خبرگزاری شبستان

شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸

السبت ٢٢ ذو الحجّة ١٤٤٠

Saturday, August 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : لرستان - زمان :   ۱۳۹۸/۴/۲۵ - ۱۵:۰۵ شناسه خبر : ۸۱۰۰۹۸
مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان:
ساماندهی ۱۲ هزار نیروی نظارتی در استان/ مجلس شورای اسلامی بدون شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد
مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان، با اشاره به اهمیت شورای نگهبان در قانون اساسی، گفت: بدون شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی اعتبار قانونی ندارد.

«تیمور سپهوند»، در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری شبستان در خرم آباد، گفت: در تاریخ ۲۶تیرماه سال ۱۳۵۹ شورای نگهبان جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد و تاکنون به عنوان نهاد نظارتی بر مصوبات مجلس شورای اسلامی، نظارت بر انتخابات و مسئولیت های خود به خوبی نظارت داشته است.

 

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان، با اشاره به اهمیت شورای نگهبان در نظام اسلامی ایران، افزود شورای نگهبان از ۶ فقیه و ۶ حقوقندان تشکیل شده است.

 

وی بیان کرد: براساس اصل ۹۱ قانون اساسی به منظور پاسداری از احکام اسلامی و قانون اساسی از نظر عدم مغایریت مصوبات مجلس با شرع مقدس، ۶ فقیه عادل و آگاه به مقتضایت زمان، با انتخاب رهبر معظم انقلاب اسلامی انتخاب می شوند.

 

سپهوند، ادامه داد: همچنین ۶ حقوقدان در رشته های مختلف حقوقی به وسیله مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه با رای مجلس شورای اسلامی انتخاب می شود.

 

وی با اشاره به اصل 4 قانون اساسی، اظهار کرد: در این اصل تصریح شده است که کلیه قوانین و مقررات مدنی، سیاسی، نظامی و ... باید براساس موازین اسلامی باشد.

 

سپهوند، خاطرنشان کرد: این اصل بر همه مقررات و قوانین حاکم است و تشخیص آن برعهده فقه های شورای نگهبان جمهوری اسلامی است.

 

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان، افزود: کلیه قوانین در نظام جمهوری اسلامی که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب می شود و به مرحله اجراء در می آید، باید به شورای نگهبان فرستاده شود، تا انتطباق آن با موازین شرعی قانونی اساسی بررسی شود.

 

مجلس شورای اسلامی بدون شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد

 

وی با بیان اینکه طبق اصل 93 مجلس شورای اسلامی، بدون شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد، خاطرنشان کرد:  این اصل اهمیت شورای نگهبان را به خوبی بیان می کند.

 

سپهوند، افزود: لازم است است برای نظارت دقیق این شورا بر انتخابات و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، باید شورای نگهیان مورد توجه قرار گیرد و به حمد الله این اهمین و فرآیند در طول چهل سال گذشته به خوبی انجام شده است.

 

 مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان، در ادامه با اشاره به فعالیت های دفتر نظارت  و بازرسی بر انتخابات استان، گفت: آماده برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در موعد مقرر هستیم و هیچ مشکلی برای انجام ماموریت نداریم.

 

وی با اشاره به ساماندهی 12 هزار نیروی نظارتی در دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان لرستان، افزود: در مجموع ۱۰ هزار ناظر برانتخابات برای  انتخابات مجلس شورای اسلامی نیاز است و دو هزار نیرو به عنوان ذخیره در این عرصه انتخاباتی هستند.

 

سپهوند،بیان کرد: نیروهای ناظر طی مراحل مختلف در طول سال آموزش های لازم را فرا می گیرند و هم اکنون این نیروها آماده انجام وظیفه هستند.

 

وی افزود: اگر قانون انتخابات در طرح جدید انتخابات در مجلس شوری اسلامی  و یا لایحه دولت که به مجلس فرستاده بودند به تایید مجلس شورای اسلامی می رسید، ماموریت و وظایف جدیدی برای ناظرین داشته این، ولی به تایید نهایی نرسیده است.

 

سپهوند، ادامه داد: این در حالی است که انتخابات مجلس شورای اسلامی امسال براساس قانون قدیم برگزار می شود و وجود 12 هزار نیروی ناظر برای برگزاری انتخابات در استان کفایت دارد.

 

 

وی بیان کرد: تا برگزاری انتخابات، در همایش ها وکارگاه های بصیرتی و کلاس های آموزشی، ابزار های نظارتی و قوانین برای ناظران یادآوری خواهد شد و برنامه آموزشی تکمیلی را دنبال خواهیم کرد.

 

نظارت جامع دفتر نظارت، بر عملکرد انتخاباتی داوطلبان احتمالی مجلس شورای اسلامی

 

سپهوند، با اشاره به نظارت جامع دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان، گفت: از نظر نظارتی ما بر همه فعالیت های افرادی که کاندیدای احتمالی نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی هستند، چه در عرصه فضاری مجازی و چه حقیقی و تبلیغ زودهنگام نظارت جامع داریم.

 

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان، گفت: تبلیغات زودهنگام کاندیداها، در پرونده های متعلق به آنان ضبط و ثبت خواهد شد و در موعد مقرر در اختیار شورای نگهبان قرار می گیرد.

 

التزام به قانون مهم ترین وظیفه داوطلبان نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی است

 

سپهوند، خاطرنشان کرد: کسی که خود داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی است و می خواهد بر کرسی نمایندگی ملت بنشیند و برای مردم قانون تصویب کند، در مرحله اول خود باید به قانون التزام داشته باشد.

 

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان، اظهار کرد: کسانیکه به قانون التزام عملی نداشته باشد در رسیدگی به صلاحیت آنها مورد توجه قرار خواهد گرفت.

 

 

پایان پیام/85

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

امام جمعه موقت شهرستان زاغه:

دولت مردان در راستای تحقق مطالبات اقتصادی و فرهنگی رهبری تلاش کنند

حجت الاسلام لرستانی، با اشاره به اینکه مسئله اقتصاد وفرهنگ دو مقوله بسیار مهم کشور هستند، گفت: دولت مردان در راستای تحقق مطالبات اقتصادی و فرهنگی رهبری تلاش کنند.

اخبار برگزیده شبستان