شرایط به سمت تنش زدایی پیش می رود،نوع رفتاری که عربستان و امارات هم صورت دادند نشان می دهد که نمی توانند در شرایط تنش پایدار ادامه دهند حتی میبینیم عملا از طرف عربستانی ها و اماراتی ها در ورود به حوزه های تنش جدید صورت گرفته است و این باعث شده است که خود آمریکایی ها نیز بیشتر از گذشته موضوع مذاکره را مطرح کنند.

 

2. آیا می توانیم به این امیدوار باشیم که مجموعه تحولات در منطقه خلیج فارس به سمت تنش زدایی پیش می رود؟

مجموع تحولات به سمت تنش زدایی پیش خواهد رفت ،الان جدیدترین موضع در داخل آمریکا علیه دولت ترامپ موضعی است که معتقدند آمریکای ها تنش را به صورت فزاینده ای شکل داده اند و مسئولیت را به گردن دولت ترامپ می اندازند و در همچین شرایطی وظیفه دیپلمات های ما نیز خطیر است و نباید بیش ازاین ادامه بدهیم که این سراشیبی تحولات به ضرر ما تمام شود.

 

3. تا چه اندازه باید در این حوزه از آقای ظریف حمایت شود؟

آقای ظریف یک دیپلمات است که یک وظیفه دیپلماسی رسمی و یک وظیفه دیپلماسی عمومی دارد. آقای ظریف دیپلماسی عمومی را به خوبی انجام می دهد و از مواضع ایران به خوبی دفاع می کند و با تحریف های که در مقبل رفتار ایران صورت گرفته است مقابله می کند منتها در بحث دیپلماسی رسمی وی اجازه محدودی برای پیشبرد سیاست تنش زدایی دارد.

 

4. مدیریت تنش های موجود چگونه امکان پذیر است؟

جمهوری اسلامی ایران باید تا جایی که می تواند حوزه تنش را محدود کند،چون حتی درعرصه بین الملل تنش نیز نیاز به مدیریت دارد. ترامپ حوزه تنش را به گونه ای برای آمریکا گسترش داده است که توان مدیریتی آن را ندارد ولی درایران باید به گونه ای عمل شود که مدیریت تنش را به خوبی انجام دهیم و این یک واقعیت دنیای امروز است.

 

آمریکایی ها در حال حاضر به دنبال گسترش تنش هستند و دنیا اقبالی از کاری که آمریکایی ها انجام داده اند صورت نداده است. فقط انگلیسی ها این کار را انجام دادند که تعجب می کنیم انگلیسی ها در میدانی بازی کردند که آمریکایی ها طراحی کردند.

 

ما باید حوزه تنش را محدود کنیم که برایمان مدیریت پذیر باشد و از چراغ سبزهای تنش زدایانه ای که مطرح می شود به ویژه در جنوب خلیج فارس استقبال کنیم. در حال حاضر موضع اماراتی ها متفاوت از موضع سه ماه قبل آنهاست. این موضع هم ازموضع آمریکایی هاو هم ازموضع عربستانی ها دور شده است و در همچین شرایطی  دربین همین گروه "بی"  نیزتفاوت های وجود دارد.

 

در دهه 90 روند خوبی را ایران با کشورهای جنوب خلیج فارس داشت ،یکسری موافقت نامه ها امنیتی شکل گرفت که خوب بود ،به هر حال همه کشورها ملاحظاتی را براساس منافع خودشان دارند ،کشورها زمانی بهم نزدیک می شوند که ملاحظات و مقتضیات یکدیگر را در نظر بگیرند و باید این امکان فراهم شود هرچندچالش های شکل گرفته است ولی در چنین شرایطی اگر براساس اصول مشترک عمل کنند آن موقع امکان توافق وجود دارد ،بنده به شخصه معتقدم در هر شرایطی باید این اصول مشترک برجسته شوند و اصول اختلافی را محدود و به حاشیه برد.

 

5. آیا ایران و انگلیس به سمت تنش زدایی پیش خواهند رفت؟

فکر می کنم مجموع رفتارهای انگلیسی ها به گونه ای است که به سمت سیاست  تنش زدایی با جمهوری اسلامی ایران پیش خواهند رفت./

 

 

 

پایان پیام/33
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس ستاد مرکزی اربعین:

۴۲ هزار و ۶۷۲ نفر از زائران عتبات عالیات وارد کشور شده اند

ذوالفقاری گفت: در روز دوشنبه تعداد ۴۲ هزار و ۶۷۲ نفر از زائران عتبات عالیات وارد کشور شده اند و در عین حال هزار و ۱۵۵ نفر نیز از کشور خارج شده اند.

اخبار برگزیده شبستان