خبرگزاری شبستان

شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸

السبت ٢٢ ذو الحجّة ١٤٤٠

Saturday, August 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : لرستان - زمان :   ۱۳۹۸/۴/۲۷ - ۱۶:۲۲ شناسه خبر : ۸۱۱۶۰۵

شورای نگهبان عملکرد مثبتی در پاسداری از احکام اسلامی و انطباق قوانین با شرع مقدس داشته است
مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان، با بیان حفظ جمهوریت و اسلامیت نظام مقدس اسلامی عامل اقتدار نظام اسلامی است، گفت: شورای نگهبان در طول ۴۰ سال عمر با برکت انقلاب اسلامی عملکرد مثبتی داشته است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از خرم آباد، «تیمور سپهوند»، امروز(27 تیر) در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی،  گفت: شورای نگهیان جمهوری اسلامی در طول 40 سال گذشته نقش مهمی در حفظ جمهوریت و اسلامیت نظام مقدس اسلامی داشته است.

 

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان، اظهار داشت: این مهم باعث اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی شده است.

 

وی با بیان اینکه اگر شورای نگهبان در قانون اساسی پیش بینی نمی شد، قطعا امروز از نظام مقدس اسلامی تنها پوسته ای باقی مانده بود، خاطرنشان کرد: به برکت قانون اساسی و شورای نگهبان به عنوان نهاد نظارتی امروز به حمد الله نظام مقدس اسلامی مقتدارنه در سطح دنیا، مصداق واقعی برای معرفی اسلام ناب پیامبر گرامی اسلام است.

 

سپهوند، با بیان اینکه جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی بسیار مهم دیده شده است، افزود: طی 10 اصل در قانون اساسی وظایف شورای نگهبان عنوان شده است.

 

 وی تصریح کرد: در اصل 91 قانون اساسی به منظور پاسداری از احکام اسلامی و قانون اساسی از نظر عدم مغایرت مصوبات با شرع مقدس، شورای نگهبان با ترکیب 6 فقیه عادل و آگاه به مقتضیات زمان و مسائل روز با انتخاب مقام معظم رهبری و 6 نفر حقوقدان که به وسیله رئیس قوه قضائیه انتخاباب و با رای مجلس شورای اسلامی انتخاب می شوند تشکیل شده است.

 

سپهوند، با اشاره به اصل 4 قانون اساسی، بیان کرد: در این اصل تصریح شده است که کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزایی، مالی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی باید براساس موازین اسلامی باشد، که تشخیص این مهم بر عهده فقه های شورای نگهبان است.

 

وی بیان کرد: طی 40 سال گذشته شورای نگهبان عملکرد مثبتی داشته و برای پاسداری از احکام اسلامی و انطباق قوانین با شرع مقدس به خوبی عمل کرده است.

 

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان،، با اشاره به نقش مجلس در نظام اسلامی، افزود: همانطور که حضرت امام خمینی (ره) فرمودند، مجلس در راس امور است.

 

وی بیان کرد: در اصل 93 قانون اساسی آمده است که مجلس شورای اسلامی با اینکه در راس همه امور است، بدون شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد.

 

سپهوند، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی فقط در دو مورد شامل انتخاب 6 حقوقدان و اعتبار نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیاز به تصویب شورای نگهبان ندارند.

 

وی خاطرنشان کرد: طبق اصل 94 قانون اساسی، کلیه مصوبات مجلس شورای نگهبان حتما باید به تصویب شورای نگهبان برسد.

 

سپهوند، با بیان اینکه طبق اصل 96 قانون اساسی  تشخیص عدم مغایرت مصوبات با اکثیرت فقه های شورا نگهبان است، اظهار کرد: در اصل 97 قانون اساسی تصریح شده است که اعضای شورای نگهبان  به منظور تسریع در کار هنگام تصویب قوانین و مقررات می توانند در مجلس شورای اسلامی حضور داشته باشند، اما وقتی طرح یا لایحه ای فوریت داشته باشد حتما باید اعضای شورای نگهبان در مجلس حضور اشته باشند.

 

وی با بیان اینکه در اصل 98 قانون اساسی تاکید شده است که تفسیر قانون اساسی به عهده شورای نگهبان است، افزود: در اصل 99 شورای نگهبان  نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و هر انتخاباتی که برای همه پرسی  باشد بر عهده شورای نگهبان است.

 

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان،، خاطرنشان کرد: در این راستا هیئت های نظارت بر انتخابات در همه استان ها و شهرستان های کشور تشکیل شده است که نظارت بر انتخابات را برعهده دارند و بر نحوه عملکرد مجریان انتخابات هم نظارت می شود.

 

سپهوند، خاطرنشان کرد: در ماده 3 قانون مصوب مجلس شورای اسلامی این نظارت اصل 99 قانون اساسی مشخص شده است، افزود: این نظارت بر انتخابات خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و همه پرسی ها استصوابی، عام و در تمام مراحل و کلیه امور مربوط به انتخابات است.

 

وی تصریح کرد: در این نوع نظارت، ناظر می تواند در روند برگزاری انتخابات در صورت مشاهده هرگونه  حرکت غیرقانونی در روند انتخابات جلوگیری و مانع تخلف شود.

 

سپهوند، با اشاره به اینکه شورای نگهبان در طول 40 سال گذشته به وظایف خود به خوبی عمل کرد کرده است، اظهار کرد:  قانون انتخابات برای سایر امورات مربوط به برگزاری انتخابات دارای نقایصی است از جمله اینکه در سال 94 این شورا  با حجم زیادی از داوطلبان کاندیدا توری مجلس شورای ( بالغ بر 12 هزار نفر) مواجه بود که می بایست شورای نگهبان ظرف 20 روز در خصوص صلاحیت این افراد اظهار نظر کند.

 

وی ابراز کرد: رهبر معظم انقلاب با تاکید بر ضرورت اصلاح قانون انتخابات دستور العمل جامعی را به سران قوا اعلام کرد که  متاسفانه این منضور مورد نظر رهبری که می تواند قانون جامع انتخاباتی باشد، تصویب نشده است.

 

سپهوند، افزود: مجلس شورای اسلایم هم طرحی را به عنوان قانون انتخابات مهیا کرده است که پس از بررسی و مشخص شدن معایب این طرح هم تاکنون اصلاح نشده است و در مجلس شورای اسلامی باقی مانده است.

 

وی همچنین با اشاره به لایحه جامع انتخاباتی از طرف دولت، بیان کرد: این طرح هم هنوز تصویب نشده و در مجلس شورای اسلامی باقی مانده است.

 

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان، با بیان اینکه انتخابات آتی بر اساس قانون قدیم  برگزار می شود، افزود: مجموعه های نظارتی در استان،شهرستان و همه بخش های استان برای برگزاری انتخابات و انجام ماموریت آمادگی کامل دارند.

 

وی با اشاره به مساله تبلیغات زود هنگام برخی داوطلبان، با بیان اینکه کلیه اقدامات داوطلبان احتمالی رصد می شود، گفت: تبلیغات زودهنگام جرم است و به همه داوطلبان توصیه می شود که از تبلیغات در موعد غیر قانونی پرهیز کنند.

 

سپهوند، خاطرنشان کرد: داوطلبی که خود را ملتزم به به قانون نداند، صلاحیت نمایندگی مردم را ندارد و نمی تواند برکسی نمایندگی مردم بنشید و برای نظام و مردم قانون تصویب کند.

 

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان، با اشاره به برخی شبهه افکنی ها در خصوص عملکرد شورای نگهبان، افزود: در طول 40 سال گذشته به رغم تلاش دشمنان داخلی و خارجی برای تضعیف و تخریب شورای نگهبان و به رغم همه تهمت ها و شبهه افکنی ها با موفقیت و حفظ بی طرفی به وظایف قانونی خود عمل کرده است.

 

 

پایان پیام/85

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس تبلیغات اسلامی کوهدشت:

تبلیغ چهره به چهره بسترکاهش آسیب های اجتماعی است

حجت الاسلام گراوند، بر ضرورت فراهم ساختن زمینه حضور مبلغان در جامعه به ویژه مناطق روستایی تأکید کرد و گفت: این حضوربستر نهادینه سازی ارزش ها و مقابله با آسیب های اجتماعی است.

اخبار برگزیده شبستان